Коли в квартирі тепло і є гаряча вода, люди розуміють, за що платять

Поділитися
Про проблеми вітчизняного житлово-комунального господарства, на яке припадає третина споживання ...

Про проблеми вітчизняного житлово-комунального господарства, на яке припадає третина споживання газу й електроенергії в країні, — зношене устаткування, хронічні неплатежі, величезні борги за енергоносії — написано чимало. Сьогодні хочеться сказати про шляхи їх розв’язання. Одним із них стало створення в серпні минулого року, з ініціативи НАК «Нафтогаз України», першої вертикально інтегрованої компанії, дочірнього підприємства «Газ-Тепло», яке має постачати послуги населенню від початку до кінця. Тобто від моменту подачі газу на пальники котлів до подачі тепла в батареї у квартирах. Напередодні нового опалювального сезону можна підбити деякі підсумки роботи компанії, теплогенеруючих підприємств і населення країни в цілому.

При створенні «Газ-Тепло» було запропоновано провести експеримент на кількох областях, які мали на той час найгірші показники щодо якості теплопостачання і за розрахунками. Це стосувалося як рівня розрахунків теплогенеруючих підприємств за газ, так і розрахунків населення за теплову енергію. До того ж жителі міст, у яких ми почали працювати, в попередні роки не мали гарячої води або мали її за графіком. Жителі Херсона, наприклад, не бачили влітку гарячої води вже років двадцять. Крім нього, «Газ-Тепло» взяв у роботу майже всі теплогенерації Харкова та області, Луганської області, ряд підприємств Донецької області, м. Житомир, а також підприємства Криму, Закарпатської, Київської та Львівської областей — усього 53.

ДП «Газ-Тепло» ввело два основних принципи роботи з теплопідприємствами.

Перший — диференційований підхід до розрахунків за теплову енергію і за газ. Тобто гроші, що надходять на рахунки підприємства від споживачів теплової енергії, приходять на консолідований рахунок, а потім діляться за заздалегідь узгодженим алгоритмом. Цей алгоритм розрахований за даними, які надали тепловики про свої витрати, що відносяться на собівартість виробництва теплової енергії. Алгоритм залежить від норм споживання газу, величини постійних витрат на виробництво теплової енергії та багатьох інших чинників. Ми розробили також систему банківських овердрафтів для теплогенеруючих підприємств у разі аварійних ситуацій.

Що виходить у результаті? Раніше для отримання газу на якийсь період часу був потрібен стовідсотковий розрахунок за попередній період. У результаті підприємство, в якого були борги, газу не одержувало і змушене було припиняти подачу тепла. При цьому тепловиробник ніяк не міг впливати на механізми утворення боргів (про це нижче). Тепер ми пішли трохи іншим шляхом. Ми запропонували тепловикам диференційований підхід, який полягає в тому, що який відсоток від необхідних витрат на вироблення тепла отримали вони, такий самий відсоток за спожитий газ забираємо ми. У результаті тепловиробник завжди виявляється з газом. І може не зупиняти виробництва, розраховуючись із боргами в міру надходження коштів від населення.

Другий основний принцип нашої роботи — власником самого товару під назвою «теплова енергія» є підприємство «Газ-Тепло». Це означає, що всі кошти, які надходять від споживача, приходять на наш розподільний рахунок повністю підконтрольними і не можуть бути витрачені на жодні інші потреби, окрім передбачених алгоритмом. Про якесь розбазарювання коштів, нецільове використання, притримування мови бути не може. І річний досвід нашої роботи показав дуже високу ефективність цього механізму.

Насамперед це проявилося в тому, що на сьогодні основна частина населення розраховується за тепло на 80% і більше. Слід зазначити, що населення становить сьогодні 85% наших споживачів (10% — госпрозрахункові організації і 5% — бюджетні). Тобто 100-відсотковий розрахунок за спожиті ресурси реальний.

Крім того, на рівні розрахунків позначається якість наданої послуги. Тобто коли батареї у квартирах були ледве теплі при 20 градусах морозу на вулиці, населення не мало стимулу платити за тепло. Останнього опалювального сезону температура батарей у містах, які працюють із ДП «Газ-Тепло», відповідала нормам. У результаті люди починають платити гроші, а головне — розуміють, за що вони платять. Крім того, вони розуміють: заплативши тепер, будуть із теплом і наступної зими. Не кажучи вже про те, що гарячі батареї і наявність гарячої води, так уже склалося, є одним із головних чинників соціальної стабільності.

Достатня подача тепла в будинки дозволяє істотно знизити так звані комерційні втрати газу. Про що йдеться? Коли люди не бачили якісної послуги теплопостачання, вони змушені були опалювати будинки газом із плит. Найчастіше обмежувалися каструлею з водою, що весь день кипить на плиті та обігріває кухню, або просто запаленими конфорками. Але іноді робили буржуйки, а в Луганську нам трапився багатоповерховий будинок, у якому була встановлена дублююча система опалення! Тобто у підвалі стояла піч і в квартири по трубах подавалася гаряча вода. Тільки в наших областях протягом останнього опалювального сезону комерційні втрати знизилися вчетверо. З огляду на вартість сьогоднішнього газу, це близько 50 млн. грн. економії.

Дуже важливою залишається проблема тарифів на опалення, що на сьогодні не до кінця відповідають собівартості теплової енергії. Вже після початку роботи «Газ-Тепла» наші підприємства почали виходити на обладміністрації з проханням привести тарифи на теплову енергію у відповідність до собівартості її виробництва. Бо ж коли тарифи занижені, в теплогенеруючих підприємств немає можливості своєчасно розраховуватися за газ, електроенергію, платити людям зарплату. У деяких регіонах тарифи були доведені до 100% собівартості — це Харківська область, Херсон, Золочів (Львівська обл.). Адже ті борги, які накопичилися в теплогенеруючих підприємств перед газовиками й енергетиками, — виникли в основному через невідповідність тарифів фактичній собівартості. Підприємства, котрі прийшли до нас, у попередні роки не розраховувалися за спожитий газ більш ніж на 50—60%. Сьогодні рівень розрахунку становить у середньому в компанії 90%, а обсяг боргів теплогенеруючих і теплопостачальних підприємств, які працюють із нами, зменшився на 50%. При цьому в них залишається фінансова можливість виконувати ремонти, виплачувати зарплату, розраховуватися за електроенергію і воду.

Отже, одним із головних підсумків року роботи ДП «Газ-Тепло» стало безперебійне постачання газу на підприємства теплоенергетики в тій кількості, яка необхідна для їхньої нормальної роботи. Нерегулярні поставки газу, що бувало раніше, призводили до збоїв в устаткуванні, а також до стрибків температури в мережах опалення. Все це вело до передчасної зношеності устаткування та зимових аварій. Ми прожили зиму без жодної аварії на наших підприємствах.

На сьогодні, завдяки рішенню правління НАК «Нафтогаз України», було створено інвестиційний фонд, кошти з якого ми повинні видавати підприємствам на реконструкцію потужностей теплогенерації та тепломереж, для приведення у відповідність до норм вузлів обліку з метою уникнення безконтрольної витрати газу. Нині у цьому фонді близько 3 млн. гривень. Третину цих грошей ми вже виділили, дві третини буде виділено у вересні—жовтні.

На цей час взято в оренду теплогенеруюче підприємство м. Армянська (АР Крим), розпочинається його реконструкція. Причому йдеться про повну оренду — від постачання газу до будинкових мереж. У новому опалювальному сезоні жителям цього міста тепло постачатиме повністю ДП «Газ-Тепло».

Області, з якими ми працюємо, успішно ввійдуть у новий опалювальний сезон. Ми пропонуємо свою схему роботи й іншим регіонам. ДП «Газ-Тепло спільно з Держжитлокомунгоспом України розробили договори на новий опалювальний сезон 2004—2005 років. Рішенням правління НАК «Нафтогаз України» було прийнято рекомендацію розширення нашого досвіду роботи.

Остаточна мета ДП «Газ-Тепло»: привести в норму теплогенеруючий комплекс України, зробити його більш продуктивним при менших втратах, і найголовніше — надати населенню ту послугу, якої воно очікує від тепловиків.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі