Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що Сполучені Штати відмовилися відповісти на запит Пекіна щодо інформації про повітряну кулю, яку американські військові збили біля узбережжя Південної Кароліни на початку цього місяця, повідомляє Reuters.
Китайський шпигунський аеростат тиждень дрейфував над Сполученими Штатами і Канадою, перш ніж президент США Джо Байден наказав його збити. Пекін заперечує, що повітряна куля використовувалася для шпигунства.
Однак цей інцидент ще більше погіршив відносини між Вашингтоном і Пекіном, що змусило американського держсекретаря відкласти поїздку до Китаю.
«Сполучені Штати, починаючи з вилучення залишків (аеростата) і закінчуючи аналізом уламків, діяли повністю самостійно і таємно», - заявив на брифінгу речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь.
«Китай на початку через захищені консульські канали чітко вимагав від Сполучених Штатів повідомити про хід (пошуку та аналізу уламків аеростата), але США відмовилися відповідати», - додав він.
Коментарі речника МЗС Китаю були зроблені у відповідь на запитання про розслідування, яке триває в США щодо аеростата.
Пекін наголошує, що аеростат є цивільним дирижаблем, який використовується в метеорологічних цілях, і що він випадково збився з курсу і потрапив у повітряний простір США.
Сполучені Штати заявили, що лабораторія ФБР аналізує уламки повітряної кулі на предмет «використання в контррозвідувальних цілях».
Державний департамент США і Пентагон повідомляли, що зв'язувалися зі своїми китайськими колегами після того, як 4 лютого було збито шпигунський аеростат, намагаючись зберегти лінії зв'язку відкритими. Пізніше Міністерство оборони Китаю заявило, що відхилило запропоновану телефонну розмову з Пентагоном, оскільки США не створили «відповідної атмосфери».
Раніше повідомлялося, що військові США успішно завершили роботи зі збору датчиків та інших уламків китайського аеростата і тепер слідчі аналізують їх.
В США заявили, що не планують повертати до Пекіна уламки збитої фахівцями з Пентагону китайської повітряної кулі-розвідника навіть після того, як технічні експерти завершать аналіз можливостей спостереження, які були на її борту.
Представники американської розвідки вважають, що збитий над США китайський шпигунський аеростат є частиною широкої програми спостереження, яку проводять військові Китаю.