Сі Цзіньпін представив широкий план розвитку співпраці з союзниками в Центральній Азії — Reuters

Поділитися
Сі Цзіньпін представив широкий план розвитку співпраці з союзниками в Центральній Азії — Reuters © Getty Images
Зустріч глав п'яти держав із китайським лідером наближає Центральну Азію до сфери впливу Пекіна.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін у п'ятницю, 19 травня, представив широкий план, покликаний допомогти підняти Центральну Азію на новий рівень розвитку — від розбудови інфраструктурних мереж до стимулювання торгівлі, уникаючи при цьому «зовнішнього втручання», повідомляє Reuters.

Китай готовий об'єднати стратегії розвитку з п'ятьма країнами Центральної Азії - Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном і Узбекистаном, а також докласти спільних зусиль для сприяння модернізації держав, заявив Сі у своєму виступі на саміті «Китай-Центральна Азія».

«Світу потрібна стабільна, успішна, гармонійна і об’єднана Центральна Азія», - сказав Сі.

Водночас, країни повинні протистояти «зовнішньому втручанню» у внутрішні справи регіону і спробам спровокувати «кольорові революції», а також зберігати позицію «нульової толерантності до тероризму, сепаратизму та екстремізму», наголосив китайський лідер.

«Китай готовий допомогти країнам Центральної Азії покращити правоохоронні органи, безпеку та розбудову обороноздатності», - додав Сі.

Дводенний саміт в місті Сіань, розташованому на «Шовковому шляху», китайські державні ЗМІ зобразили як тріумф регіональної дипломатії Пекіна, а лідери Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану пообіцяли підтримку Китаю і поглиблення двосторонньої співпраці.

Очікується, що демонстрація солідарності з боку китайських сусідів у Центральній Азії контрастуватиме з «негативним» образом Пекіна, який буде представлений на саміті лідерів країн G7 у Японії.

Демонстрація довіри країн Центральної Азії до Китаю стане протидією звинуваченням США у «дипломатії примусу» з боку Пекіна. Зустріч п'яти глав держав на китайській землі без президента Росії Владіміра Путіна також певним чином наближає Центральну Азію до сфери впливу Пекіна, оскільки увага Москви залишається прикутою до війни проти України.

Китай і країни Центральної Азії повинні поглиблювати стратегічну взаємну довіру і завжди пропонувати чітку і сильну підтримку один одному в питаннях, що становлять ключовий інтерес, таких як суверенітет, незалежність, національна гідність та довгостроковий розвиток, сказав Сі, не згадавши про зруйновану війною Україну, яка, як і країни Центральної Азії, є колишньою радянською державою.

Торгівля та інвестиції

За словами Сі, Китай удосконалить двосторонні інвестиційні угоди з країнами Центральної Азії та збільшить обсяги транскордонних вантажних перевезень у регіоні.

Пекін заохочуватиме фінансовані Китаєм підприємства в Центральній Азії створювати більше робочих місць, будувати закордонні склади в регіоні і відкрити спеціальне залізничне сполучення, спрямоване на підтримку туризму.

Двостороння торгівля між Китаєм і Центральною Азією минулого року досягла рекордних 70 мільярдів доларів США, причому Казахстан «лідирує» з показником у 31 мільярд доларів США, оскільки Китай шукає поглиблення економічних зв'язків на шляху до більшої продовольчої та енергетичної безпеки.

Сі сказав, що будівництво лінії D газопроводу Китай-Центральна Азія має бути прискорене.

Він також закликав Пекін і Центральну Азію збільшити торгівлю нафтою та газом, розвивати енергетичну співпрацю між промисловими ланцюгами, а також посилити взаємодію в галузі нової енергетики і мирного використання ядерної енергії.

Крім того, Китай підтримує будівництво міжнародного транспортного коридору через Каспійське море та активізує будівництво транспортних вузлів для вантажних потягів Китай-Європа, сказав Сі.

Раніше повідомлялося, що глави держав Центральної Азії збиралися в китайському Сіані для особистої бесіди з Сі Цзіньпіном, щоб підтвердити обіцянки «тривкої» дружби.

Саміт Сі з лідерами країн Центральної Азії помітно збігається із зустріччю лідерів «Великої сімки» в Японії, де на порядку денному буде використання Пекіном «економічного примусу» у закордонних відносинах.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі