Китайський лідер Сі Цзіньпін виступив з незвично різкою критикою політики США, звинувативши Вашингтон у кампанії з придушення Китаю. Про це пише The Wall Street Journal.
«Західні країни на чолі зі США здійснюють проти нас всебічне стримування, оточення і придушення, створюючи безпрецедентно серйозні виклики для розвитку нашої країни», - заявив Сі.
Такі коментарі стали незвичним кроком для Сі Цзіньпіна, який зазвичай утримувався від прямої критики США в публічних виступах - навіть незважаючи на те, що його десятирічне правління демонструвало песимістичний погляд на відносини з Вашингтоном.
Звинувачення США у придушенні розвитку Китаю протягом останніх п'яти років пролунало на тлі критики з боку інвесторів, які вважають, що економіка Китаю постраждала від політики Сі, в тому числі від акценту на національній безпеці.
Коментарі Сі були частиною промови перед членами вищого політичного консультативного органу Китаю під час щорічної законодавчої сесії в Пекіні.
Хоча Сі згадував США з критикою під час внутрішніх виступів, такі зауваження часто фільтрувалися через підлеглих, які ретранслювали його меседжі для ширшої аудиторії, як всередині партії, так і за її межами. У заявах, зроблених публічно, Сі зазвичай був більш виваженим щодо США та інших західних країн, називаючи їх «певними» країнами, а не вказуючи прямо.
Тепер, прямо звинувачуючи США у прагненні до стримування, що є терміном, навантаженим значенням часів холодної війни, Сі, схоже, тісніше асоціює себе з націоналістичною риторикою - широко використовуваною чиновниками нижчого рангу і державними ЗМІ, яка атакує Вашингтон у той час, коли напруженість між країнами продовжує загострюватися через торгівлю, технології, геополітичний вплив і розбіжності у поглядах на російське вторгнення в Україну.
Звинувачення Сі на адресу США, виголошені перед аудиторією, де також були присутні бізнесмени, частково виглядають як спроба лідера Китаю перекласти провину за власну політику на Вашингтон, включаючи жорсткі заходи боротьби з коронавірусом, які послабили економіку, і тиск на технологічні компанії, що коштувало галузі певної частини її динамізму.
Китайські лідери часто говорять непрозоро, але оскільки Сі продовжує консолідувати владу, він, можливо, шукає нові способи пояснити проблеми, що накопичуються в країні, в тому числі в економіці, вважає науковий співробітник Atlantic Council Ширлі Марті Харгіс.
Сі також намагався зміцнити довіру в приватному секторі - вирішальному рушійному факторі зростання і джерелі робочих місць у другій за величиною економіці світу, а також у суспільстві, яке останніми роками постраждало від регуляторних заходів і жорстких карантинних обмежень через пандемію.
Китайський лідер наполягав на тому, що Комуністична партія «завжди розглядала приватні підприємства і приватних підприємців як наших людей» і надаватиме їм підтримку під час труднощів.
Водночас Сі закликав бізнесменів прагнути до багатства з почуттям відповідальності, справедливості та співчуття, а також пам'ятати про його прагнення до «загального процвітання», спрямоване на перерозподіл більшої частини багатства Китаю, на тлі занепокоєння, що елітні класи отримали непропорційну вигоду від економічного зростання в країні.
За повідомленням державних ЗМІ, Сі також захистив свій підхід до боротьби з пандемією Covid-19 і звернув увагу на зростаючу напруженість між Китаєм і Заходом. Він також закликав бізнес-спільноту працювати разом з партією для подолання труднощів у невизначеному глобальному середовищі.
«У найближчий період часу ризики та виклики, з якими ми зіштовхуємося, будуть тільки збільшуватися і посилюватися», - сказав він.
Китайські чиновники вже давно застерігають США від того, що вони називають мисленням часів холодної війни, і Сі, схоже, зробив подібну заяву під час зустрічі з Байденом у листопаді минулого року, згідно з офіційним повідомленням Китаю після зустрічі.
У заяві цитуються слова Сі: «придушення і стримування лише зміцнять волю і піднімуть моральний дух китайського народу».
Зовнішньополітичний істеблішмент Китаю вже використовував слова «придушення і стримування» для опису тиску з боку США, в тому числі головний дипломат Китаю Ван І та міністр закордонних справ Цинь Ган.
Офіційні представники Міністерства закордонних справ Китаю, які виступають перед іноземними журналістами на регулярних брифінгах, часто в різких тонах, також використовують цю термінологію.
Під час виступу перед представниками Комуністичної партії на конференції в жовтні минулого року Сі прямо не називав США, коли попереджав про загрози.
«Зовнішні спроби придушити і стримати Китай можуть загостритися в будь-який момент», - заявив він під час виступу.
Раніше повідомлялося, що адміністрація президента США Джо Байдена готує нову програму, яка може заборонити американські інвестиції в певні сектори у Китаї, що є новим кроком для захисту технологічних переваг США під час загострення конкуренції між двома найбільшими економіками світу.
Також США шляхом експортного контролю намагатимуться обмежити китайське виробництво чіпів пам'яті без спеціалізованого військового застосування. Обмеження передбачають заборону на постачання американського обладнання для виробництва мікросхем на заводи в Китаї, які виробляють передові мікросхеми NAND.
Крок адміністрації Байдена щодо блокування експорту передових комп'ютерних чіпів до Китаю сигналізує про новий етап у відносинах між двома найбільшими економіками світу. Це гостра конкуренція за звання провідної технологічної та військової держави світу, пише AP NEWS.