Колишній очільник міського комітету Комуністичної партії Китаю у Шанхаї та близький соратник китайського лідера Сі Цзіньпіна Лі Цян став прем’єром Державної ради (уряду) Китаю, що є другою за значущістю посадою в країні. Сі Цзіньпін поклав на нового главу уряду відповідальність за відродження економіки, яка постраждала від обмежень, пов'язаних з COVID-19. Про це повідомляє Reuters.
63-річний Лі Цян, широко відомий як прагматичний і дружній до бізнесу політик, стоїть перед непростим завданням підтримати нерівномірне відновлення Китаю в умовах глобальної нестабільності і слабкої довіри до уряду серед представників бізнесу.
Лі Цян вступає на посаду на тлі зростання напруженості у відносинах Китаю із Заходом через низку питань, зокрема на тлі дій США, спрямованих на блокування доступу Пекіна до ключових технологій, а також у той час, коли багато світових компаній диверсифікують ланцюги поставок, щоб збалансувати вплив Китаю через політичні ризики та перебої, спричинені пандемією COVID.
Лі Цян замінить Лі Кецяна, який йде у відставку після десяти років перебування на посаді прем’єра, протягом яких його роль неухильно зменшувалася, оскільки Сі посилював свою владу і скеровував другу за величиною економіку світу в більш державницьке русло.
Лі Цян - перший прем'єр-міністр з часів заснування Китайської Народної Республіки, який раніше не працював у центральному уряді, а це означає, що він може зіштовхнутися з «крутою кривою навчання» в перші місяці своєї роботи, кажуть аналітики.
Втім, тісні зв'язки Лі з Сі (Лі був керівником апарату Сі в період з 2004 по 2007 рік, коли останній був секретарем партії у провінції Чжецзян) дадуть йому змогу досягти поставлених цілей, вважають аналітики.
«Я бачу ситуацію так, що Лі Цян матиме значно більше свободи дій і повноважень в рамках системи», - сказав аналітик Трей МакАрвер, співзасновник консалтингової компанії Trivium China.
Список лоялістів
69-річний Сі призначає на ключові посади своїх прихильників у рамках найбільшої за останнє десятиліття перестановки в уряді, в той час як покоління більш реформаторськи налаштованих чиновників відступає, а він ще більше консолідує владу після того, як був обраний на безпрецедентний третій термін.
У суботу, 11 березня, Лі Цян отримав 2 936 голосів представників парламенту, при трьох голосах проти і восьми, що утрималися. Його дебют на міжнародній арені, за яким пильно стежать, відбудеться в понеділок, 13 березня, під час традиційної програми запитань і відповідей прем'єра для ЗМІ після завершення парламентської сесії.
Лі Цян був поставлений на шлях до прем'єрства в жовтні минулого року, коли отримав другу за важливістю роль в Постійному комітеті Політбюро під час з'їзду Комуністичної партії, який проводиться двічі на десятиліття.
У неділю, 12 березня, мають бути затверджені численні інші схвалені Сі посадові особи, в тому числі віце-прем'єри, голова центрального банку, а також інші міністри і керівники відомств.
Нерівномірне відновлення
Минулого року економіка Китаю зросла лише на 3%, а в день відкриття сесії парламенту Пекін встановив скромну мету зростання на 2023 рік - близько 5%, що є найнижчим показником за майже три десятиліття.
За словами аналітика Крістофера Беддора, головним завданням Лі в цьому році буде досягти поставленої мети, не спровокувавши серйозної інфляції і не збільшивши борг.
Хоча Китай не висловлював планів щодо використання стимулів для прискорення економічного зростання, потенційні невдачі, такі як обвал експорту або постійна слабкість у секторі нерухомості, можуть змусити Лі до цього, вважає Беддор.
«Керівництво вже змирилося з двома роками надзвичайно слабкого економічного зростання для стримування COVID. Тепер, коли стримування закінчилося, вони не змиряться з іншим», - сказав він.
Відновлення Китаю після пандемії було нерівномірним, а лютнева інфляція виявилася несподівано м'якою, в той час як китайський гігант електронної комерції JD.com Inc попередив, що відновлення довіри споживачів займе певний час.
Деякі з найуспішніших приватних компаній Пекіна, такі як Alibaba, в останні роки постраждали від раптових репресій та регуляторних перешкод, і Лі доведеться докласти чимало зусиль, щоб відновити довіру в приватному секторі.
Світовий бізнес також насторожений. Вперше за 25 років проведення опитування Американська торговельна палата в Китаї на початку цього місяця повідомила, що більшість опитаних компаній заявили, що Китай більше не входить до «трійки головних інвестиційних пріоритетів».
Китай намагається створити сприятливий для бізнесу імідж. У п'ятницю, 10 березня, інформаційне агентство «Сіньхуа» повідомило, що посадовець Державного агентства планування Китаю зустрівся з віце-президентом американського гіганта з виробництва мікросхем Qualcomm Inc. і запевнив, що Пекін забезпечить сприятливе бізнес-середовище для транснаціональних корпорацій.
Владу Китаю не влаштовує нинішня система світового порядку, в якій переважають західні цінності, стандарти, функціонують глобальні інститути, підпорядковані США. Про те, як Китай стає більш амбітним і наполегливим у досягненні своїх цілей, читайте у статті Наталії Бутирської «Новий порядок від Сі Цзіньпіна».