Ціни на нафту на провідних біржах світу подолали позначку в 56 дол. за барель.
Оцінювач «Юганскнефтегаза» (основного активу НК «ЮКОС» ) — інвестиційний банк Dresdner Klenwort Wasserstein (DrKW) розійшовся в думці з Мін’юстом Росії про вартість активів оцінюваної компанії. Банк вважає: мінімальна ціна «Юганскнефтегаза» — 14,3 млрд. дол., максимальна — до 21,1 млрд. дол. Мін’юст РФ оголосив, що компанія коштує 10,4 млрд. дол. При цьому стартова ціна може дорівнювати трохи більш як 3 млрд. дол. Але, у будь-якому разі, експерти прогнозують: продати «Юганскнефтегаз» буде непросто, а нового власника компанії очікують проблеми.
Президент російської «Транснефти» Семен Вайншток оголосив, що 2004 року експортний потенціал нафтотранспортної інфраструктури цієї російської компанії досягне 240 млн. тонн, а 2005-го — 255 млн. тонн нафти. 1999 року «Транснефть» могла забезпечити експорт лише 142 млн. тонн. Уже сьогодні в цієї компанії є надлишкові можливості з експорту нафти в обсязі понад 13 млн. тонн на рік.
Крім того, Росія продовжує активні переговори з Болгарією та Грецією про можливість нафтотранзиту через порти Бургас і Александрополіс. А компанія ТНК-ВР заявила про намір виділити 2 млн. дол. на створення ТЕО нафтотермінала Вістино (неподалік Санкт-Петербурга). Перша черга цього об’єкта буде в змозі перевалити 10 млн. тонн нафти. Будівництво розпочнеться вже 2005 року. Орієнтація цього термінала на Балтійську трубопровідну систему очевидна…
Тим часом, Мінекономрозвитку РФ пропонує визначати ставки експортних мит на нафтопродукти за шкалою залежно від рівня цін на нафту, встановивши знижені мита на мазут і вищі — на інші ПММ. Зокрема, пропонується при ціні нафти до 15 дол. за барель не стягувати експортні мита на всі види нафтопродуктів. При 15—20 дол. за барель ставку на мазут встановлювати на рівні 3,5%, на нафтопродукти — 6,5%; при ціні від 20 до 25 дол. — 7 і 13%; від 25 до 30 дол. за барель — 10,5 і 19,5%; від 30 до 35 дол. — 12,25 і 22,75%; якщо ціна перевищує 35 дол. за барель — 14 і 26% відповідно.
А поки що уряд РФ своєю постановою підвищив ставку експортного мита на нафтопродукти з 45,4 до 57 дол. за тонну.
В Україні тим часом ДК «Газ України» повідомила: усі енерго- й теплогенеруючі компанії, котрі вчасно погашають свою заборгованість, матимуть достатньо газу в період опалювального сезону. Правда, з одним із найбільших своїх клієнтів — компанією «Київенерго» — дочірній газопостачальній компанії «Нафтогазу України» домовитися «мирними» способами вдається з трудом.
Ще одна дочірня компанія НАК — «Укргазвидобування», а також інші газовидобувні компанії України повідомили: видобуток природного газу в Україні в січні—вересні 2004 року зріс на 3,9% порівняно з аналогічним періодом 2003 року та досяг 15,031 млрд. кубометрів.
Транзит газу територією України в січні—вересні збільшився на 7,45%, до 98,1 млрд. кубометрів.
Імпорт природного газу для споживачів України за перші три квартали 2004-го зріс, за даними Мінпаливенерго, на 20,1% — до 53,7 млрд. кубометрів.
У підземні сховища газу (ПСГ) до початку жовтня нинішнього року було закачано 16,1 млрд. кубометрів. Це на 6,4% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Відбір природного газу з ПСГ у січні—вересні становив 8,6 млрд. кубометрів (на 22,5% менше).
НАК «Нафтогаз України» планує 2005 року експортувати не менш як 5 млрд. кубометрів природного газу. Принаймні, на такий обсяг НАК уклав контракти, повідомив голова правління «Нафтогазу України» Юрій Бойко.
Відповідно до міжурядової російсько-української угоди при експорті природного газу з України встановлено експортне мито в 100 дол. із 1000 кубометрів газу. Обсяг природного газу, на який режим стягування експортного мита не поширюється, дорівнює 6 млрд. кубометрів. НАК планує протягом двох років збільшити щорічний обсяг експорту природного газу, що видобувається в Україні, до 10 млрд. кубометрів. 2003 року експорт газу становив 5,3 млрд. кубометрів. Це принесло компанії доход у 1,8 млрд. грн.
А уряд України цитьнув на нафтотрейдерів і розпорядився створити «вугільний НАК».
Відповідно до постанови Кабміну №1363 від 15 жовтня 2004 року НАК «Вугілля України» створюється в формі ВАТ. Статутний фонд НАК формується шляхом передачі в нього: 100% акцій ВАТ, які будуть створені на базі майна державних прибуткових і потенційно прибуткових підприємств, державних пакетів акцій і адміністративного будинку за адресою Київ, вул. Б.Хмельницького, 4 (колишня «резиденція» колишнього Мінвуглепрому).
Згаданою постановою також затверджено статут НАК «Вугілля України» та склад спостережної ради.
Схоже, що створення «вугільного» НАКу буде не менш інтригуючим, ніж створення НАК «ЕКУ». А поки що констатуємо: до нафтогазового й енергетичного НАКів приєднується й НАК «Вугілля України». Увесь ПЕК під контролем?..