Італія планує покинути спільну з Китаєм ініціативу – про що йдеться

Поділитися
Італія планує покинути спільну з Китаєм ініціативу – про що йдеться © Getty Images
Країна стала першою з держав G7, що приєднались до ініціативи Сі Цзіньпіна, яку називають центральним елементом зовнішньої політики КНР. Що передбачає цей китайський проєкт. 

Риму знадобилося чотири роки, щоб розглянути питання про розрив особливих відносин країни з президентом Китаю Сі Цзіньпіном.  У 2019 році Італія стала першою з держав G7, яка приєдналася до глобальної інфраструктурної програми Китаю, ініціативи «Один пояс, один шлях» (BRI). На подив союзників на Заході. Ситуацію окреслює Politico.

Тепер лідерка італійських правих  Джорджія Мелоні готова сказати своїм колегам з G7, що вона готова розірвати зв’язки зі знаковим зовнішньополітичним проєктом Сі, за словами одного високопоставленого дипломата, знайомого з обговореннями в середовищі представників її уряду. 

Мелоні ще не прийняла остаточного рішення, але дискусія в Римі зосереджена на тому, як вийти з вищезгаданого китайського проєкту а не на тому, чи варто це робити. 

Якщо це відбудеться, такий крок стане драматичним поворотом у відносинах між Італією та Китаєм, перекинувши Мелоні в табір скептичних щодо Китаю лідерів країн на чолі з президентом США Джо Байденом. Це також стане ударом по флагманській політиці Сі Цзіньпіна, потенційно спонукаючи інші країни наслідувати приклад Італії.

Хоча все ще існують розбіжності щодо того, наскільки далеко Європі слід зайти, щоб приєднатися до підтримки США в обороні Тайваню, зростає трансатлантичний консенсус щодо необхідності протистояти китайським іграм у боротьбі за економічне домінування. 

Але для Італії це непростий розрахунок. Прихильники BRI попереджають, що розрив з Китаєм зашкодить італійському бізнесу. 

«Взаємовідносини зі США — це справді те, на що вона [Мелоні] зробила ставку, щоб створити свої міжнародні повноваження», — сказала Наталі Точчі, директор римського мозкового центру Istituto Affari Internazionali. 

Чотири роки тому Італія стала першою країною ЄС, яка приєдналася до BRI, широкомасштабної стратегії розвитку інфраструктури Сі Цзіньпіна для інвестування в 150 країнах і міжнародних організаціях. Згідно з програмою, Китай фінансує будівництво портів, мостів, залізниць і хмарочосів, серед інших проектів по всьому світу.

Коли Сі відвідав Рим у 2019 році, щоб укласти угоду, його зустріли, як короля, і організували концерт всесвітньо відомого тенора Андреа Бочеллі в президентському палаці. 

Китайський лідер сказав тодішньому прем’єр-міністру Італії Джузеппе Конте, що возз’єднання їхніх двох країн — колись двох кінців старого Шовкового шляху — схоже на «природні принципи Всесвіту». 

Заявлені цілі ініціативи КНР 2013 року «Один пояс, один шлях» полягають у тому, щоб "побудувати єдиний великий ринок і повною мірою використовувати як міжнародний, так і внутрішній ринки через культурний обмін та інтеграцію, зміцнити взаєморозуміння та довіру країн-членів, що призведе до інноваційної моделі притоку капіталу, пулу талантів" і т.д.

Відкрите питання
Мелоні не сказала, чи виведе Італію з BRI, але минулого тижня зазначила, що «питання відкрите». Очікується, що вона дасть більш конкретний сигнал під час зустрічі G7 у Хіросімі, оскільки інші лідери, такі як Байден, можуть підняти це питання, за словами дипломата ЄС і посадовця ЄС, який говорив на умовах анонімності для обговорення делікатних питань.

У березні 2024 року угоду між Римом і Пекіном буде автоматично продовжено ще на п’ять років, якщо жодна зі сторін не відмовиться від неї. Заступник міністра закордонних справ Італії Джорджіо Сіллі заявив у середу, що «триває ретельний аналіз», і зазначив, що рішення буде прийнято «з урахуванням» політики НАТО, G7 та ЄС щодо Китаю. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі