Пекін відповів на заяви НАТО про те, що Китай кидає виклик інтересам і безпеці Альянсу, і виступив проти будь-яких спроб НАТО розширити присутність в Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Про це повідомляє Reuters.
У комюніке саміту у Вільнюсі Альянс заявив, що Китай кидає виклик інтересам, безпеці і цінностям НАТО своїми "амбіціями і політикою примусу".
"КНР використовує широкий спектр політичних, економічних і військових інструментів для збільшення глобальної присутності і поширення влади, залишаючись при цьому непрозорою щодо своєї стратегії, намірів і нарощування військової потужності. Зловмисні гібридні і кібероперації КНР, її конфронтаційна риторика і дезінформація спрямовані проти членів Альянсу і завдають шкоди його безпеці"", - йдеться в документі.
У представництві Китаю при ЄС наголосили, що пункти комюніке щодо Пекіна ігнорують основні факти, спотворюють позицію і політику Китаю і свідомо дискредитують КНР.
"Ми рішуче виступаємо проти і відкидаємо це", - йдеться в заяві.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що хоча Китай не є "противником" Альянсу, він дедалі частіше кидає виклик міжнародному порядку, заснованому на правилах.
"Китай дедалі більше кидає виклик міжнародному порядку, заснованому на правилах, відмовляючись засудити війну Росії проти України, погрожуючи Тайваню і здійснюючи значне нарощування військової потужності", - сказав Столтенберг.
Однак у комюніке НАТО не згадується про Тайвань.
У дводенному саміті Альянсу 11-12 липня також беруть участь деякі лідери країн Азійсько-Тихоокеанського регіону. Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда має на меті нагадати про необхідність звернути увагу на ризики у Східній Азії, в той час як президент Південної Кореї Юн Сок Йоль прагне до поглиблення міжнародної співпраці в галузі безпеки на тлі зростання загрози з боку КНДР і напруженості навколо Китаю.
Китай рішуче виступає проти "руху НАТО на схід в Азійсько-Тихоокеанський регіон".
"Будь-які дії, що ставлять під загрозу законні права і інтереси Китаю, отримають рішучу відповідь", - наголосив Пекін.
У комюніке НАТО також зазначається, що Китай прагне контролювати ключові технологічні і промислові сектори, критично важливу інфраструктуру, стратегічні матеріали і ланцюги постачання, і використовує свої економічні важелі для створення стратегічної залежності і посилення впливу.
Раніше повідомлялося, що НАТО обговорює з Японією можливість відкриття свого офісу в Токіо. Глава МЗС Японії Йосімаса Хаяші пояснював, що відкриття офісу Альянсу в Токіо обговорюється, оскільки після агресії РФ світ став більш нестабільним. За його словами, це не має на меті надіслати повідомлення "яким-небудь конкретним країнам", але вказав на КНР як "найбільший виклик для Японії".
За даними ЗМІ, проти такої ідеї виступає Франція. Президент Франції Еммануель Макрон наполягає, що географічне розширення НАТО може призвести до того, що сфера діяльності Альянсу занадто далеко відійде від його початкового північноатлантичного фокусу.