Китай запустив будівництво новітніх ядерних підводних човнів – Reuters

Поділитися
Китай запустив будівництво новітніх ядерних підводних човнів – Reuters © EPA
В перспективі це може створити серйозні проблеми для США та країн тихоокеанського басейну.

Китай розпочинає виробництво нового покоління ядерних підводних човнів, які  вперше можуть стати проблемою для зростаючих зусиль США та союзників із їх відстеження, пише Reuters.

Аналітики та регіональні аташе з питань оборони стверджують, що отримують все більше доказів того, що Китай готовий завершити будівництво нового підводного човна з балістичними ракетами типу 096 до кінця десятиліття. При чому прориву в його безшумності частково сприяють російські технології.

Опубліковані в серпні Китайським інститутом морських досліджень аналізи Військово-морського коледжу США передбачають, що за новими суднами буде набагато важче стежити. На думку семи аналітиків і трьох військових аташе, що базуються в Азії, цей висновок є достовірним.

«Тип 096 стане кошмаром. Їх буде дуже, дуже важко виявити», — сказав один із дослідників, підводник у відставці та аналітик військово-морської технічної розвідки Крістофер Карлсон.

Стримані спроби відслідковувати китайські підводні човни, оснащені ядерними двигунами та оснащені балістичними ракетами, відомі як ПЛАРБ, є одним із основних факторів посилення розгортання та планування на випадок непередбачених обставин ВМС США та інших збройних сил Індійсько-Тихоокеанського регіону. Очікується, що ця програма розшириться, коли Tyп 096 надійде на озброєння.

Пентагон заявив у листопаді, що китайські військово-морські сили регулярно відправляють повністю озброєні патрулі ядерного стримування своїми старими човнами типу 094 з острова Хайнань у Південно-Китайському морі, подібно до патрулів, які роками проводили Сполучені Штати, Великобританія, Росія та Франція.

Але Type 094s, які несуть найдосконалішу китайську ракету JL-3 для підводних човнів, вважаються відносно шумними, що є головним недоліком для військових підводних човнів.

Видання зазначає, що підводний човен типу 096 буде порівнюватися з найсучаснішими російськими підводними човнами за рівнем непомітності, датчиків і озброєння. У ньому сказано, що стрибок у можливостях матиме "глибокі" наслідки для США та їхніх індо-тихоокеанських союзників.

Аналіз Військово-морського коледжу США  містить супутникові знімки, зроблені в листопаді на новій верфі Huludao в Китаї, на яких показано секції корпусу під тиском для великого підводного човна, який будується. Це означає, що човни повинні бути готові до 2030 року.

Дослідження також детально описує потенційні прориви в конкретних областях, включаючи насосно-реактивний двигун і внутрішні глушильні пристрої, засновані на «імітаційних інноваціях» російської технології.

Ймовірно, судно буде значно більшим, ніж Tyп 094, що дозволить розмістити внутрішній «пліт» для поглинання шуму двигуна та інших звуків, схожих на російські конструкції.

Крістофер Карлсон сказав агентству Reuters, що він не вірить, що Китай отримав російську «коштовність у короні» – свою найновішу технологію, – але збирається збудувати досить непомітний підводний човен, щоб порівняти його з російськими човнами класу «Акула».

«Нам важко знайти та відстежити покращену «Акулу», як вона є», — додав дослідник.

Сінгапурський науковець з питань оборони Коллін Кох сказав, що дослідження відкрило вікно для непомітних дослідницьких проектів з удосконалення китайських ПЛАРБ, а також посилення можливостей боротьби з підводними човнами.

«Вони знають, що відстають, тому намагаються наздоганяти з точки зору заспокоєння та прискорення», — сказав Кох із Школи міжнародних досліджень Сінгапуру С. Раджаратнам.

Карлсон сказав, що він вірить, що стратеги Китаю, як і Росія, утримають ПЛАРБ у захисних «бастіонах» поблизу свого узбережжя, використовуючи нещодавно укріплені бази в спірному Південно-Китайському морі.

Перспектива передових ПЛАРБ суттєво ускладнить і без того напружену битву за підземне спостереження. За словами аналітиків і військових аташе, відстеження китайських підводних човнів стає все більше міжнародним зусиллям, а японські та індійські військові допомагають Сполученим Штатам, Австралії та Великобританії.

Водночас США уже проводять найбільшу реконструкцію своєї надсекретної мережі підводного спостереження з 1950-х років для боротьби зі зростаючою присутністю Китаю.

Перспектива тихішої китайської ПЛАРБ частково стимулює угоду AUKUS між Австралією, Великою Британією та США, яка передбачить збільшення розгортання британських і американських ударних підводних човнів у Західній Австралії. До 2030-х років Австралія розраховує спустити на воду свої перші ударні атомні підводні човни з британською технологією.

«Ми знаходимося в важливому моменті. Китай йде по правильному шляху з новим поколінням підводних човнів, випереджаючи перші човни AUKUS — навіть якщо вони однакові за можливостями, це дуже важливо», — вважає сінгапурський оборонний аналітик, науковий співробітник дослідницького центру Pacific Forum на Гаваях Олександр Нілл.

При цьому він зазначає, що навіть якщо підводні сили Китаю досягнуть технологічного паритету, їм потрібно буде інтенсивно тренуватися протягом наступного десятиліття, щоб відповідати можливостям AUKUS.

Московський військовий учений з Університету Вищої школи економіки Василь Кашин вважає, що, можливо, китайські інженери зробили прориви, описані у звіті, однак не відомо про якісь угоди між Пекіном і Москвою, окрім угоди про ядерний реактор 2010 року. За його словами,  Китай, можливо, досяг прогресу через адаптацію російських проектів та через інші джерела, включаючи шпигунство, але навряд чи вони мають російські системи останнього покоління.

«Китай не є противником Росії у військово-морській сфері. Це не створює труднощів для нас, це створює проблеми для США», - сказав Кашин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі