Чисті нульові викиди: Що це і чому це так важливо для клімату і планети?

Інфографіка
Поділитися
Чисті нульові викиди: Що це і чому це так важливо для клімату і планети?
Досягнення чистого нуля - це не те ж саме, що відмова від всіх викидів.

Підтримувана ООН глобальна кампанія зі скорочення викидів вуглецю, що змінює клімат, поповнила свої ряди новими високопоставленими членами, включаючи гіганта Facebook. Інший гігант Ford став першою американською автомобільною компанією, яка приєдналася до цієї кампанії.

"Гонка до нуля", запущена в червні, об'єднує підприємства, міста та інші організації, які прагнуть до середини століття скоротити викиди парникових газів в атмосферу до нуля - це означає, що вони виробляють не більше викидів, ніж вони можуть компенсувати за допомогою таких заходів, як посадка дерев.

У понеділок, коли в Нью-Йорку стартувала щорічний Тиждень клімату, британський уряд, що приймає у себе наступний кліматичний саміт ООН, заявив, що 22 регіони, 452 міста, 1128 підприємств, 549 університетів і 45 великих інвесторів вже записалися на "Гонку до нуля", розповідає Всесвітній економічний форум.

Чому "нульові викиди" мають значення?

Може бути, це новітнє модне словосполучення у світі кліматичних дій, але це ключ до того, щоб уберегти нас від шкоди, кажуть вчені. Експертна група ООН з кліматології заявила, що антропогенні викиди вуглекислого газу повинні знизитися приблизно на 45% до 2030 року в порівнянні з рівнем 2010 року і досягти "чистого нуля" до середини століття, щоб дати планеті хороші шанси обмежити потепління до 1,5 ° C і уникнути найгірших наслідків таких змін.

Відповідно до Паризької кліматичної угоди 2015 року майже 200 країн заявили, що вони вживуть заходів щодо обмеження підвищення середньої світової температури "значно нижче" 2 градусів Цельсія в порівнянні з доіндустріальним періодом і постараються утримати її на рівні стелі в 1,5 градуса Цельсія.

Але планета вже нагрілася приблизно на 1,1 градуса Цельсія і в сьогодні ми на шляху до потепління, по крайній мере, на 3 градуси Цельсія в цьому столітті, бо викиди продовжують рости. Вчені стверджують, що це призведе до погіршення екстремальних погодних умов і потенційно катастрофічного підвищення рівня моря, що зробить деякі частини планети непридатними для життя, а також викличе голод і міграцію.

Саме тому все більше число країн, компаній та інших сторін обіцяють скоротити свої викиди парникових газів в атмосферу до нуля до 2050 року або раніше.

Що таке нульові викиди?

Досягнення чистого нуля - це не те ж саме, що ліквідація всіх викидів.

Це означає забезпечення того, щоб будь-який вуглекислий газ, що утворюється в результаті діяльності людини, або інші викиди, пов'язані зі зміною клімату, які не можуть бути усунені, були видалені з атмосфери якимось іншим способом. Це можна зробити природним шляхом, наприклад, шляхом відновлення лісів, які висмоктують CO2 з повітря. Або ж це можна зробити за допомогою технології, яка може вловлювати та зберігати викиди від електростанцій і заводів або безпосередньо вловлювати CO2 з атмосфери.

Посадка більшої кількості дерев по всьому світу є популярним способом поглинання і зберігання більшої кількості вуглецю, але технології, які роблять ту ж саму роботу, все ще дорогі та ще не впроваджені в великих масштабах. Вчені говорять, що "абсорбція" вуглецю в будь-якій формі не може замінити скорочення викидів планетарного тепла так швидко, як це можливо.

Хто взяв на себе зобов'язання по досягненню нульових викидів?

За даними Інституту світових ресурсів (World Resources Institute, WRI), 19 країн і Європейський Союз зобов'язалися привести до нульових викидів від 2030 до 2050 року. Крихітне Гімалайське королівство Бутан вже досягло своєї мети 2030 року, хоча і за допомогою таких заходів, як впровадження поновлюваних джерел енергії, просування електромобілів і відновлення або посадка лісів.

Деякі країни, включаючи Данію, Нову Зеландію, Велику Британію і Францію, законодавчо закріпили свої цілі. Інші країни не такі обов'язкові.

Понад 100 інших країн розглядають питання про введення чистих нульових цільових показників, кажуть WRI, - але частка глобальних викидів, що покриваються тією або іншою формою прийнятих на національному рівні чистих нульових показників, все ще становить близько 10%.

Climate Change Future of Energy The Great Reset Sustainable Development
Climate Change Future of Energy The Great Reset Sustainable Development

Кілька сотень міст і понад 1000 компаній також взяли на себе зобов'язання скоротити свої викиди до нуля в найближчі десятиліття.

Як визначають чистий нуль?

WRI та Платформа "Шляхи 2050 року", які працюють з урядами та іншими сторонами над виконанням своїх зобов'язань в області клімату, кажуть, що скорочення викидів в межах національних кордонів має бути першим пріоритетом, а зусилля по компенсації того, що залишиться, повинні бути зроблені тільки після цього. Зараз країни по-різному визначають, чи можуть їх чисті нульові цільові показники містять компенсацію викидів на міжнародному рівні, наприклад, коштом платежів за охорону лісів в басейні Амазонки.

Щоб бути достовірними, цілі нульових викидів повинні охоплювати всі парникові гази, включаючи метан, і всі сектори економіки, а також міжнародну авіацію і судноплавство, каже WRI. Ті, хто намагається досягти нульових викидів, повинні зробити це до 2050 року або раніше, при цьому країни з найвищими показниками викидів повинні зробити це швидше за всіх. Плани також повинні бути узгоджені з тими, на кого вони будуть впливати, і чітко доведені до відома громадськості, сказав WRI.

Коли мова заходить про компанії, чисті нульові мети сильно відрізняються один від одного з точки зору того, які частини ланцюжків постачання - і джерел викидів - вони охоплюють, і їх важко порівнювати, заявляє Ініціатива "Науково обґрунтовані цілі" (SBTi), яка опублікувала керівні принципи, які допомагають виправити це становище.

Чи є "чистий нуль" приводом для того, щоб почати діяти?

Глава кліматичної служби ООН Патрісія Еспіноз каже, що компанії, міста та інші, які приєднаються до кампанії "Гонка до нуля", будуть виконувати свої обіцянки, хоча незрозуміло, як це буде зроблено.

Вона та інші офіційні особи закликали уряди дотримуватися міжнародних термінів подання сильніших планів дій з питань клімату до кінця 2020 року.

Але вона також визнала, що менше половини з них, швидше за все, виконають план, оскільки пандемія коронавірусу відвертати увагу політиків і затягує кліматичні переговори ООН.

На думку дослідника WRI Келлі Левіна, щоб уникнути інвестицій в високовуглецеві технології або інфраструктуру, надзвичайно важливо, щоб в національні плани на це десятиліття і в повсякденне прийняття рішень були включені нульові мети.

Як цілі "чистого нуля" можуть бути перетворені в короткострокові практичні інструменти? Одним зі способів є використання вуглецевих бюджетів, як у Великій Британії, які встановлюють ліміт на загальну кількість парникових газів, які країна може викидати протягом п'яти років, сказав Левін.

Британія, однак, ще не встановила оновлені вуглецеві бюджети з моменту прийняття своєї чистої нульової мети торік.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі