Досягнення “нульового” рівня викидів до 2050 року все ще можливе, але для цього необхідно потроїти потужності відновлюваної енергетики до кінця десятиліття і збільшити "зелені" інвестиції до 4,5 трильйонів доларів США на рік у всьому світі до початку 2030-х років. Про це йдеться у новому звіті Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), повідомляє Bloomberg.
Ця оцінка була зроблена в той час, коли глобальні викиди парникових газів досягли нового рекорду у 2022 році, використання викопного палива зросло, а світ пережив найспекотніше літо за всю історію спостережень. Однак МЕА стверджує, що стрімке зростання використання відновлюваних джерел енергії все ще дає можливість почати рух у зворотному напрямку.
Рекомендації МЕА включають нарощування потужностей відновлюваної енергетики до 11 тисяч гігават до 2030 року та збільшення глобальних інвестицій у чисту енергетику з приблизно 1,8 трильйона доларів у 2023 році до близько 4,5 трильйона доларів щорічно до початку 2030-х років.
Звіт з'явився на тлі занепокоєння щодо відступу від кліматичних та екологічних зобов'язань у Європі після того, як Велика Британія відклала заборону на автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння на п'ять років - до 2035 року. ЄС також зіштовхнувся зі зростанням занепокоєння щодо темпів свого енергетичного переходу, але поки що блоку вдалося ухвалити всі елементи своєї знакової "зеленої" угоди.
Минулого тижня представник Китаю з питань зміни клімату заявив, що повністю відмовитися від викопного палива "нереально".
МЕА стверджує, що необхідно зробити більше для сприяння енергетичному переходу від викопного палива, включаючи "об'єднані зусилля" урядів і законодавців по всьому світу.
“До 2035 року викиди мають скоротитися на 80% у розвинених країнах і на 60% у країнах з перехідною економікою та країнах, що розвиваються, порівняно з рівнем 2022 року. Як частина справедливого шляху до глобальної мети досягнення нульового рівня викидів до 2050 року, майже всі країни повинні перенести свої заплановані дати досягнення нульового рівня викидів на більш ранній термін", - йдеться у звіті.
Раніше повідомлялося, що глобальні викиди вуглекислого газу (CO2), пов'язані з енергетикою, досягли рекордного рівня минулого року, хоча більш чисті технології, такі як сонячна енергетика та електромобілі, допомогли обмежити вплив збільшення використання вугілля та нафти.
За словами вчених, якщо світ хоче досягти цілей щодо обмеження глобального підвищення температури і запобігання нестримним змінам клімату, то в найближчі роки необхідне глибоке скорочення викидів, головним чином від викопного палива.