Віцепрезидент Тайваню Вільям Лай у суботу, 13 серпня, вирушив у поїздку до Сполучених Штатів, яку Пекін уже засудив. Тайванські чиновники побоюються, що зупинка Лая в США може призвести до посилення військової активності Китаю навколо острова, повідомляє Reuters.
Лай, який є головним претендентом на посаду президента Тайваню на виборах у січні, офіційно зробить лише транзитні зупинки в Сполучених Штатах на шляху до Парагваю і назад, де він відвідає інавгурацію президента цієї країни.
Тайбей і Вашингтон заявляють, що такі зупинки є рутинними і не є причиною для "провокаційних" дій з боку Китаю, але Пекін з гнівом відреагував на те, що він вважає ще однією ознакою підтримки Тайваню з боку США.
Китай, імовірно, розпочне військові навчання наступного тижня поблизу Тайваню, використовуючи зупинки Лая в США як привід залякати виборців острова напередодні голосування наступного року і змусити їх "боятися війни", кажуть тайванські чиновники.
Лай, виступаючи перед журналістами в головному міжнародному аеропорту Тайваню, лише побіжно згадав про зупинки в США, просто зазначивши, що спочатку він збирається до Нью-Йорка.
Він сказав, що використає візит до Парагваю не лише для поглиблення зв'язків з цією країною, але й для "впевненого" обміну думками з іншими державами і зустрічей з делегаціями партнерів-однодумців, не уточнивши, з ким саме.
“Це дозволить міжнародній спільноті зрозуміти, що Тайвань - країна, яка дотримується демократії, свободи і прав людини, а також бере активну участь у міжнародних справах", - додав Лай.
За його словами, поїздка також дозволить світу дізнатися про "різноманітні зусилля Тайваню, спрямовані на підтримку миру і стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні".
Минулого року Лай відвідав Гондурас під час інавгурації тамтешнього президента і мав коротку, але символічну розмову з віцепрезидентом США Камалою Харріс. Сполучені Штати не повідомляли, хто може поїхати до Парагваю наступного тижня.
Пекін особливо недолюблює Лая, який заявляв, що “бореться за незалежність Тайваню". Однак під час виборчої кампанії Лай неодноразово наголошував, що не прагне змінити статус-кво.
Перед від'їздом він написав у Twitter, що "радий зустрітися з американськими друзями в дорозі" і що їде до Парагваю — однієї з 13 країн, які підтримують офіційні зв'язки з Тайбеєм.
Голова Американського інституту на Тайвані (AIT), що базується в штаті Вірджинія і є некомерційною організацією, яка підтримує неофіційні відносини з Тайванем, відповіла у Twitter, що AIT з нетерпінням чекає на зустріч з Лаєм "під час його транзитної зупинки на шляху до Парагваю".
Ні Тайвань, ні Сполучені Штати не надали точних деталей про графік Лая під час зупинок у США, і обидві сторони намагаються тримати цю частину в таємниці.
Лай повернеться з Парагваю через Сан-Франциско і має повернутися до Тайваню в п'ятницю, 18 серпня, згідно з офіційним графіком поїздки.
Візит до Парагваю також важливий з огляду на активізацію зусиль Китаю, спрямованих на те, щоб “перехопити” решту союзників Тайваню.
Гондурас, який колись був вірним партнером острова, у березні розірвав дипломатичні відносини з Тайванем і встановив офіційні зв'язки з Китаєм.
Китай уже давно застосовує до острова політику «батога і пряника», погрожуючи йому перспективою військових дій і водночас звертаючись до тих, хто, на його думку, схильний підтримати точку зору Пекіна.
Зокрема, уряд Тайваню очікує, що Китай спробує втрутитися у вибори на острові в січні, незаконно фінансуючи прихильних до Пекіна кандидатів. Також не виключається можливість застосування Китаєм сили для захоплення Тайваню.