Асад прибув до Китаю: шукає виходу з дипломатичної ізоляції — Reuters

Поділитися
Асад прибув до Китаю: шукає виходу з дипломатичної ізоляції — Reuters © Сергій Аксьонов/Facebook
Очікується, що сирійський диктатор зустрінеться з Сі Цзіньпіном.

Лідер Сирії Башар Асад прибув до східнокитайського міста Ханчжоу, що стало його першим візитом до Китаю з 2004 року і черговою спробою покласти край більш ніж десятирічній дипломатичній ізоляції країни під західними санкціями. Про це повідомляє Reuters.  

Сирійський диктатор рідко їздив за кордон з 2011 року, коли спалахнула громадянська війна, в якій загинуло понад півмільйона людей.

Асад візьме участь у церемонії відкриття Азійських ігор разом з більш ніж десятком інших іноземних високопосадовців, а потім очолить делегацію на зустрічах у кількох китайських містах. У п'ятницю, 22 вересня, він зустрінеться з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, а в неділю і понеділок матиме подальші зустрічі в Пекіні. 

Зустріч із Сі на регіональному зібранні має додати додаткової легітимності кампанії Асада з повернення на світову арену. Сирія приєдналася до китайської ініціативи "Один пояс, один шлях" у 2022 році, а в травні її знову прийняли до Ліги арабських держав.

Зіштовхнувшись зі зруйнованою економікою і мало чим демонструючи свої зусилля з відновлення зв'язків з арабськими країнами, Асад прагне отримати фінансову підтримку. Але будь-які інвестиції в Сирію ризикують втягнути інвестора в американські санкції.

"Під час свого третього терміну на посаді Сі Цзіньпін прагне відкрито кинути виклик Сполученим Штатам, тому я не думаю, що це несподіванка, що він готовий піти проти міжнародних норм і прийняти такого лідера, як Асад. Це призведе до подальшої маргіналізації Китаю у світі, але його це не хвилює”, - сказав аналітик Альфред Ву.

Поїздка Асада до Китаю у 2004 році була першим візитом сирійського лідера з моменту встановлення відносин у 1956 році. Китай, як і головні прихильники Сирії - Росія та Іран, підтримував відносини з Дамаском, в той час як інші країни ізолювали Асада через його жорстокі методи придушення протестів, коли вони вперше спалахнули у 2011 році.

Візит Асада до Китаю, що триватиме кілька днів, є однією з найтриваліших його закордонних поїздок з початку громадянської війни.

Окрім США, проти Сирії діють санкції Австралії, Канади та європейських держав, але спроби запровадити багатосторонні обмеження не отримали підтримки Ради Безпеки ООН, де Китай і Росія мають право вето.

Китай використовував своє право вето щонайменше вісім разів проти пропозицій ООН, які засуджували режим Асада. Однак, Китай не підтримав безпосередньо зусилля режиму з відновлення контролю над країною.

Сирія, невеликий виробник нафти, має стратегічне значення для Пекіна. Вона розташована між Іраком, основним постачальником нафти до Китаю, і Туреччиною, кінцевою точкою економічних коридорів, що простягаються через Азію до Європи. Сирія також межує з Йорданією і Ліваном.

У 2008 і 2009 роках китайські державні енергетичні компанії Sinopec Corp, Sinochem і CNPC інвестували в Сирію загалом три мільярди доларів у відповідь на заклик Пекіна придбати світові нафтогазові активи. 

Аналітики сумніваються, що китайські компанії розглядають можливість повернення до Сирії, зважаючи на проблеми з безпекою і важке фінансове становище країни.

"Сирія вже давно намагається отримати інвестиції від Китаю, але велике питання полягає в тому, чи перетворяться якісь пропозиції, обговорені під час цього візиту, на реальні проекти. Зараз Китай досить розчарований Заходом, а Сирія намагається розвивати зв'язки з більшою кількістю країн, але чи може це перетворитися на щось реальне?", - каже аналітик RUSI Самуель Рамані.

Китай посів місце поруч зі США як держава, відповідальна за події на Близькому Сході. До цього моменту американці залишались єдиною силою, котра мирила ворогуючі сторони та встановлювала регіональний порядок. Навіть СРСР це було не до снаги. Тепер увесь світ побачив картинку, коли ту саму роль виконує Китай. Чи є загроза "вигнання" США з Близького Сходу або перетворення Китаю на регіонального гегемона? Які стратегічні цілі Пекіна в цьому надзвичайно складному регіоні? Про це — у статті Віктора Константинова "Між США і Китаєм розгортається холодна війна: де зараз головний фронт".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі