"Газпром" не бажає бути pay-хлопчиком

Поділитися
Російська газова монополія не має наміру платити за скорочення транзиту свого газу через територію України за принципом "транспортуй або плати" (ship-or-pay), тим більше за новими тарифами. "Нафтогаз" наполягає, що це вимога проєвропейського Закону "Про ринок природного газу" і принцип роботи газопостачальних компаній у ЄС.

Російська газова монополія не має наміру платити за скорочення транзиту свого газу через територію України за принципом "транспортуй або плати" (ship-or-pay), тим більше за новими тарифами. "Нафтогаз" наполягає, що це вимога проєвропейського Закону "Про ринок природного газу" і принцип роботи газопостачальних компаній у ЄС.

Ще 30 грудня 2015-го директор з розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Ю.Вітренко в Facebook зазначив, що "Україна нарешті радикально підняла "Газпрому" ставку транзиту" по своїй території. І що це рішення прийняли в повній відповідності з європринципами. І що в такий спосіб багаторічним зусиллям "Газпрому" з обходу України дано гідну відповідь. Хоча чиновник завбачливо не уточнив, на скільки саме збільшили цю ставку.

На той момент ставка транзиту російського газу по території України становила 2,7 дол. за транспортування тисячі кубометрів на 100 км. Тепер же, згідно з новою методикою розрахунків, вона має становити для "Газпрому" в точках входу в ГТС України від 12,7 дол.

Нагадаю, власником "транзитного" контракту від 19 січня 2009 р. є "Нафтогаз". Він і рахунок "Газпрому" виставляє, і плату за це одержує. Правда, з кожним роком дедалі менше через скорочення майже на 40% обсягу транзиту російського газу в ЄС. Головним чином тому, що в цьому контракті бракує основного принципу "транспортуй або плати". Потужності української ГТС зарезервовано під від початку обіцяний обсяг транзиту до 110 млрд кубометрів, але в останні роки він ледве перевищує 60 млрд.

Анонсованому підвищенню ставки транзиту (оператором ГТС є ПАТ "Укртрансгаз") передувала заява міністра енергетики РФ О.Новака від 28 грудня про те, що РФ почне переговори щодо подовження "транзитного" контракту, скоріш за все, ближче до терміну закінчення його дії у 2019 р. Також він підтвердив, що Росія має намір будувати обхідні газопроводи. "Однак це не означає, що ми повністю підемо від транзиту газу через Україну", - додав він.

А вже 29 грудня 2015 р. нацрегулятор - Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики й комунальних послуг, - прийняв рішення про кардинальне підвищення тарифів на транспортування природного газу територією України. Правда, з відстрочкою вступу в дію цього рішення до 1 квітня. Мовляв, нехай тепер усі компанії, й насамперед російський "Газпром", платять по повній.

Регулятор, за ідеєю, незалежний і може приймати рішення щодо регулювання тарифів у національній енерго- і комунальній галузях. Але коли підрахували, скільки доведеться платити за транспортування газу не тільки "Газпрому", а й іншим компаніям, що поставляють газ в Україну й по її території, зокрема з ЄС, то жахнулися. Після чого почали говорити, що нові ставки й саму методику їх установлення обкатуватимуть протягом першого кварталу 2016 р.

А 22 січня 2016 р. голова Антимонопольного комітету повідомив (DT.UA про це вже інформувало), що прийнято рішення оштрафувати "Газпром" на 85 млрд грн за зловживання монопольним становищем на ринку транзиту газу України. І на виплату АМКУ відвів "Газпрому" два місяці.

Однак уже 28 січня глава Міненерговугільпрому В.Демчишин заявив, що Україна братиме з Росії… стару ціну за транзит газу. І вона, мовляв, не зміниться доти, доки "Нафтогаз" і "Газпром" не підпишуть нової угоди або поки суд Стокгольма не винесе відповідне рішення.

"У нас зараз немає бази для того, щоб (виставити рахунки "Газпрому". - А.Є.) по нових тарифах, бо не підписано договір. Ми працюємо по тих договорах, які є", - повідомив Демчишин.

Усе це, треба думати, додадуть до списку претензій "Нафтогазу" до "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі, куди НАК звернулася в жовтні 2014 р. з позовом до "Газпрому" щодо "транзитного" контракту, вимагаючи привести його умови у відповідність з євроенергозаконодавством. Чи справить це враження на арбітрів, невідомо. У НАКу очікують рішення, зрозуміло, на свою користь, уже в другому півріччі 2016-го.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі