Всекитайські збори народних представників затвердили склад уряду Китаю, запропонований новим прем’єром Державної ради країни Лі Цяном. Reuters розповідає про ключові кадрові перестановки в китайському уряді, зроблені під час сесії парламенту, яка завершується в понеділок, 13 березня.
Китай отримав чотирьох нових віце-прем'єрів
- 60-річний Дін Сюесян став першим віце-прем'єром. Він також входить до Постійного комітету Політбюро правлячої Комуністичної партії, вищого ешелону влади в Китаї, і є довіреною особою китайського лідера Сі Цзіньпіна. Сюесян був керівником апарату Сі спочатку в 2006 році в Шанхаї, а останні 10 років - у Пекіні.
- 68-річний Хе Ліфен замінить Лю Хе на посаді віце-прем'єра Держради. Він є давнім союзником Сі і раніше очолював Національну комісію з розвитку і реформ — потужний орган державного планування.
- 58-річний Чжан Гоцін має ступінь доктора економічних наук. Він 20 років працював в оборонних корпораціях, а потім пішов у політику і займав керівні посади в містах Чунцін і Тяньцзінь, а також у провінції Ляонін.
- 60-річний Лю Гочжун раніше очолював Комуністичну партію провінції Шеньсі ( у повіті Фупін провінції Шеньсі народився Сі Цзіньпін).
П'ять нових державних радників, які за рангом нижче віце-прем'єрів, але вище міністрів кабінету міністрів
- 65-річний Лі Шанфу, який також став міністром оборони. Він працював у китайській супутниковій програмі і перебуває під санкціями США через закупівлю бойових літаків і обладнання у головного російського експортера озброєнь, компанії «Рособоронекспорт». Таке призначення може створити потенційно незручну ситуацію, якщо Лі Шанфу коли-небудь зустрінеться з міністром оборони США Ллойдом Остіном, пише Bloomberg.
- 65-річний Ван Сяохун, який отримав посаду міністра громадської безпеки, або начальника поліції. Він вважається близьким союзником Сі, оскільки працював очільником поліції в місті Фучжоу, коли Сі був там головою партії на початку 1990-х років.
- 58-річний Ву Чженлун є генеральним секретарем Державної ради і раніше був головою партії в провінції Цзянсу.
- 63-річна Шень Іцінь стала найбільш високопоставленою жінкою Китаї. Спостерігачі були здивовані, коли Комуністична партія порушила традицію і не призначила жодної жінки до свого Політбюро, що складається з 24 членів, у жовтні минулого року: вперше за багато десятиліть не було жодної жінки на посаді віце-прем'єра. Шень Іцінь, яка була партійним керівником провінції Гуйчжоу, є єдиною жінкою-державним радником.
- 57-річний Цинь Ган, який також є міністром закордонних справ. Колишній посол у Сполучених Штатах тісно співпрацював з Сі, коли був головним співробітником з протокольних питань в період з 2014 по 2018 рік.
Єдині кадрові зміни на рівні кабінету міністрів відбулися в Національній комісії з розвитку і реформ та Міністерстві оборони.
Наступні міністри зберегли свої посади
- 65-річний І Ган несподівано залишився на посаді голови Народного банку Китаю. І Ган, призначений на цю посаду у 2018 році, як очікувалося, піде у відставку після того, як його виключили зі складу Центрального комітету правлячої Комуністичної партії під час з'їзду партії у жовтні минулого року.
- 61-річний Чжен Шаньцзе замінить Хе Ліфена на посаді голови Державного комітету у справах розвитку і реформ. Більшу частину своєї кар'єри Чжен провів у рідній провінції Фуцзянь, де він працював директором Комісії з розвитку і реформ провінції і віце-губернатором.
- 66-річний Лю Кунь залишається на посаді міністра фінансів, що є ще однією несподіванкою, оскільки він вже досяг офіційного пенсійного віку - 65 років.
- 58-річний Ван Вентао залишається на посаді міністра торгівлі. Він працював губернатором провінції Хейлунцзян і колись був колегою Сі в Шанхаї.
- 59-річний Цзінь Чжуанлун залишається на посаді міністра промисловості та інформаційних технологій.
- 65-річний Ван Чжиган залишається міністром науки і технологій.
- 60-річний Хуай Цзіньпен залишається міністром освіти.
- 62-річний Пан Юе залишається головою Національної комісії у справах етнічних питань.
- 65-річний Ван Сяохун залишається міністром громадської безпеки.
- 63-річний Чень Ісінь залишається міністром державної безпеки. Вважається союзником Сі. Він працював з Сі, коли той був головою партії провінції Чжецзян у 2002-2007 роках. У 2020 році Чен був направлений до центрального міста Ухань, щоб допомогти очолити зусилля по боротьбі з COVID-19, а в останні роки очолював чистку корумпованих чиновників органів безпеки та юстиції.
- Тан Денцзе, 63 роки, залишається міністром цивільних справ.
- Хе Жун, 60 років, залишається міністром юстиції.
- Ван Сяопін, 59 років, залишається міністром людських ресурсів і соціального забезпечення.
- Ван Гуанхуа, 59 років, залишається міністром природних ресурсів.
- Хуан Рунцю, 59 років, залишається міністром екології та навколишнього середовища.
- Ні Хун, 60 років, залишається міністром житлового будівництва та розвитку міст і сіл.
- Лі Сяопен, 63 роки, залишається міністром транспорту.
- Лі Гоїн, 63 роки, залишається міністром водних ресурсів.
- Тан Ренцзянь, 60 років, залишається міністром сільського господарства і сільських справ.
- Ху Хепін, 60 років, залишається міністром культури і туризму.
- Ма Сяовей, 63 роки, залишається головою Національної комісії з охорони здоров'я.
- Пей Цзіньцзя, 59 років, залишається міністром у справах ветеранів.
- Ван Сянсі, 60 років, залишається міністром з надзвичайних ситуацій.
- Хоу Кай, 60 років, залишається генеральним аудитором Національного контрольно-ревізійного управління.
«Позитивний сигнал»
Сі Цзіньпін, який на початку свого третього п'ятирічного терміну призначив союзників на ключові посади в уряді, порушив традицію і залишив 65-річного І Гана на посаді голови Народного банку Китаю, а 66-річного Лю Кунь - на посаді міністра фінансів. Обидва посадовці досягли офіційного пенсійного віку - 65 років. Це свідчить, що Пекін віддає пріоритет спадкоємності, оскільки економічні проблеми загострюються як всередині країни, так і за кордоном, пише Reuters.
Найбільшою зміною на сесії парламенту стало призначення 63-річного Лі Цяна, колишнього очільника міського комітету Комуністичної партії Китаю у Шанхаї та близького соратника китайського лідера Сі Цзіньпіна на посаду прем’єра Державної ради (уряду) Китаю, що є другою за значущістю посадою в країні. Сі Цзіньпін поклав на нового главу уряду відповідальність за відродження економіки, яка постраждала від обмежень, пов'язаних з COVID-19.
«Уряд надіслав позитивний сигнал ринку, залишивши цих високопоставлених фінансових експертів в уряді», - сказав головний економіст Pinpoint Asset Management Чжан Чживей.
Очікувалося, що І Ган піде у відставку після того, як його виключили зі складу Центрального комітету правлячої Комуністичної партії під час з'їзду партії у жовтні минулого року.
Аналітики передбачали, що якщо І Ган та Лю Кунь підуть у відставку, їм на зміну прийдуть люди зі значно меншим міжнародним досвідом.
«Американській стороні буде набагато комфортніше з такою людиною, як І Ган. Це свідчить про те, що Китай хоче принаймні вести діалог зі Сполученими Штатами щодо монетарної політики та фінансового співробітництва», - сказав аналітик з Національного університету Сінгапуру Альфред Ву.
«Ці призначення вказують на те, що уряд поставив професіоналізм, управління та мистецтво точного налаштування на перше місце, коли справа доходить до вибору голови центрального банку та міністра фінансів, оскільки посади на чолі ключових економічних відомств вимагають величезних професійних навичок», - вважає економіст Сунь Фей.
Щорічна сесія парламенту Китаю розпочалася 5 березня в Пекіні і завершиться в понеділок, 13 березня. Наприкінці минулого тижня члени Всекитайських зборів народних представників офіційно призначили Сі на посаду голови Китайської народної республіки на третій п'ятирічний термін.
У списку призначень відбулося менше змін, ніж очікувалося, більшість міністрів зберегли свої посади. Однак найближчими тижнями очікуються подальші оголошення, оскільки Китай здійснює реорганізацію своєї фінансової регуляторної структури та інших державних органів. Очікується, що в день завершення сесії парламенту Сі виступить з промовою, а Лі Цян, новий прем'єр-міністр, після цього проведе прес-конференцію.
Владу Китаю не влаштовує нинішня система світового порядку, в якій переважають західні цінності, стандарти, функціонують глобальні інститути, підпорядковані США. Про те, як Китай стає більш амбітним і наполегливим у досягненні своїх цілей, читайте у статті Наталії Бутирської «Новий порядок від Сі Цзіньпіна».