Politico: «Газпром» створив приватну армію для війни проти України, але ЄС не поспішає з санкціями 

Поділитися
Politico: «Газпром» створив приватну армію для війни проти України, але ЄС не поспішає з санкціями 
У Єврокомісії вказують на причину, чому не всі країни готові покарати російського експортера газу.

Російський експортер газу «Газпром», схоже, уникне покарань в рамках 11-го пакету санкцій ЄС. Хоча все більше доказів вказують на те, що він фінансує найманців, які воюють проти України.

«Я не думаю, що це питання доказів, це швидше питання політичної волі», - сказав Politico один з дипломатів ЄС на умовах анонімності. 

Заяви про те, що «Газпром» безпосередньо причетний до вторгнення Росії в Україну, з'являються все частіше і частіше. Низка повідомлень і відео від бійців на передовій вказують на те, що співробітники служби внутрішньої безпеки «Газпрому» об'єдналися у бойові загони. Найвідоміший з них називається «Поток». Ця назва перегукується з назвою вже не існуючого газопроводу «Північний потік», який пролягав по дну Балтійського моря.

«Газпром» забезпечує і озброює загін «Потік». Хоча не відомо, як бойова група працює і скільки людей в ній беруть участь. Євгеній Прігожин, який керує сумнозвісною групою найманців «Вагнер», заявив у соціальних мережах минулого місяця, що розмовляв з кількома новобранцями з «Потоку». Українська розвідка повідомляла про найманців «Газпрому» в лютому, стверджуючи, що дочірня компанія російського енергетичного експортера створила власний приватний військовий підрозділ.

Розрив зв'язків

Український уряд вважає, що такі повідомлення повинні спонукати західні компанії розірвати зв'язки з російським постачальником газу.

«Це, безумовно, виводить «Газпром» за рамки суто комерційної діяльності і робить його співучасником військових злочинів в Україні. Тепер вони вийшли на новий рівень, будучи відвертим учасником кримінальних дій», - сказав Politico міністр енергетики України Герман Галущенко.

У деяких столицях ЄС з ним погоджуються.

«Такі факти повинні лише стимулювати подальшу дискусію ... про те, як ми можемо максимально дистанціюватися від «Газпрому»», - сказав виданню неназваний литовський дипломат.

Але це навряд чи означатиме зміну політики ЄС щодо російської компанії. Хоча блок запровадив майже повну заборону на імпорт нафти, вугілля і продуктів нафтопереробки з Росії, природний газ і «Газпром» не постраждали. До війни російський гігант забезпечував близько 45% газового імпорту ЄС. За даними аналітичного центру Bruegel, станом на кінець квітня ця частка знизилася до 7%. Значною мірою це пов'язано з тим, що Росія обмежила потоки і зупинила роботу газопроводу «Північний потік». Але кілька країн ЄС - насамперед Угорщина, а також Австрія і Словаччина - все ще отримують певні обсяги газу від «Газпрому».

Грецька DEPA й італійська Eni також мають поточні контракти з «Газпромом», про що Politico сказала Аура Сабадус, старший аналітик компанії ICIS, що займається дослідженням ринку. Оскільки рішення про санкції ЄС ухвалюються одностайно, шанси того, що «Газпром» покарають, дуже малі. У свою чергу, США, і Великобританія запровадили санкції проти глави російської компанії Алєксєя Міллера.

З точки зору Єврокомісії, «ризик полягає в тому, що в ЄС не буде одностайності, тому що принаймні одна країна - але насправді не одна - не повністю диверсифікувала поставки газу», позбувшись залежності від Росії. Про це Politico сказав високопоставлений чиновник Єврокомісії, який побажав залишитися анонімним. За словами дипломатів з двох країн ЄС, які брали участь в обговоренні санкцій, повідомлень про найманців «Газпрому» в Україні недостатньо для того, щоб змінити ці погляди.

«Хоча це може дещо посилити тиск на тих, хто утримується, я не думаю, що це переконає справжніх противників цих санкцій», - сказав виданню неназваний дипломат.

Міністерство закордонних справ Австрії заявило, що не має «незалежної перевіреної інформації» про існування «Потока». Але Відень робить «все можливе для подальшого зменшення газової залежності». Словацький дипломат заявив, що санкції проти «Газпрому» «не стоять на порядку денному», але «якщо це станеться, ми готові серйозно до цього поставитися». 

«Це означає, що тиск наразі більше спрямований на те, щоб країни ЄС брали на себе добровільні зобов’язання», - сказав високопоставлений чиновник Єврокомісії.

Кров і газ

Хоча подробиць про підрозділ найманців «Газпрому» поки що небагато, існування власної приватної армії нікого не дивує, - кажуть експерти.

«Компанія вже багато років має власну приватну службу безпеки для охорони енергетичних об'єктів і забезпечення безпеки», - каже Трейсі Герман, професор конфліктів і безпеки в Королівському коледжі Лондона. 

Вона вважає, що приватні групи найманців використовуються для заповнення прогалин у російських збройних силах, а також для приховування справжньої кількості жертв вторгнення.

Цілком ймовірно, що сили «Газпрому» добре екіпіровані і укомплектовані бійцями з досвідом роботи в службах безпеки або армії. Але у приватної армії енергетичного гіганта «явно немає людських ресурсів Вагнера», - сказав аналітик з питань оборони з Rochan Consulting Конрад Музика.

«Ці більш нішеві групи найманців, ймовірно, краще підготовлені, і якість солдатів, ймовірно, вища», - сказав він, додавши, що вони, ймовірно, «мають завдання охороняти енергетичну інфраструктуру, а їхні бойові операції краще сплановані ... щоб уникнути таких втрат, яких зазнав Вагнер».

За словами професора і експерта з питань енергетики Росії в Королівському коледжі Лондона Аднана Ватансевера, такі групи, як «Поток», дають Кремлю «дуже значне джерело гнучкості» для досягнення своїх цілей у непрозорий спосіб поза законом. За його словами, це також «дуже бажаний сценарій» для Владіміра Путіна, який любить стимулювати конкуренцію між елітами, щоб не допустити, щоб одна група, така як Вагнер, стала домінуючою і кинула йому виклик.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі