Аудит зради

Поділитися
Аудит зради
Історія напівдержавної компанії "Укрнафта" може стати прикладом недолугості державного управління корпоративними правами. За останнє десятиріччя цей потужний гравець перетворився на фактичного банкрута. При тому, що виробники нафти в усьому світі за той же час непогано заробили на високій вартості чорного золота.

Історія напівдержавної компанії "Укрнафта" може стати прикладом недолугості державного управління корпоративними правами.

За останнє десятиріччя цей потужний гравець перетворився на фактичного банкрута. При тому, що виробники нафти в усьому світі за той же час непогано заробили на високій вартості чорного золота. Було продано за цими цінами й українську нафту, і частину державної нафтовидобувної компанії, але гроші, напевне, пройшли повз державний бюджет. Після напівприватизації "Укрнафти" державі доводилося щороку ледь не вишкрябувати навіть не дивіденди - податки. Дивіденди держава отримувала мізерні, хоча володіє 51% цієї найбільшої нафтогазовидобувної компанії. До 2015 р. "Укрнафта" була прибутковою. Для тих, вочевидь, хто мав з нею не державні справи. На сьогодні "Укрнафта" фактично банкрут і не в змозі розрахуватися навіть за право користування надрами.

Сьогодні мова піде лише про один, але найбільш промовистий епізод в історії "Укрнафти" - про 2015 р., коли з цієї компанії було виведено більш як 11 млрд грн. Усе це відбувалося на очах прем'єр-міністра й голови правління НАК "Нафтогаз України" - голови наглядової ради ПАТ "Укрнафта", які мали всі можливості не тільки припинити розграбування цієї компанії, але й домогтися прибутку для бюджету. Це було відомо і зрозуміло безпосередньо під час подій у травні-липні минулого року.

Нині ті "фантазії" журналістів мають вигляд офіційно підтвердженої аудиторами (вважайте, ревізорами) фінансової звітності "Укрнафти", про яку сьогодні, зокрема, йтиметься докладніше. Грошей уже не повернути, але висновки зробити треба, тим більше, що тогорічні "герої" досі на арені.

Інтереси держави у наглядовій раді ПАТ "Укрнафта" представляє НАК "Нафтогаз України", голова правління якої Андрій Коболєв з 2014 р. очолює і наглядову раду "Укрнафти". Решта акцій "Укрнафти" належать міноритарним (приватним) акціонерам, "кіпріотам", серед яких найвпливовішим вважають члена наглядової ради Ігоря Коломойського (група "Приват"). "ПРИВАТизований" менеджмент керував "Укрнафтою" майже 14 років, про що DT.UA написало десятки статей. Дива не відбулося, докерувалися до банкрутства…

Однак ситуацію ще можна було врятувати. Після ухвалення Верховною Радою 7 квітня 2015 р. Закону "Про акціонерні товариства" держава отримала важелі для самостійної зміни менеджменту, але уряд чомусь не захотів скористатися цією нагодою. Результат не забарився: 2016-го "Укрнафта" фактично стала банкрутом, бо офіційно визнала, що не може сплатити 11 млрд грн, які заборгувала державному бюджету. Але "Нафтогаз", який управляє контрольним пакетом акцій "Укрнафти" (51%), до останнього відмовлявся визнавати такий стан речей, хоча про це свідчило все. Навіть сама "Укрнафта" ще на початку 2016 р. відзвітувала, що вперше в історії отримала збиток понад 5 млрд грн. Але менеджери "Нафтогазу" відмовлялися робити відповідні кроки, говорячи про те, що, мовляв, треба дочекатися результатів офіційного аудиту "Укрнафти". Цей документ з'явився у травні 2016 р. і упродовж тривалого часу був "засекречений".

Що показав аудит? Саме те, про що казали експерти, журналісти, народні депутати та інші небайдужі, які закликали НАК і уряд негайно вжити заходів для порятунку "Укрнафти".

DT.UA звернулося з цього приводу до представників "Нафтогазу" у наглядовій раді "Укрнафти" - Андрія Коболєва та Сергія Коновця (попри їхню зайнятість в арбітражних слуханнях у Стокгольмі за позовами проти "Газпрому"). Незалежно від цього, про нюанси фінзвіту "Укрнафти" за 2015 р., перевірені і підтверджені аудитором, а також про сучасний стан цієї компанії і навколо неї DT.UA розпитувало народних депутатів - Вікторію ВОЙЦІЦЬКУ і Андрія ЖУРЖІЯ.

Аудит "Укрнафти", або Як борги напівдержавної компанії перетворюються на прибутки "невідомих" комерсантів

- Пані Вікторіє, пане Андрію, коли аудитор підготував свій висновок про консолідовану фінансову звітність ПАТ "Укрнафта" за 2015 р. за міжнародними стандартами?

Вікторія Войціцька: - Аудитор "Укрнафти", ТОВ АФ "ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)", підготував свій висновок і передав його цій компанії ще 20 травня 2016 р. Хоча мені вдалося ознайомитися з ним лише після депутатського звернення до ПАТ "Укрнафта" разом із головою Верховної Ради Андрієм Парубієм тільки в середині червня.

- Завданням аудиторів було перевірити надані їм документи фінансової звітності "Укрнафти" за 2015 р. ТОВ АФ "ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)" перевірило і надало"умовно-позитивний" висновок. Чому, на вашу думку, його одразу не оприлюднили?

Андрій Журжій: - "Умовно-позитивна" оцінка означає, що аудитор має певні і суттєві застереження. Простіше кажучи, таке формулювання - констатація того, що аудитор може підтвердити лише те, що йому надали, і не має змоги перевірити повноту наданої інформації. Це і є відповідь на запитання про своєчасну публікацію перевіреного аудиторами фінансового звіту "Укрнафти".

- Чомусь компанії, які отримали таку загальну "умовно-позитивну" оцінку, дуже поспішають переконати акціонерів і суспільство (якщо це публічні компанії), що такий висновок не означає, що є суттєві застереження і що в разі надання повної інформації висновок аудиторів відрізнявся б незначно. Але при цьому аудитори стверджують, що це далеко не так. У випадку з "Укрнафтою" вже навіть підстави для висловлення "умовно-позитивної" думки насторожують.

В.В.: - Саме так. Ми з вами зараз розглядаємо фінансовий звіт ПАТ "Укрнафта" за 2015 р. і аудиторський висновок ТОВ АФ "ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)", компанії, яка входить до так званої великої четвірки. Аудитори перевірили звіт, складений менеджментом компанії "Укрнафта", і підтвердили ті дані, які надав менеджмент "Укрнафти". Але звіт незалежного аудитора починається з підстав для висловлення "умовно-позитивної думки".

ТОВ АФ "ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)":

"Підстави для висловлення умовно-позитивної думки" аудитором.

Передоплати та дебіторська заборгованість:

У 2015 р. Група ("Укрнафта") видала передоплати у сумі 6 569 696 тис. грн для придбання нафтопродуктів із договірним строком поставки у грудні 2018 р. Крім того, протягом 2015 р. Група реалізувала сирої нафти на суму 7 335 504 тис. грн з очікуваним строком оплати у грудні 2016 р.

За цими операціями Група визнала виручку в сумі 7 335 504 тис. грн, фінансові витрати в сумі 4 764 316 тис. грн, які являють собою ефект дисконтування при початковому визнанні передоплат і дебіторської заборгованості, фінансові доходи в сумі 712 592 тис. грн, які являють собою амортизацію дисконту, та операційні витрати в сумі 1 557 321 тис. грн, які являють собою збиток від знецінення за
2015 фінансовий рік".

В.В.: - Отже, менеджмент "Укрнафти" за 2015 р. декларує, а аудитори підтверджують надання передоплати за послуги з поставки нафтопродуктів з терміном договірної поставки і, головне, сплати до грудня 2018 р. Тобто компанії групи "Укрнафта" перераховують якійсь третій стороні за якісь нафтопродукти майже 7 млрд грн передоплати, авансом за товар, який має бути поставлений до кінця 2018 р.

Більш того, протягом 2015 р. група "Укрнафта" реалізувала сирої нафти на суму понад
7,3 млрд грн з очікуваним строком оплати у грудні 2016 р. За цими операціями група ("Укрнафта") визнала виручку в сумі 7,34 млрд грн, фінансові витрати - у сумі 4,7 млрд грн, які являють собою ефект дисконтування... Цим в "Укрнафті" "пояснюють" знецінення своїх активів.

Довідка DT.UA з аудованого звіту групи "Укрнафта" за 2015 р.

Група компаній "Укрнафта" показала в аудованому фінансовому звіті за 2015 р. валовий прибуток 16,45 млрд грн; операційні витрати - 18,93 млрд грн; збиток - 5,69 млрд грн. І при цьому списує - при дебіторській заборгованості у 9,5 млрд грн - "накопичений збиток" у сумі 6,4 млрд грн. Борги "Укрнафти" перед держбюджетом лише по сплаті ренти за 2015 р. зросли до 9,8 млрд грн (у 2014 р. цей податок називався "платою за користування надрами" і становив 8,47 млрд грн). На 31 грудня
2015 р. пені і штрафи становили 6,385 млрд грн і продовжують накопичуватися.

- Чому "Укрнафта" вже визнала вказані вище передоплати фактично збитками та списала їх?

В.В.: - Дивимося далі баланс компанії та бачимо зокрема, що накопичений збиток за 2015 р. становить 6,4 млрд грн. Це при тому, що за 2014 р. "Укрнафта" показувала майже 0,5 млд грн прибутку, так само і 2013-го був прибуток. І раптом за минулий рік нам показують 6,4 млрд грн збитків!

- Звідки?! Як сформовано збиток у 6,4 млрд грн?

В.В.: - Відкриваємо розділ консолідованого звіту про прибутки та збитки, інші сукупні доходи групи "Укрнафта" і бачимо, що на 5,6 млрд грн група має фінансові витрати. Що це за фінансові витрати? Нотатка
13 звіту пояснює: це передоплати за фінансові інструменти та відсотки за позикові кошти. Тобто група заплатила оці аванси (на 5,6 млрд грн) і, навіть не отримавши в багатьох випадках жодних фінансових інструментів, уже рахує їх як збиток.

Нагадаю, що через рік "корпоративних реформ" в "Укрнафті" держава в результаті отримала:

1. Податковий борг компанії "Укрнафта" в сумі
10,2 млрд грн (станом на 1 січня 2016 р.).

2. Штучно створену керівництвом дебіторську заборгованість, яку компанія збирається списати як безнадійну.

Яскраві приклади - маловідомі компанії-покупці, деякі з них мають уже анульовану реєстрацію платника ПДВ:

- ТОВ "ГАЛНАФТА", код ЄДРПОУ 34454281 (150,4 тис. т нафти, 3,3 тис. т газового конденсату). Загальна ціна продажу (з ПДВ): нафта - 1 725 821 952 грн, газовий конденсат -
40 364 940 грн. Заборгованість покупця перед ПАТ "Укрнафта" за нафту на 30 вересня 2015 р. - 1,366 млрд грн;

- ТОВ "ГАРАНТ-УТН", код ЄДРПОУ 37227524 (140,56 тис. т нафти, 2,5 тис. т газового конденсату). Загальна ціна продажу (з ПДВ): нафта - 1 630 494 129,6 грн, газовий конденсат - 30 187 050 грн. Заборгованість покупця перед ПАТ "Укрнафта" за нафту на 30 вересня 2015 р. - 1,328 млрд грн;

- ТОВ "ТЕХТРЕЙД ГРУП", код ЄДРПОУ 39822322 (160,2 тис т нафти, 3,8 тис. т газового конденсату). Загальна ціна продажу (з ПДВ): нафта - 1 518 764 616 грн, газовий конденсат - 38 033 136 грн. Заборгованість покупця перед ПАТ "Укрнафта" за нафту на 30 вересня 2015 р. - 1,101 млрд грн;

- ТОВ "ТД ПРИКАРПАТТЯНАФТОТРЕЙД", код ЄДРПОУ 39207286 (160 718,11 т нафти на 1 747 288 720 грн). Заборгованість покупця перед ПАТ "Укрнафта" за нафту на 30 вересня 2015 р. - 2,049 млрд грн;

- ТОВ "КОТЛАС", код ЄДРПОУ 37298946 (275,79 тис. т нафти, 9,8 тис. т газового конденсату). Загальна ціна продажу (з ПДВ): нафта - 3 242 134 839,9 грн, газовий конденсат - 122 517 836 грн. Заборгованість покупця перед ПАТ "Укрнафта" за нафту на 30 вересня 2015 р. - 2,887 млрд грн.

Прямим наслідком визнання дебіторської заборгованості безнадійною і списання її за рахунок резервів або чистого прибутку автоматично стає зменшення на відповідну суму
(11 млрд грн) суми розподілу дивідендів, що насправді призведе до збитковості підприємства.

(Докладно про схеми виведення коштів і ресурсів з "Укрнафти" читайте також у статті Сергія Куюна "Нафта в обмін на… телевізор", DT.UA №10 від 18 березня 2016 р.)

3. Псевдозміни керівництва. Після заміни лише одного керівника в червні - Ван Хеке на Роллінса - компанією фактично продовжував керувати менеджмент міноритарія. Марк Роллінс приступив до виконання обов'язків тільки в жовтні 2015-го.

На період від моменту ухвалення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" в березні і до жовтня (коли Роллінс почав виконувати обов'язки голови правління "Укрнафти") припадає пікова активність з виведення мільярдів гривень з "Укрнафти" через дебіторку.

Окрім сплати 5% вартості під час біржових аукціонів, які проводилися на підконтрольній біржі УМВБ, дебіторська заборгованість зазначених вище компаній-покупців на останню звітну дату становить 8,731 млрд грн (станом на
30 вересня 2015 р.).

Крім утворення цієї заборгованості за нафту, менеджмент "Укрнафти" також провів авансовий платіж на рахунок одного з боржників за нафту - ТОВ "Котлас" за нафтопродукти у сумі 3 млрд грн.

Усього з квітня по вересень 2015 р. з "Укрнафти" було виведено 11,61 млрд грн!

Цинізм ситуації у тому, що, за словами Роллінса, він залишав у правлінні колишніх приватівських менеджерів через те, що "вони володіють цінною інформацією, в тому числі і тією, що необхідна для повернення дебіторки", яку вони самі і створили.

- Хтось за це відповідає хоча б у досудовому провадженні?

В.В.: - На сьогодні ми маємо три відкриті кримінальні провадження щодо службових осіб ПАТ "Укрнафта" за фактом ухилення від сплати податків (від 28 квітня 2015 р., від
21 липня 2015 р. і від 11 грудня 2015 р.). Усі вони перебувають на стадії досудового розслідування. Висунутих звинувачень керівництву - нуль. Донедавна право першого підпису залишалося за колишніми членами правління - В.Пустоваровим і О.Кущем.

Кримінальне провадження по Насірову плюс 290 кг "приватних" аргументів "в обмін" на 5 млрд дол.

- Цифри аудованого фінансового звіту "Укрнафти" за 2015 р. вражаючі. Чого вартий тільки податковий борг за ренту у 9,8 млрд грн, а також витрати на забезпечення штрафів і пені у 6,4 млрд грн. Але ж не тільки правління і наглядова рада відповідальні за такий фінансовий стан "Укрнафти" і борги перед держбюджетом?

В.В.: - У продовження нашої історії комунікації з Державною фіскальною службою. Разом з Андрієм Журжієм ми подали заяву про вчинення кримінального правопорушення головою ДФС.

Уже восьмий місяць ми не можемо отримати від ДФС інформацію стосовно суми податкового боргу по рентній платі за користування надрами окремо за кожним об'єктом надр ПАТ "Укрнафта". Зрештою, після нашого звернення Генеральна прокуратура України почала розслідування. Ненадання головою ДФС України запитуваної інформації є прямим перешкоджанням діяльності народних депутатів України.

А.Ж.: - Ми заявили про вчинення кримінального злочину головою Державної фіскальної служби, і ГПУ відкрила кримінальне провадження за фактом невиконання посадовими особами ДФС України законних вимог народних депутатів України.

***

До слова, як повідомляло DT.UA, у середині квітня Національне антикорупційне бюро порушило кримінальну справу щодо посадових осіб ДФС за службову підробку офіційних документів. А наприкінці травня НАБУ завело справу стосовно голови фіскальної служби Романа Насірова за фактами, що стосуються "Укрнафти".

Крім цього, наприкінці травня головне слідче управління ГПУ розпочало досудове розслідування у справі про невиконання службових обов'язків головою наглядової ради ПАТ "Укрнафта" Андрієм Коболєвим. DT.UA звернулося до нього по коментар, але, посилаючись на зайнятість і безпосередню участь в арбітражному провадженні у Стокгольмі, розпочатому цього тижня, пан Коболєв відповідати особисто відмовився. Обіцяв надіслати позицію "Нафтогазу".

За останніми наявними даними, "Укрнафта" заборгувала держбюджету 15,3 млрд грн податків станом на початок другого півріччя 2016 р. (з урахуванням пені та штрафних санкцій).

А тим часом міноритарії з травня 2016 р. вимагають у держави майже 5 млрд дол. і 2 млрд кубометрів газу у "Нафтогазу" за старими боргами. Голова НАКу каже, що виконати рішення суду про повернення 2 млрд кубометрів газу нереально. Неофіційно на ринку газу не дуже й приховують і не дивуються, що Коломойському вдалося отримати таке нездійсненне рішення суду про повернення газу.

Інша справа зі Стокгольмським арбітражем. Від імені України відповідачем є Мін'юст. Але після опитування причетних до цієї справи осіб і сторін DT.UA дійшло висновку, що Мін'юст просто відверто "зливає" справу за позовом на майже 5 млрд дол. На користь міноритаріїв "Укрнафти", які привезли до Мін'юсту 290 кг доказів. Хтось їх буде вивчати, аналізувати? У цьому випадку Мін'юсту достатньо нічого не робити, щоб держава Україна програла міноритаріям "Укрнафти".

"Нафтогаз" втратив більшість у наглядовій раді "Укрнафти"

Структура управління АТ складається з наглядової ради, яка представляє інтереси акціонерів, і правління, що здійснює оперативне управління компанією (ті самі топ-менеджери; в таких компаніях, як "Укрнафта", їхня зарплата за місяць може становити кілька мільйонів доларів). На жаль, досвід тієї ж "Укрнафти" свідчить, що навіть така зарплата (не рахуючи бонусів та інших чималих виплат, приміром, голові правління) аж ніяк не гарантує успішної роботи компанії та голови її правління. Хоча він насправді, напевно, може бути суперфахівцем, але не за таких умов.

Є в "Укрнафті" ще й ревізійна комісія. Але у цьому випадку вона, напевне, також формальність - мовляв, закон вимагає. Бо якби була не формальною, то давно вже била б на сполох. Ви чуєте? Ото ж бо й воно.

На час складання фінзвіту ПАТ "Укрнафта" за 2015 р. до наглядової ради компанії входили 11 осіб. Шість із них представляли уповноважені особи НАК "Нафтогаз України", яка від імені держави управляє державним пакетом акцій у 51% статутного капіталу. Міноритарних акціонерів представляли п'ять членів.

Однак 20 вересня 2016 р. Солом'янський районний суд м. Києва відсторонив Сергія Перелому від посади члена наглядової ради ПАТ "Укрнафта". Після цього рішення суду кількість представників "Нафтогазу" і міноритаріїв у наглядовій раді зрівнялася. Враховуючи, що колишній співробітник "Нафтогазу" Петро Столяр, як стверджують у НАКу, відмовляється від участі в засіданнях наглядової ради "Укрнафти" (за даними DT.UA, через особистий конфлікт з Коболєвим, який звільнив Столяра з НАКу), представники держкомпанії опинились у цьому органі в меншості. Фактично навіть теоретичний вплив держави на компанію розтанув.

З "Укрнафти" вивели кошти за такою ж схемою, як значно більше 18 млрд грн рефінансування з Приватбанку

З аудованого консолідованого звіту ПАТ "Укрнафта":

"З огляду на істотне зниження цін на нафту до кінця року та їх збереження на низькому рівні на початку 2016 р., накопичену податкову заборгованість з 2014 р., неспроможність досягнути домовленості щодо ціни на природний газ, який закачується до державного газосховища України з 2006 р., і стягнути дебіторську заборгованість за реалізовану сиру нафту у 2015 р. та отримати нафтопродукти, за які було здійснено передоплату, у 2015 р., Група мала недостатньо коштів для фінансування її потреб в оборотному капіталі та здійснення платежів для врегулювання податкових зобов'язань при настанні їх строку. У результаті станом на 31 грудня 2015 р. поточні зобов'язання Групи перевищили оборотні активи на 7 499 085 тис. грн (на 31 грудня 2014 р. - 749 219 тис. грн), і Група зазнала чистого збитку у сумі 5 690 398 тис. грн за 2015 фінансовий рік (на 31 грудня 2014 р. - чистий прибуток у сумі 1 301 565 тис. грн)".

ТОВ АФ "ПрайсвотерхаусКуперс (Аудит)"

- Наскільки правління компанії уповноважене списувати у збитки кошти на названу вище суму 6,4 млрд грн? Тим більше, що компанія, як зазначають аудитори, мала проблеми з коштами, зокрема обіговими? І чому з цим, на вашу думку, погоджується наглядова рада?

В.В.: - Правління може спробувати списати проблемні борги. Але чи були списані саме такими? Про це варто запитати у наглядової ради "Укрнафти" та її голови Андрія Коболєва.

Однак найзначніша сума простроченої і знеціненої дебіторської заборгованості (див. нотатку 22 аудованого звіту) - майже 6 млрд грн. Тобто менеджмент компанії прокредитував своїх дебіторів і тепер каже: я майже 6 млрд грн не поверну.

- І що на це говорить наглядова рада "Укрнафти"?

В.В.: - Під час засідань наглядової ради, на яких я була присутня у 2015 р., наглядова рада та її голова аж до вересня не виявляли будь-якої ініціативи, щоб з'ясувати природу боргів напівдержавної "Укрнафти". І це тоді, коли компанія почала накопичувати нові мільярдні борги перед державним бюджетом за ренту.

Я, Андрій Журжій, інші депутати почали писати звернення до голови ДФС з вимогою розібратися в цій ситуації. Була навіть спеціальна нарада в "Нафтогазі" з цього приводу. Але голови наглядової ради "Укрнафти", який є і головою НАКу, на цій нараді не було. Коболєв навіть не скликав позачергового засідання наглядової ради "Укрнафти", щоб розібратися в цьому питанні. І наприкінці 2015 р. звучала теза, що спочатку повинен бути проведений аудит, а потім, за результатами аудиту, ми зрозуміємо, що ж там насправді відбувається в "Укрнафті".

- Аудит провели, ось його результати (див. документ). А "Укрнафту" тим часом уже готують до санації...

- Аудитори презентували свій звіт у червні 2016 р., і все, про що ми зараз говоримо, відбувалося 2015-го, коли ще навіть не прийшов новий менеджмент. Був призначений лише новий голова правління Марк Роллінс. Поки його призначали, поки він почав змінювати менеджмент компанії, весь цей час накопичувалися борги і виводилися гроші з компанії.

- Крім означених вище схем, які ще існували?

В.В.: - Гроші виводилися за рахунок того, що компанія брала передоплату лише 5%, і часто це були недобросовісні контрагенти. А ще "Укрнафтою" було сплачено авансом кілька мільярдів за товари з поставкою до кінця 2018 р.

А.Ж.: - Тобто гроші перераховані, а товар так і не надійшов. Більш того, тих контрагентів уже навіть не існує в єдиному реєстрі платників ПДВ.

- Але й такого міноритарія, як Коломойській в "Укрнафти", ще треба пошукати.

В.В.: - На одному із засідань наглядової ради "Укрнафти", коли Коломойський ще не посилався на те, що йому адвокати забороняють брати участь у засіданнях (через позови), він сказав, що вони почали розбиратися з недобросовісними контрагентами і з'ясували, що це голова ДФС Насіров ледь не власноруч викидає ці компанії з реєстру платників ПДВ, що це, мовляв, саботаж з його боку, і що зараз вони роблять усе для того, аби поновити справедливість…

На мій погляд, заслуговують на увагу дві цікаві речі. Перша: фактично за такою схемою, як виводилися кошти з "Укрнафти", у 2014 р. з Приватбанку було виведено значно більше 18 млрд грн рефінансування, наданого йому Нацбанком. Тобто нічого нового в цьому сенсі не вигадали.

Друга річ. І тут у мене знову запитання до наглядової ради "Укрнафти" і насамперед до "Нафтогазу". Коли їм терміново треба було змінити менеджмент "Укргазвидобування", вони протягом місяця отримали відповідну постанову уряду, яка дозволила НАКу, можна сказати, в авральному порядку замінити попереднього керівника "Укргазвидобування" на Олега Прохоренка. Що, між іншим, є позитивним для цієї державної компанії. А от з "Укрнафтою" процес зміни менеджменту затягнувся більш як на півроку. До того ж замість того, аби повністю змінити попереднє правління компанії, поставити за потреби навіть виконувачів обов'язків, запровадити процес пошуку необхідних фахівців на конкурсній основі, словом, поставити підконтрольний представникам держави менеджмент, який дійсно діяв би в інтересах захисту прав держави як акціонера, а не лише в інтересах міноритарних акціонерів "Укрнафти", все було пущено, м'яко висловлюючись, на самоплив. Формальні ознаки зміни менеджменту начебто і спостерігалися, але практично саме за цей період з "Укрнафти" вивели майже 15 млрд грн. Щоб у цьому переконатися, наглядовій раді "Укрнафти" не потрібно було півроку чекати висновків аудиту компанії.

"Нафтогаз": 6,4 млрд грн дебіторської заборгованності "Укрнафти" - це не списання

Діючі члени наглядової ради ПАТ "Укрнафта" від "Нафтогазу" не знайшли часу на відповіді DT.UA, що можна було прогнозувати з огляду на їхню завантаженість і небажання відповідати на питання, які, скажімо так, стосуються їхньої особистої участі/неучасті у справах "Укрнафти". Прес-служба НАК "Нафтогаз України" надіслала на наші запитання відповіді, які була уповноважена керівництвом і юридичною службою надати.

Зокрема прес-служба зазначає, що ухваленим навесні 2015 р. Законом "Про акціонерні товариства" кворум для проведення загальних зборів акціонерів було зменшено до 50%.

"Однак це не означає, що "Нафтогаз" може ухвалювати будь-які рішення щодо "Укрнафти" одноосібно. Є інші норми, які регулюють діяльність таких компаній, права та обов'язки акціонерів і їхніх представників. Крім того, стосовно "Укрнафти" діють дві акціонерні угоди, укладені у 2010 р., є низка судових проваджень і рішень, а також інші ризики. Кворум - це важливе, але не єдине питання", - наголошують у прес-службі НАКу.

У "Нафтогазі" зазначають, що протягом весни і літа 2015 р. "Нафтогаз" вчиняв дії, необхідні для зміни керівництва (членів правління. - Авт.) "Укрнафти" і для виведення ПАТ із кризи відповідно до чинного законодавства: "Використовувалися наявні процедурні інструменти та враховувалися ризики, включаючи ймовірність подальшого оскарження та недружніх дій з боку третіх осіб".

Процес зміни керівництва "Укрнафти", вважають у НАКу, вдалося завершити у вересні 2015 р. Протягом цього часу, констатує прес-служба НАКу, "попереднє керівництво "Укрнафти" здійснило низку операцій, які призвели до суттєвого погіршення стану товариства. Ані міжнародні аудитори, які перевіряли звітність "Укрнафти" за 2015 р., ані члени наглядової ради з боку "Нафтогазу" не мають підтверджень щодо економічної обґрунтованості та доцільності цих операцій".

- Чи звертався "Нафтогаз" із цього приводу до ДФС і правоохоронних органів? Якщо так, то коли, до кого, з якого приводу? Яку отримали відповідь? Якими були дії фіскальних і правоохоронних органів?

- "Нафтогаз" листом від 28 липня 2015 р. №41-5468/1.10-15 повідомив ДФС про кримінальний злочин посадових осіб "Укрнафти", а саме - про несплату податків у розмірі близько 10 млрд грн. Право підпису відповідно до даних державного реєстру на той час мали Олексій Кущ і Володимир Пустоваров.

Про подальші дії ДФС нас не повідомляла. Також "Нафтогаз" листами (від 12 січня 2016 р. №7-103/1.2.1-16, від
22 лютого 2016 р. №7-965/1.2-16) надавав ДФС інформацію щодо розрахунків "Укрнафти" з держбюджетом.

За даними керівництва "Укрнафти", під час розслідування ряду кримінальних проваджень і в межах наданого судовими ухвалами тимчасового доступу до документів товариства органи слідства вже вилучили та продовжують вилучати оригінали первинних документів (понад 2 тис. найменувань), які стосуються господарських операцій. Зокрема вилучені документи стосуються реалізації АТ нафти та газу протягом 2014–2015 рр.

У відкритих Генеральною прокуратурою кримінальних провадженнях проводяться досудові розслідування органами ДФС та НАБУ. Крім того, головним управлінням контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ проводяться перевірки в межах наявних у його провадженні справ.

- Коли наглядова рада отримала попередньо консолідовану звітність ПАТ "Укрнафта", коли - аудовану?

- Річну фінансову звітність ПАТ "Укрнафта" за 2015 р., не перевірену аудитором, наглядова рада отримала 9 березня 2016 р. У надісланій звітності чистий збиток становив 4,9 млрд грн, також були відсутні будь-які пояснення щодо нарахованих сум витрат, які призвели до формування збитку. Наглядова рада отримала звітність товариства, перевірену аудитором, 3 червня 2016 р. Показники фінансової звітності суттєво змінилися, зокрема чистий збиток збільшився до 5,7 млрд грн.

Фінансову звітність "Укрнафти" було підтверджено аудиторською компанією PricewaterhouseCoopers. Аудитор висловив умовно-позитивну думку щодо фінансової звітності "Укрнафти" за 2015 р., тим самим підтвердивши, що звітність була складена відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) і відображає реальний стан підприємства за винятком деяких моментів, щодо яких аудитор надав застереження.

Найбільш важливе застереження аудитора стосувалося невизначеності результатів переговорів щодо постачання продукції або повернення авансів за нафтопродукти та погашення дебіторської заборгованості за поставлену нафту, які було сформовано до призначення нового голови правління рішенням загальних зборів акціонерів "Укрнафти".

- З чого складається накопичений збиток ПАТ "Укрнафта", який, за даними аудованого звіту компанії за 2015р., становить 6,4 млрд грн? Адже за 2014 р. АТ показувало понад півмільярда прибутку, і у 2013 р. був прибуток. А 2015-го - збитки! Звідки?! Як їх сформовано? Можете пояснити, чому "Укрнафта" вже визнала ці передоплати фактично збитками і списала їх?

- Станом на 31 грудня 2014 р. у звіті про фінансовий стан "Укрнафти" було відображено прибуток у сумі 0,6 млрд грн. За результатами діяльності в 2015 р. товариство отримало чистий збиток у сумі 5,7 млрд грн. Крім того, відповідно до рішення загальних зборів від 22 липня 2015 р. було здійснено розподіл прибутку 2014 р. і нараховано дивіденди на користь акціонерів у сумі 1,3 млрд грн. Відповідно, станом на 31 грудня
2015 р. у звітності "Укрнафти" відображено накопичений збиток у розмірі 6,4 млрд грн.

За результатами діяльності в 2015 р. "Укрнафта" отримала валовий прибуток у розмірі
16,5 млрд грн, що на 2,5 млрд грн більше, ніж у 2014 р. Однак при цьому АТ отримало чистий збиток у сумі 5,7 млрд грн.

Попереднє керівництво прийняло рішення, які призвели до відволікання обігових коштів на здійснення авансів за нафтопродукти та відвантаження нафти з відкладеним більш як на рік строком оплати. У зв'язку з цими рішеннями, відповідно до вимог МСФЗ, у фінансовій звітності було відображено так:

А. Забезпечення під можливі штрафи за борги по сплаті податків.

У результаті створеного дефіциту обігових коштів підприємство накопичило борги перед державою по сплаті податків (рентної плати, податку на прибуток, ПДВ і дивідендів). Відповідно до вимог МСФЗ товариство відобразило у складі витрат забезпечення під можливі штрафи та пені на суму 6,4 млрд грн.

Б. Дисконтування дебіторської заборгованості із терміном погашення більше року відповідно до МСФЗ.

Крім того, оскільки термін погашення дебіторської заборгованості за нафту та авансів за нафтопродукти, які були сформовані до призначення нового голови правління, перевищує один рік, вони були відображені за дисконтованою вартістю відповідно до вимог МСФЗ.

Це не є списанням. Такими є вимоги відображення у звітності доходів, які мають бути отримані через певний час. Різниця між дисконтованою та реальною (номінальною) вартістю заборгованості дорівнювала майже 5 млрд грн і також була відображена у звітності як фінансові витрати.

- Чому наглядова рада не заперечила (не зупинила) співпрацю так званого незалежного правління ПАТ "Укрнафта" з фейковими контрагентами? Суми такої "співпраці" - мільярдні? І знайти цих контрагентів за їхніми офіційними реквізитами платників податків уже майже неможливо.

- Операції з цими контрагентами були здійснені до того, як Роллінс і нове правління "Укрнафти" приступили до виконання своїх обов'язків. Роллінс був обраний загальними зборами акціонерів 22 липня 2015 р., трудовий контракт із ним було затверджено наглядовою радою 28 вересня 2015 р., члени правління товариства були обрані наглядовою радою 22 листопада 2015 р., а трудові контракти з ними затверджені 8 грудня 2015 р.

- Чому "Укрнафта" знову формує борги перед бюджетом за рентні платежі? Скільки на сьогодні становить податковий борг ПАТ "Укрнафта" і яка його структура?

- Так, протягом 2016 р. ПАТ "Укрнафта" продовжує накопичувати борги по платежах до бюджету. За наявною у "Нафтогазу" інформацією, із нарахованих протягом січня-серпня поточного року 7 млрд грн податків, зборів (обов'язкових платежів) товариством до державного бюджету сплачено лише 4,7 млрд грн, або 67% загального обсягу нарахованих податкових зобов'язань.

Станом на 1 вересня 2016 р. заборгованість перед держбюджетом за податками (з урахуванням нарахованих ДФС штрафів і пені) фактично становить 11,9 млрд грн. Найбільші суми заборгованості: рентна плата (за користування надрами) - 10,1 млрд грн і несплачений вчасно податок на прибуток - 1,2 млрд грн.

Зростання боргу "Укрнафти" перед держбюджетом є наслідком передусім непогашення боргів, що були сформовані під час зміни керівництва товариства у 2015 р. На діяльність "Укрнафти" також негативно впливає зменшення доходів через падіння цін на нафту.

Виведення "Укрнафти" з кризового стану, вважають у "Нафтогазі", потребує комплексного рішення, яке мають підтримати і акціонери, і кредитори товариства. Такої єдності у позиціях сторін наразі немає.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі