Сі Цзіньпін минулого року зміцнив зв'язки Китаю з рекордною кількістю країн, щоб протистояти США — Bloomberg

Поділитися
Сі Цзіньпін минулого року зміцнив зв'язки Китаю з рекордною кількістю країн, щоб протистояти США — Bloomberg © Getty Images
Пекін згуртовує країни, що розвиваються.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін минулого року зміцнив дипломатичні відносини з рекордною кількістю держав, намагаючись згуртувати країни Глобального Півдня з метою зміни світового порядку, сформованого під керівництвом США. Про це повідомляє Bloomberg.

Згідно з аналізом заяв Міністерства закордонних справ Китаю, проведеним Bloomberg, Пекін поглибив відносини з 17 країнами і територіями, більшість з яких належать до країн, що розвиваються. Таких темпів не спостерігалося протягом першого десятиліття перебування Сі при владі.

У той час як Вашингтон вибудував дипломатичну стратегію, залежну від коаліцій переважно багатих союзників, Пекін робить протилежне — згуртовує країни, що розвиваються і які складають більшість населення світу, використовуючи допомогу, торгівлю та інвестиції. Геополітичні вигоди демонструє перший візит президента Мальдівів Мохамеда Муїззу до Китаю цього тижня, який порушив домовленості з попередніми мальдівськими лідерами і приніс Сі перемогу над регіональним суперником - Індією.

"З поглибленням стратегічної конкуренції з США Китай все більше прагне зміцнити свою партнерську базу з більшою кількістю країн”, - сказав аналітик Центру Стімсона Юн Сун.

Особливо це стосується країн, які залежать від Китаю економічно або мають схожий світогляд.

Серед країн, які поглибили зв'язки з Пекіном минулого року, - сусідні Туркменістан і Киргизстан, Замбія та Ефіопія в Африці, а також Венесуела, Уругвай і Колумбія в Латинській Америці.

Китай також посилив зв'язки з Соломоновими островами і Нікарагуа, які розірвали дипломатичні відносини з Тайванем.

"Багато з цих країн перебувають у зоні конфлікту з США і Заходом. Що стосується тих, хто схилився до Китаю, вони будуть винагороджені підвищенням рівня дипломатичних зв'язків, щоб закріпити їх у китайському всесвіті", - сказав  співзасновник проекту "Китай - Глобальний Південь" Ерік Оландер.

Пекін використовує різні ярлики для своїх двосторонніх відносин. Для Пакистану, Білорусі та Венесуели він використовує термін "всепогодне стратегічне партнерство", щоб описати дружбу, яка залишається міцною, попри випробування різними обставинами. Щодо США Китай описує зв'язки як "відносини між великими державами нового типу".

У квітні відносини Пекіна з Сінгапуром були офіційно підвищені до рівня "всебічного високоякісного і перспективного партнерства", що відображає прихильність до співпраці в таких сферах, як цифрова економіка і "зелений" розвиток.

Китай використовує слово "стратегічний" для опису багатьох своїх дипломатичних відносин. Це означає, що обидві сторони не лише здійснюють обміни та співпрацю, але й можуть координувати міжнародні та регіональні питання.

Відбулися зміни в тому, як Сі веде дипломатичну діяльність. Минулого року він скоротив кількість міжнародних поїздок, провівши за межами Китаю лише 12 днів та відвідавши чотири країни.

Натомість він запрошував іноземних високопосадовців до Китаю. Минулого року Пекін прийняв близько 70 лідерів країн Глобального Півдня - найбільше з 2019 року, згідно з підрахунками Bloomberg, в основному в межах двох самітів з країнами Центральної Азії та форуму, присвяченого ініціативі "Один пояс, один шлях".

Шквал "активної дипломатії" у 2023 році свідчить про те, що Сі намагається побудувати міцний фундамент для міжнародних відносин, оскільки, як очікується, цього року він надасть пріоритет внутрішнім питанням, зважаючи на уповільнення економічного зростання Китаю.

На засіданні Комуністичної партії наприкінці минулого місяця високопоставлені китайські чиновники привітали "посилення міжнародного впливу Китаю, більшу здатність керувати новими починаннями і більшу моральну привабливість". Вони також пообіцяли збільшити вплив Пекіна на світові події і відкинути "всі акти силової політики та залякування".

Оландер вважає, що зміцнення зв'язків - це "більше про оптику і політику, ніж про суть”. На його думку, це не те, чому Захід надає такого великого значення.

Згідно з розрахунками, зробленими на основі останніх доступних річних даних Міжнародного валютного фонду, торгівля Китаю з 17 країнами і територіями склала лише 3,1% від загального обсягу у 2022 році. На один лише Сінгапур припадало 1,6%.

За словами директора Центру європейських досліджень Китайського народного університету Ван Івея, ці кроки Пекіна спрямовані на залучення більшої кількості партнерів у все більш фрагментованому світі.

"Зміцнюючи зв'язки з цими країнами, Китай забезпечує собі сировину і ланцюги поставок на майбутнє", - пояснив він.

За останні роки Китай став іншим. І річ не в показниках зростання ВВП. Насамперед ідеться про зовнішню політику та дипломатію, що явно свідчать про глобальні амбіції Китаю на чолі з Сі Цзіньпіном, який бажає "виплекати сад світової Сі-вілізації". Як на це дивляться США, Японія та Індія? Яке місце в усій цій геополітиці відведено Росії? Читайте статтю посла України в Японії Сергія Корсунського "Чи вдасться Китаю побудувати світову Сі-вілізацію?".

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі