Знайти і втриматися

Поділитися
Кадрова кон’юнктура впродовж останніх місяців змінювалася кілька разів, причому кардинально. Як...

Кадрова кон’юнктура впродовж останніх місяців змінювалася кілька разів, причому кардинально. Якщо влітку й на початку осені потреба в представниках майже всіх спеціальностей у мегаполісах зашкалювала, роботодавці вишукували резерви для підвищення зарплатні, а рекрутери збивалися з ніг у пошуку або переманюванні потрібних фахівців, — то вже на середину осені з’явилися перші ознаки зниження попиту на персонал. З усіма наслідками, у тому числі різким зниженням зростання зарплатні, а то й зниженням її самої.

Нинішнього літа все відбувалося не так. Кількість вакансій у столиці та низці великих міст зросла. Тобто, всупереч мертвому сезону, працівники написали заяви на звільнення й розпочали пошук привабливіших робочих місць. На те були вагомі причини.

Травневе зниження долара, сплеск інфляції з наступним під­вищенням орендної плати за жит­ло — все це нагадало, що багато робочих місць у мегаполісах (від 30 до 50%) займають іногородні. Більшість їх змушена жити в орендованих помешканнях. Для пом’якшення наслідків фінансових катаклізмів більшість роботодав­ців перевели зар­платні розрахунки у гривні або ж, незважаючи на девальвацію заокеанської валюти, повернули розрахунки «гривня—долар» до їх попереднього співвідношення: один до п’яти.

Роботодавці, намагаючись знайти й утримати висококваліфіковані кадри, змагалися у створенні кращих умов праці й побуту, у привабливості соціального пакета. І, природно, в підвищенні окладів. Столичні роботодавці в цей період підвищили зар­платню в середньому на 20%. Тому в серпні-вересні ринок працював у звичному режимі, демонструючи звичайне як на початок осені зростання вакансій, пов’язане зі зростанням зарплат. Відповідно до даних порталу JOB.ukr.net, у серпні й вересні десятку найбільш затребуваних професій традиційно очолили менеджери з продажів. У столиці, приміром, у серпні-вересні, порівняно з другим кварталом, попит на цих фахівців зріс на 86,5%. Діапазон їхньої зарплатні становив від 400 до 3587 дол. Великий розрив між мінімальним і максимальним прибутком пояснюється тим, що він зазвичай складається з двох частин — фіксованої зарплати й відсотка від продажів. Причому чимало комерційних структур останній компонент оплати дедалі більшою мірою переводять у розряд вирішальних, ставлячи прибуток продавця у пряму залежність від реалізації товару.

Другий рядок у попиті на пер­сонал посідали бухгалтери й фінансисти. Повернення престижу бухгалтерської професії пов’язують із модернізацією старих і введенням у дію нових підприємств. Особливо затребувані бухгалтери, які мають досвід роботи у промисловості. Таким фахівцям зі знанням англійської мови компанії готові платити вдвічі більше, ніж звичайним бухгалтерам. Ще вищий попит на бухгалтерів, які вміють працювати із зарубіжними партнерами, знають міжнародні стандарти фінансової звітності. Різні вимоги до їх­нього рівня кваліфікації зумов­люють велику «вилку» в сумі зар­плат. Якщо бухгалтерові солідно­го підприємства зі знанням особливостей міжнародної звітності платять від 1000 до 4173 дол. на місяць, то в його колеги, котрий працює в невеличкій фірмі, нижній рівень оплати може становити 300 дол.

На третьому місці за попитом надійно закріпилися інженери. Мало на якому підприємстві немає інженерних вакансій. Кадровики збиваються з ніг, аби знайти незайнятих фахівців чи переманити їх звідти, де їхню працю недостатньо цінують. Але, по-перше, все сказане стосується спеціалістів нової хвилі, які опанували сучасні технічні знання й здатні їх поповнювати, зокрема на основі засвоєння технічних текстів англійською мовою. По-друге, рівень попиту на інженерні кадри залежить ще й від спеціалізації. Найбільший попит, а отже й зарплата, у спеціалістів, котрі мають досвід роботи у сферах, що бурхливо розвиваються. Це підприємства, пов’язані з передовими технологіями. Ще одна особливість цього сегмента ринку праці — високі темпи зростання зарплат. Якщо ще в липні роботодавці пропонували інженерам у середньому 900 дол. на місяць, то вже у серпні — 1000.

Хоча програмісти за рівнем попиту, відповідно до рейтингу кін­ця літа й початку осені, пропустили вперед маркетологів і РR-спеціалістів, їхній престиж на рин­ку праці не знижується. За рів­нем зарплат вони лідирували все літо з середньомісячною зар­платою 1300 дол. При цьому практика, коли роботодавці для утримання програмістів тільки те й робили що підвищували зарплату, змінюється. Тепер їм дедалі частіше пропонують різні пільги та послаблення трудового розпорядку. У низці компаній як компенсацію за непідвищення зар­плат запроваджують вільний графік роботи програмістів, скороче­ний робочий день, що дає змогу, по-перше, припрацьовувати на ін­ших підприємствах, а по-друге — поєднувати роботу й навчання.

Ще кілька років тому наявність у компанії або фірмі менеджерів із персоналу диктувалася, швидше, прагненням відтворювати західні зразки, ніж реальною потребою. Нині представники цієї професії входять у десятку найнеобхідніших. Робота з персоналом, підготовка кадрового резерву виходить на перший план. На зміну практикам-кадровикам широкого профілю приходять випускники факультетів соціології та психології. Особливо цінуються ті, хто встиг попрацювати, освоїти практичні ази професії. Компанії, звісно, ставлять до кадровиків нової хвилі жорсткі вимоги, але й зарплати в них високі. Директор із персоналу отримує від 1140 до 6000 дол., керівник кадрової служби — від 731 до 1951 дол.

Тим часом ринок праці, реагуючи на загальний стан економіки, продовжує змінюватися, підносячи дедалі неприємніші сюрпризи здобувачам. Підвище­ний попит на робочу силу влітку до середини осені змінився спадом пропозицій робочих місць. Першими це відчули будівельники, спеціалісти з нерухомості.

У ряді регіонів країни на 15—20% зросла кількість фахівців, які шукають роботу на промислових підприємствах. Побільшало претендентів на посади в торгівлі, банках. Фахівці порталу JOB.ukr.net слідами свіжих подій провели дослідження, порівнявши ситуацію на ринку праці столиці за першу половину вересня з тим самим періодом жовтня. Виявилося, що загальна кількість вакансій у жовтні, порівняно з вереснем, не знизилася, але темпи зростання пропозицій на ринку праці різко сповільнилися. Навіть потреба в лідерах попиту — менеджерах із продажів — стала меншою. Якщо у вересні для них було зафіксовано 7,3 тис. вакан­сій, то в жовтні — тільки 3 тис. Ці дослідження, як повідомив кореспондентові «ДТ» менеджер порталу з працевлаштування JOB.ukr.net Віктор Закотій, засвідчили, що несприятлива ситуа­ція на ринку праці найбільшою мірою позначилася на доходах найнятих працівників. Зарпла­ти, підвищені в період літнього сплес­ку попиту на кадри, повернулися або повертаються до весняних показників. Пропозиції середньомісячної зар­платні юристам зменшилися на 200 доларів. Зниження зарплат відзначається і в офісного персоналу, а також у керівників та фахівців високого рівня. Процес зачепив навіть раніше «недоторканних» програмістів, пропозиції середньомісячних зарплат яким зменшилися на 10—15%. Відпо­відно до узагальне­них даних досліджень, у жовтні найманим працівникам у столиці роботодавці пропонували середньомісячну зар­плату на 100—150 доларів нижчу, ніж у вересні.

Що стосується попиту на робочу силу, то він поки що залишається високим. Кількість вакансій у столиці продовжує збільшуватися, хоча темпи зростання попиту помітно знизилися. У роботодавців з’явилася можливість вибирати кращі кадри й навіть... знижувати зарплату, чим вони, як бачимо, не забарилися скористатися. Для найманих працівників останні зміни означають, що знайти роботу і втриматися на ній буде набагато складніше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі