Забруднення... безпорадністю

Поділитися
Тернопілля має сумний статус вододефіцитної області. Основна причина цього явища - не так спекотні дні, як зміна режиму опадів, їх нерівномірність. Як наслідок, річки та інші водойми стали маловодними і гостро реагують на забруднення, засмічення чи взагалі порушення режиму їх охорони.

Тернопілля має сумний статус вододефіцитної області.

Основна причина цього явища - не так спекотні дні, як зміна режиму опадів, їх нерівномірність. Як наслідок, річки та інші водойми стали маловодними і гостро реагують на забруднення, засмічення чи взагалі порушення режиму їх охорони.

У селі Гаї-Гречинські, що межує з Тернополем, є природне джерело, небезпідставно назване живоносним. З нього беруть воду для пиття не тільки мешканці цього села, а й принаймні одного мікрорайону обласного центру. Тому прихожани церкви Святого Духа, що розміщена поблизу, облагородили джерело, а біля нього облаштували купіль і під час Водохреща освячують воду.

Та торік обслуговуючий кооператив ЖБК "Котедж-буд-2015" став власником земельної ділянки площею 0,07 га і розпочав поблизу джерела будівництво, за хитромудрим офіційним визначенням - "блокованого індивідуального житлового будинку". Тоді як неозброєним оком видно, що забудовник зводить котеджі. З іншого боку, реагування державних органів виглядає, як мінімум, безпорадним.

Земельна ділянка, на якій триває будівництво, розташована за 30 м від джерела. Такого висновку дійшла державна екологічна інспекція в області. Оскільки ж у межах населеного пункту прибережна захисна смуга не визначена, а крутизна схилу від джерела до земельної ділянки перевищує 3 градуси, то прибережна захисна смуга водойми, за нормами Водного кодексу (ст. 88), має становити не менше 50 м. А в прибережних захисних смугах забороняється будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, навігаційного призначення, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів, стоянок автомобілів. Та депутати Шляхтинської сільської ради Тернопільського району, які свого часу змінили цільове призначення земельної ділянки, і вона стала використовуватися для будівництва, не захотіли зважати на такі "дрібниці".

З боку будівельного майданчика розміщений дощовий колектор, по якому відводяться дощові й талі води, зокрема з території будівництва. У січні нинішнього року раптово потепліло. І потоки талих вод із землею (до сільгоспугідь рукою подати), забруднені рештками нафтопродуктів з автотраси та будівельним сміттям, безперешкодно (!) потекли у рів, а звідти - до джерела. Державна СЕС в області тоді сурмила, що, за санітарно-хімічними та бактеріологічними показниками, питна вода з джерела в селі Гаї-Гречинські непридатна для споживання, її пиття може призвести до виникнення гострих інфекційних захворювань. На жаль, Тернопільське районне відділення поліції не угледіло в цьому складу злочину і відмовило у відкритті кримінального провадження, хоча б за фактом порушення правил охорони вод.

Державна екологічна інспекція, обстеживши вплив будівництва на природний стан води в джерелі, видала директору кооперативу припис - до 20 січня ц.р. "вжити заходів щодо недопущення потрапляння дощових вод у живоносне джерело та перенесення лотка з відведення дощових вод перед джерелом". Припис виконано не було, за що керівника кооперативу оштрафували аж на 255 грн.

Як розповів один з громадських активістів, Василь Фіялка, його однодумці, свою чергою, апелювали до забудовника: перебудуйте дощовий лоток так, щоб вода по ньому текла в обхід джерела. Згодом просили перших осіб облдержадміністрації вплинути на кооператив. Керівництво ОК "ЖБК "Котедж-буд 2015" відхрестилося тим, що дощовий колектор перебуває в комунальній власності тепер уже Байковецької сільської ради об'єднаної громади. Тоді державна екологічна інспекція в області звернулася до Байковецького сільського голови з проханням "привести у відповідність до вимог природоохоронного законодавства" оте пам'ятне рішення колишньої Шляхтинської сільської ради про виділення кооперативу земельної ділянки... Адресант звернення Анатолій Кулик пояснив мені, що на сьогодні готові два проекти - капітального ремонту вулиці Джерельної (саме нею течуть води до джерела) в селі Гаї-Гречинські і відведення дощових вод в обхід водойми. Та ці документи все не можуть пройти необхідні експертизи, отримати позитивні висновки, і невідомо, коли розпочнуться самі роботи.

Авжеж, навіщо поспішати, коли на початку червня Держсанепідемслужба в області повідомила, що, за результатами лабораторних досліджень, якість питної води з природних джерел ряду сіл, у тому числі Гаях-Гречинських... "відповідає гігієнічним вимогам до води питної, призначеної для споживання людиною"?!

Громадськість вдарила на сполох ще й з іншої причини. Згідно з проектом будівництва отого "блокованого індивідуального житлового будинку", каналізаційні стоки зберігатимуться за технологією "водонепроникного герметичного вигребу". Це означає, що днища вигрібних ям будуть забетоновані, вкриті двома шарами гідроізоляції, передбачено захист ям зверху. І як, запитаєте, стоки зможуть потрапити у водоносні горизонти або підійти до самого джерела? Проект будівництва отримав позитивний експертний висновок, зокрема й щодо впливу на довкілля, і на цій основі управління державної архітектурно-будівельної інспекції в області наприкінці минулого року зареєструвало три декларації про початок виконання будівельних робіт. Отут - стоп. Згадане будівництво належить до 2-ї категорії складності, і нардепи, під виглядом створення привабливих умов для інвесторів, у 2011 р. ухвалили закон "Про регулювання містобудівної діяльності", який не передбачає проведення обов'язкової державної екологічної та санітарно-епідеміологічної експертизи для проектів будівництва об'єктів 1–3 категорій складності. Чим і скористалося "кооперативне" будівництво у селі Гаї-Гречинські. Та громадськість така перспектива зберігання каналізаційних стоків з їх подальшою асенізацією зовсім не тішить. Де гарантія, що герметичний вигріб не розгерметизується з часом, а стоки не просочуватимуться у грунт, не забруднять водоносні горизонти або не потраплять до живоносного джерела?! Люди впевнені, що це - технологія вчорашнього дня, і запитують владу: чому ж забудовник не може підключитися до загальноміських очисних споруд? Відповіді поки що не отримують. Як вдалося з'ясувати, ще у 2012 р. КП "Тернопільводоканал" видав кооперативу технічні умови на підключення до міської водогінної мережі із скиданням стічних вод у вигріб. Це погодила тодішня санепідемстанція. Отакої!

Поверхневі води тісно пов'язані з підземними. За результатами моніторингу стану підземних вод, що його проводить геологічна служба України, рівень води у 2014–2015 рр. знизився як у верхніх, так і в нижніх шарах. Тому й не дивно, що міліють шахтні колодязі, і чимало жителів вододефіцитних сіл та містечок Тернопілля змушені постійно, чи не щодня, довозити воду з інших населених пунктів або купувати привізну розфасовану. Тому якість питної води, її захист від забруднення мимоволі стали питаннями національної безпеки. І державні органи, у тому числі й СБУ, мали б гостро і своєчасно реагувати на будь-яку загрозу для джерел питної води. Щоб не пожинати гірких плодів (масових людських недуг та смертей) у майбутньому.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі