Своєрідну антипремію імені Плюшкіна заснувала дочірня компанія НАК «Нафтогаз України» — ДК «Газ України». Відтепер цим «почесним» титулом нагороджуватимуть безнадійних боржників за спожитий природний газ.
Знаменитий гоголівський персонаж не випадково фігурує в назві антипремії. Як відомо, він став яскравим втіленням скнарості, жадібності. Такими часто є й боржники «Газу України».
У світі досить поширеною є практика вручення антипремій. Приміром, добре відома «Шнобилівська» премія в США, котру вручають за некорисні відкриття, або премія «Золота малина» в сфері шоу-бізнесу. До слова, у Росії шоу-бізнесменів також антипреміюють — «Срібною калошею». А в Україні це перша спроба в сфері економіки, покликана стимулювати злісних неплатників повністю та своєчасно розраховуватися за використовуваний природний газ. А те, що стимулів вони явно потребують, — факт очевидний. За даними ДК «Газ України» на 9 березня 2006 року, тільки підприємства теплової комунальної енергетики (ТКЕ) заборгували за використаний газ уже цього року 470,37 млн. грн. Рівень розрахунків у 2006-му становив лише 46%. Для порівняння: на той самий період 2005-го рівень розрахунків дорівнював 85%. А разом компанії «Газ України» споживачі газу з числа підприємств ТКЕ заборгували за 2005—2006 роки 725,97 млн. грн.
Лауреати «Премії імені Плюшкіна» визначаються за результатами минулого року за чотирма номінаціями. Номінація «Собакевич» — за найбільший абсолютний борг. Уперше її лауреатами стали: перше місце — ВАТ «Дніпроенерго» (Запорізька обл.) із боргом у 262,3 млн. грн.; друге місце присуджено «Харківтеплоенерго» (193 млн. грн.) і «Донецьктеплокомуненерго» (137 млн. грн.); третє місце присуджено держпідприємству «Криворізька теплоцентраль» (114 млн. грн.) і ВАТ «Макіївський металургійний комбінат» (89 млн. грн.). Серед підприємств з газопостачання і газифікації в цій номінації «перемогло» ВАТ «Львівгаз» із боргом у 53,2 млн. грн.
Номінацію «Ревізька казка» засновано для тих, хто нагромадив найстаріші борги. Перше місце заслужено присудили ВАТ «Слов’янський керамічний комбінат» (Донецька обл.), борг якого було сформовано ще до 1999 року в розмірі 4,3 млн. грн. Друге місце в цій номінації посідають калуське ВАТ «Оріана» (борг до 1999 року — 21,9 млн. грн.) і ДП «Вінницькі теплові мережі» (борг з 1999 року — 3,7 млн. грн.) Третє місце у «Криворіжтеплоцентралі» (борг з 1999 року — 47 млн. грн.).
Номінацію «Коробочка» засновано за найбільший відносний борг. Тут перше місце дісталося КП «Бориславтеплоенерго» (борг — 55% від рівня спожитого газу); друге — КП «Макіївкатепломережа» (борг — 53%); третє місце присуджено рівненському КТП «Комуненергія» (борг — 40%). Серед підприємств з газопостачання і газифікації в цій номінації «перемогло» ВАТ «Донецькміськгаз» (борг — 42%).
Номінація «Ноздрьов» — за найфантастичне пояснення неплатежів. Таким, на думку ДК «Газ України», може вважатися на сьогодні волинське ТОВ «Енергохолдинг», котре ще рік тому так пояснило свої неплатежі: банк, куди перерахували гроші (60 млн. грн.), просто не відправив їх у «Газ України». Мовляв, ну причому ж тут ТОВ? Не менш винахідливими виявилися й у ЗАТ «Народна компанія «Енергетичні ресурси» (Київ), яке замість сплати 43,8 млн. грн. боргу продовжує нескінченне листування, щоразу вказуючи нові причини несплати боргу.
Усіх перелічених номінантів «Премії імені Плюшкіна» представники ДК «Газ України» запросили 9 березня на офіційне вручення «нагород». На жаль, бажаючих узяти участь як номінанти в цьому дійстві не знайшлося. До слова, під час церемонії потенційним номінантам премії дуже коректно натякнули, що компанія «Газ України» цілком свідомо оголошує конкретних неплатників — країна має знати своїх «героїв» поіменно. А свої «нагороди» номінанти однаково отримають, причому також не в тиші бібліотек... Ну, а коли хтось образився, то спочатку краще все-таки розплатитися за рахунками, а вже потім говорити про ділову репутацію тощо.