Китай заявив у середу, 27 вересня, що нещодавня серія військових навчань поблизу Тайваню була спрямована на боротьбу з "нахабством сепаратистських сил”, в той час як віцепрезидент Тайваню каже, що Пекін хоче "анексувати" острів. Про це повідомляє Reuters.
Цього місяця Тайвань, який Пекін вважає своєю територією, заявив, що фіксував десятки китайських винищувачів, безпілотників, бомбардувальників та інших літальних апаратів, а також військові кораблі і авіаносець Shandong, що діяли поблизу.
Збільшення частоти військової активності Китаю підвищило ризик того, що події "вийдуть з-під контролю" і спричинять випадкове зіткнення, попередив міністр оборони острова.
Відповідаючи на запитання про збільшення кількості навчань і занепокоєння Тайваню щодо підвищеного ризику, прес-секретар Канцелярії у справах Тайваню при Держраді КНР Чжу Фенлянь визнала проведення навчань Народно-визвольною армією Китаю.
"Метою навчань є рішуча боротьба із зарозумілістю сепаратистських сил, що виступають за незалежність Тайваню, та їхніми діями, спрямованими на здобуття незалежності", - заявила Чжу на регулярному брифінгу в Пекіні.
Вона закликала жителів Тайваню розрізняти "правильне і неправильне", рішуче виступати проти незалежності острова і співпрацювати з Китаєм для підтримки миру і стабільності в Тайванській протоці.
Китай має особливо сильну неприязнь до Вільяма Лая, фаворита січневих виборів президента острова, за його попередні висловлювання на підтримку незалежності.
Однак Лай заявляє, що не прагне змінити статус-кво, і запропонував переговори з Пекіном.
Ситуація у Тайванській протоці "не покращилася з плином часу", сказав Лай, який зараз є віце-президентом острова.
"Спроби Китаю анексувати Тайвань не змінилися", - додав він.
Збройні сили Китаю не згадували і не коментували навчання в той час, як міністр оборони Пекіна Лі Шанфу зник з поля зору громадськості. Джерела повідомили Reuters, що він перебуває під слідством у справі про корупцію.
Уряд Тайваню заявляє, що лише народ острова може вирішувати своє майбутнє, і неодноразово пропонував переговори з Китаєм, які Пекін відкидав.
У середу міністерство оборони Тайваню повідомило про подальші маневри китайських військових, заявивши, що за попередні 24 години зафіксувало 16 китайських літаків, які увійшли в зону ідентифікації протиповітряної оборони острова.
З них 12 перетнули серединну лінію Тайванської протоки, яка була неофіційним бар'єром між двома сторонами до того, як Китай почав регулярно перетинати її в серпні минулого року.
У четвер, 28 вересня, Тайвань планує спустити на воду перший з восьми підводних човнів власного виробництва, посилюючи оборону від Китаю.
У Пекіні, відповідаючи на запитання про підводні човни, Чжу сказала, що зусилля Тайваню "з досягнення незалежності силою" лише загострять напруженість і "підштовхнуть тайванський народ до небезпечної ситуації".
Минулого тижня Міністерство оборони Тайваню заявило, що стежить за китайськими навчаннями в південній провінції Фуцзянь, розташованій навпроти Тайваню. Зазвичай Тайвань надає детальну інформацію лише про навчання в небі і водах навколо нього.
Високопоставлений тайванський чиновник, знайомий з плануванням безпеки в регіоні, сказав агентству Reuters, що інформація була оприлюднена, аби продемонструвати можливості Тайваню зі спостереження і розвідки.
"Ми бачимо деталі і ми готові", - сказало джерело на умовах анонімності.
Китайські військові не коментують навчання в Фуцзяні.
Китай уже давно застосовує до острова політику «батога і пряника», погрожуючи йому перспективою військових дій і водночас звертаючись до тих, хто, на його думку, схильний підтримати точку зору Пекіна.
Зокрема, уряд Тайваню очікує, що Китай спробує втрутитися у вибори на острові в січні, незаконно фінансуючи прихильних до Пекіна кандидатів. Також не виключається можливість застосування Китаєм сили для захоплення Тайваню.