Китай посилює риторику щодо Тайваню. Пекін прийняв більш жорсткі формулювання щодо острова, не згадуючи про "мирне возз'єднання" в доповіді про роботу уряду, виголошеній прем'єр-міністром Державної ради країни Лі Цяном на Всекитайських зборах народних представників у вівторок, 5 березня, повідомляє Reuters.
Останніми роками різко зросла напруженість навколо Тайваню, який Китай вважає своєю територією, а також в інших місцях Східної Азії, де зростає регіональне військове розгортання Пекіна.
Під час виступу Лі Цян також оголосив про збільшення оборонного бюджету країни 2024 рік на 7,2% — найбільше за останні п'ять років.
Науковий співробітник Школи міжнародних досліджень Раджаратнам (RSIS) в Сінгапурі Лі Мінцзян каже, що, попри економічні труднощі Китаю, Тайвань є одним з головних чинників, які Пекін враховує у своїх оборонних витратах.
"Китай демонструє, що в наступному десятилітті він хоче наростити свої збройні сили до такого рівня, щоб бути готовим виграти війну, якщо у нього не залишиться іншого вибору, окрім як вести її", - сказав аналітик.
За оборонним бюджетом Пекіна уважно стежать сусіди Китаю і США, які насторожено ставляться до стратегічних намірів країни та розвитку її збройних сил.
У звіті про роботу уряду Китай повторив заклик до "возз'єднання" з Тайванем, але додав акцент на тому, що він хоче "бути твердим" у цьому питанні, і відмовився від формулювання "мирне возз'єднання", яке використовувалося в попередніх звітах.
Хоча це не перший випадок, коли Китай не використовує слово "мирний", за зміною формулювань уважно стежать як за можливою ознакою більш наполегливої позиції щодо острова.
Тайвань, своєю чергою, закликав Китай визнати той факт, що обидві сторони не підпорядковуються одна одній. Тайбей також закликав Китай налагодити обміни та взаємодію між двома сторонами. Міністр оборони острова повідомив, що збройні сили Тайваню збільшать кількість ракетних навчань, які вони проведуть цього року.
Політолог Вень-Ті Сун каже, що риторика щодо Тайваню стала "помірно жорсткішою".
"Пекін, схоже, балансує між посиленням жорсткості щодо Тайваню і стабілізацією відносин з міжнародними друзями острова", - пояснив він.
Після перемоги на президентських виборах Тайваню Вільяма Лая від Демократичної прогресивної партії, якого Пекін вважає сепаратистом, четвертий за рангом лідер Комуністичної партії Китаю Ван Хунін заявив минулого місяця на політичній зустрічі високого рівня про плани Пекіна "рішуче боротися" з будь-якими зусиллями, спрямованими на офіційну незалежність Тайваню. У попередніх заявах на щорічних зборах звучала лише обіцянка "рішуче виступати проти" незалежності острова.
Президентські вибори на Тайвані не потішили Китай, хоча “китайський чинник” і став важливим складником тайванської виборчої кампанії. Більшість тайванців не хоче бути частиною КНР, а погрози та безкомпромісність китайського уряду обернулися протилежними результатами вже треті вибори поспіль. Про деталі цих виборів і те, чому вони важливі для України, читайте в статті Наталії Бутирської “Тайванські вибори та Україна: Китаю все важче”.