Не минуло й року після гучних скандалів навколо фірми «Бізон», яка мала ексклюзивні пільги на імпорт цілої низки споживчої продукції, зокрема курячих напівфабрикатів. Тоді тільки втручання вищої влади зупинило безмитне ввезення в Україну «ніжок Буша», як влучно охрестили в народі заморські курячі стегенця. Здавалося, справедливість торжествує, ринок почав наповнюватися якісною вітчизняною продукцією, ожили птахофабрики, що перебували у вимушеному летаргічному сні, з’явилися сотні нових робочих місць.
Але випускати з рук ласий кусень безмитного, а часто — й не обтяженого податками ввезення комусь явно не хотілося.
І ось уже стежкою, второваною «Бізоном», на ринок вийшло донецьке приватне підприємство «Гарант» із п’ятьма тисячами тонн зарубіжних стегенець за ціною 6,1 гривні за кілограм. «Ну й чудово, — вигукне необізнаний покупець. — Нехай інші також знизять ціни до цього рівня — на те й конкуренція».
Та річ у тім, що конкуренцією тут і не пахне, радше — антиконкуренцією. Вельми цікава виходить арифметика «комерційного успіху». Адже за умови сплати всіх податків (ПДВ, мита, митного збору) закупівельна ціна кілограма стегенець для «Гаранта» мала бути 1,458 гривні. Якщо ж відняти видатки на перевезення рефрижераторами, розвантаження, збереження, то вийде, що курятинку фірма отримала загалом мало не за красиві очі. Але «очі чорні» гарантівців тут ні до чого. Просто, мабуть, на цю оборудку заплющили очі ті, хто за службовим обов’язком мусить стежити за сплатою податків у бюджет.
А тепер прикиньте, скільки потрібно грошей вітчизняному товаровиробникові на комбікорми, енергоносії, ветеринарне обслуговування, зарплату персоналу, щоб отримати ті самі 5 млн. кг стегенець... Чи може він витримати таку, перепрошую, «конкуренцію» з «Гарантом» і йому подібними?
Таким обхідним маневром ду-уже дешеві курочки стають ду-у-уже дорогими як для держави, так і, врешті-решт, для покупця. Адже всі невиплати пенсій, брак коштів на чорнобильців, медицину, освіту, науку, культуру спричинено бюджетними недоїмками.
Є дані, що «розвідку боєм» «Гаранта» вирішила продовжити одна київська фірма, яка готова викинути на ринок ще 4 тисячі тонн заморських стегенець. Вітчизняним виробникам, котрі щойно почали підводити голову, залишається одне: закрити свої птахофабрики, залишивши за воротами тисячі громадян держави, яка так опікується своїми виробниками...