FT розповіла, як Україна готується до атак РФ на енергосистему з наближенням зими

Поділитися
Київ, зокрема, розраховує на західні системи протиповітряної оборони, щоб зменшити шкоду від обстрілів росіян.

Україна поспішає зміцнити свою енергетичну інфраструктуру напередодні зими, оскільки РФ знову починає завдавати ударів по енергомережі країни, намагаючись залишити українців у темряві і холоді. Про це пише FT.

Влітку Росія здебільшого атакувала українські порти та інфраструктуру з експорту зерна. Але в останні тижні ракетні удари і атаки безпілотників знову почали зосереджуватися на енергетичній інфраструктурі, як це було минулого року, коли російські обстріли спричинили масштабні відключення електроенергії. Цього разу Київ впевнений, що він підготовлений краще.

На одній із підстанцій електромережі України звели стіну з бетонних блоків для захисту трансформаторів. Габіони, або циліндричні конструкції, заповнені камінням або піском, можна побачити навколо іншої сусідньої підстанції.

"Ми називаємо це пасивним захистом", - сказав в інтерв'ю Financial Times прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. 

Він додав, що країна "набагато більш підготовлена" після тестування і вдосконалення своїх укріплень під час російських ракетних ударів минулої зими.

За словами Шмигаля, такі укріплення “не на 100 відсотків ефективні”. Але вони спрацювали "у 80-90 відсотках випадків", особливо проти безпілотників, які відхиляються від курсу або їх уламків, які після перехоплення падають на об'єкти критичної інфраструктури.

Минулої зими Росія завдала понад 1200 ракетних і БПЛА-ударів по українських енергооб'єктах, зруйнувавши понад 40 відсотків електроенергетичної інфраструктури країни, включаючи генерацію та електромережі, сказав Шмигаль.

"Ми усунули більшу частину цих пошкоджень", - додав він.

По всій країні встановлюються мішки з піском і сітчасті дахи для захисту сотень невеликих цілей, які можуть бути знищені одним ударом і викликати масове відключення електроенергії, згідно з даними FT.

"Коли у вас є, наприклад, трансформатори, ви намагаєтеся захистити їх великими мішками з піском”, - сказав міністр інфраструктури України Олександр Кубраков.

За його словами, такі великі мішки багато разів рятували і вони захищають від уламків безпілотників та ракет.

Елементи інфраструктури, які не потребують вентиляції, переміщені під землю. Пошкоджені електричні кабелі можна швидко замінити, але ремонт підстанцій і трансформаторів займає більше часу. Пошук нових і транспортування масивних конструкцій може зайняти місяці. Запасні частини зберігаються у країнах-союзниках, що дає змогу замовляти їх швидше, повідомило джерело видання.

Нещодавні атаки РФ не енергетику ще не призвели до масових відключень, але чиновники побоюються, що обстріли посиляться з наближенням зими.

Коли минулої зими російські удари вивели з ладу кілька критично важливих вузлів в українській централізованій електромережі, побудованій за радянських часів, це дестабілізувало систему і спричинило відключення електроенергії по всій країні.

Шмигаль каже, що Україна зробила кроки для децентралізації своєї мережі, завдяки чому пошкодження в одному місці з меншою ймовірністю вплине на інші регіони.

Генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко сказав, що після того, як Росія минулої зими зруйнувала  вугільний генератор потужністю 300 МВт, його компанія інвестувала в будівництво 50 розрізнених турбін, кожна з яких виробляє 6 МВт.

“Вони можуть підбити одну турбіну, але 49 все одно будуть працювати”, – пояснив він.

Якщо масові відключення електроенергії повторяться, останнім засобом, як і минулої зими, стануть менші генератори, що працюють на дизельному паливі та інших видах палива, надані союзниками і придбані домогосподарствами та бізнесом.

До повномасштабного вторгнення Росії минулого року Україна отримувала близько половини електроенергії з чотирьох атомних електростанцій, решту - переважно з теплових, гідроелектростанцій та відновлюваних джерел. Країна була змушена заповнити велику прогалину, коли в березні 2022 року війська РФ захопили Запорізьку АЕС. 

Готуючись до зими, Київ розраховує на західні системи протиповітряної оборони, щоб зменшити шкоду порівняно з минулим роком.

"Зараз ми маємо [значно] більше систем протиповітряної оборони", - сказав Шмигаль, закликаючи союзників надати більше засобів ППО, а також боєприпасів, необхідних для збиття російських ракет і безпілотників.

Але з огляду на те, що понад 100 підстанцій і високовольтних ліній електропередач розкидані по всій країні реально неможливо покрити всю територію України засобами протиповітряної оборони, сказав директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Він вважає, що, ймовірно, доведеться запроваджувати нормовані відключення електроенергії тривалістю від однієї до двох годин, якщо температура цієї зими опуститься нижче мінус десяти градусів.

"Якщо будуть масовані авіаудари, я не можу спрогнозувати масштаби відключень", - додав експерт.

ZN.UA запитало українців, чи планують вони виїхати з України «на зимівлю», якщо РФ знову вдаватиметься до енергетичного терору? “Так”. відповіли лише 5% респондентів. Як українці підготувалися до нової хвилі енергетичного терору, розповідає Юлія Самаєва.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі