Повернувши Сирію до Ліги арабських держав та витягнувши президента Башара Асада з холоду, арабські лідери хочуть, щоб він приборкав процвітаючу торгівлю наркотиками в Сирії в обмін на більш тісні зв’язки. Але, оскільки Дамаск висуває власні вимоги, шлях уперед виглядає далеко не простим, пише Reuters.
Арабські держави шукають ціну за відновлення взаємодії, зокрема, припинення виробництва та контрабанди амфетаміну (каптагону), який, за даними Заходу та арабських держав, експортується в регіон із Сирії. Поряд з поверненням мільйонів біженців, які втекли з Сирії, торгівля каптагоном стала серйозною проблемою для арабських лідерів, нарівні з їх занепокоєнням щодо плацдарму, створеного Іраном в цій арабській країні.
Міністр закордонних справ Сирії Фейсал Мекдад на зустрічі першого травня в Йорданії заявив своїм арабським колегам, що прогрес у стримуванні каптагону залежить від тиску арабів на Сполучені Штати щодо послаблення санкцій, введених проти сирійських чиновників та родичів Асада. Про це Reuters повідомили три джерела, яким було відомо про зустріч. Мекдад також пов’язав повернення біженців до Сирії із коштами на відновлення країни.
Арабські міністри були стурбовані тоном Мекдада, повідомляють джерела агентства. На цій зустрічі, в якій взяли участь міністри з Єгипту, Іраку, Саудівської Аравії та Йорданії, було прийнято заяву, в якій Сирія погодилася допомогти припинити торгівлю наркотиками та працювати протягом наступного місяця, щоб виявити тих, хто виробляє та транспортує наркотики.
Каптагон вже давно є прибутковою частиною військової економіки Сирії, вартість якої оцінюється в мільярди доларів на рік. Саудівська Аравія, яка є великим ринком для його збуту, запропонувала Сирії компенсувати втрати торгівлі у випадку її припинення.
Регіональне джерело повідомило Reuters, що Саудівська Аравія запропонувала чотири мільярди доларів – виходячи з того, у скільки Ер-Ріяд оцінює вартість торгівлі каптагоном. Ця пропозиція була зроблена під час візиту до Дамаска міністра закордонних справ Саудівської Аравії принца Фейсала бін Фархана. Гроші планується виплатити в якості гуманітарної допомоги.
Останніми тижнями Сполучені Штати, Велика Британія та Європейський Союз запровадили нові санкції проти Дамаска через каптагон. Зокрема, вони звинувачують Махера аль-Асада – брата Башара та керівника четвертого підрозділу армії – у сприянні виробництву та торгівлі каптагоном. США заявили, що не нормалізуватимуть відносини з Асадом, і їхні санкції залишаються в силі.
У березні президент України Володимир Зеленський ввів санкції проти сирійського диктатора Башара Асада. Також під українськими санкціями опинилися прем'єр-міністр Сирії Хусейн Арнус та міністр закордонних справ Фейсал Мекдад. Раніше Асад заявив, що Сирія визнає «нові кордони» Росії, маючи на увазі тимчасово окуповані військами РФ українські території. Таку заяву він зробив у Москві після зустрічі із президентом РФ Владіміром Путіним 14 березня.