Казахстан і Росія визначили маршрут майбутнього газопроводу для підтримки поставок між двома країнами та до Китаю. Про це заявив міністр енергетики Казахстану Алмасадам Саткалієв, повідомляє Reuters.
Газопровід допоможе Росії, яка постраждала від західних санкцій через вторгнення в Україну, збільшити продаж своїх енергоносіїв до Азії, а також гарантуватиме безпеку поставок для центральних, північних і східних регіонів Казахстану.
«Обговорюється питання будівництва газопроводу з Росії через північні території Казахстану до Китаю, попередньо визначено маршрут, обговорюються умови будівництва цього газопроводу», - сказав Саткалієв, не надавши подробиць.
Росія обговорює можливість створення газового союзу з Казахстаном і Узбекистаном для підтримки поставок між трьома країнами та іншими покупцями енергоресурсів, включаючи Китай.
Експорт російського газу до Європи, яка раніше була основним ринком збуту нафти і газу РФ, скоротився майже вдвічі минулого року після початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Щоб компенсувати втрату європейського ринку, Москва налагоджує тісні торговельні та політичні зв'язки з Азією, яка стала головним покупцем російської нафти, що є основним джерелом доходів для Кремля.
Прагнучи збільшити продажі газу до Китаю, Росія веде переговори з Пекіном про будівництво другого трубопроводу «Сила Сибіру 2», потужністю 50 мільярдів кубометрів на рік, що приблизно відповідає потужності 55 мільярдів кубометрів пошкодженого підводного трубопроводу «Північний потік 1» до Німеччини. Переговори були суперечливими, і досі не досягнуто згоди щодо ціни на газ.
Минулого року російський «Газпром» також погодився постачати китайській державній енергетичній компанії CNPC 10 млрд кубометрів газу щороку з острова Сахалін.
Наразі Росія постачає газ до Китаю єдиним маршрутом - газопроводом «Сила Сибіру», який, як очікується, досягне повної річної потужності у 38 млрд кубометрів до 2025 року.
Наприкінці листопада минулого року Путін оголосив про ідею створення потрійного «газового союзу», в рамках якого газ РФ через Центральну Азію йшов би на китайський ринок. Узбекистан відмовився вступати в газовий союз. Міністр енергетики Узбекистану Журабек Мірзамахмудов сказав, що його країна купуватиме енергоносії у Росії та інших країн лише за вигідних цін і контрактних умов.