Відпечатала своє

Поділитися
Єдиним підтверджувальним елементом у підписанні документів може стати підпис

Попри тисячолітню історію існування печаток як доказу права власності уряд України ухвалив рішення обірвати цю прадавню практику використання графічного знака. Невдовзі єдиним підтверджувальним елементом у підписанні договорів та інших документів буде тільки підпис. Відповідний законопроект №10730 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення принципу здійснення господарської діяльності суб’єктами приватного права без застосування печаток» уже зареєстровано у Верховній Раді. Поки в депутатів канікули, підприємці мають час проаналізувати, що обіцяє пропоноване нововведення.

П’яте колесо

Печатками користувалися в Стародавній Русі, а ще раніше на Сході. Причиною їх виникнення історики вважають активний розвиток торгівлі. Власники повинні були залишати свої знаки на предметах торгівлі або інших матеріальних цінностях, які їм належали. Зрозуміло, що печатки тоді виготовляли в одиничному екземплярі. Технологія їх виробництва була надзвичайно складною. Поверхня тиснення була унікальною, підробити її було практично неможливо.

Інша річ сьогодні - виготовлення печатки триває якихось 15 хвилин, а отримати будь-яку її копію можна навіть за відбитком на папері. Хоч як дивно, але не це стало аргументом чиновників на Грушевського. В умовах розвитку електронних підписів, електронного документообігу, електронної звітності й інтернет-банкінгу істотно втратилась актуальність печатки. Самі підприємці констатують, що використовувати її доводиться дедалі рідше й рідше. Однак мотивація уряду інша. На думку Кабміну, печатки сприяють незаконному перерозподілу власності, тобто розвитку рейдерства.

Де й почім?

За словами експертів, печатку так само просто підробити, як і підпис. Досить увести в будь-який інтернет-пошуковик запит «виготовлення печатки за відбитком без документів», і результат здивує кожного не обізнаного із цією темою. Заради цікавості зв’язуємося з компанією за першим вподобаним посиланням. На прохання виготовити дублікат печатки компанія відповідає: ніяких документів справді не потрібно. Усе, що треба, - відбиток у цифровому вигляді, відсканований із будь-якого договору підприємства. Решта - справа техніки. Якість дубліката від оригіналу відрізнити можна, але тільки з допомогою надскладної експертизи. Вартість виготовлення копії простої печатки - 200 грн., забрати можна вже на другий день. Робити можна й печатки високої складності, наприклад нотаріальні. Таке задоволення коштуватиме вже дорожче - близько тисячі доларів. Показово, що цей бізнес цілком по кишені середньостатистичному обивателю. Потрібне устаткування обійдеться всього в 350 дол., а час виготовлення на ньому будь-якої печатки становить у середньому 15 хвилин. Високі ціни компанії-виготовлювачі пояснюють відповідальністю. Хоча найстрашніше, що можна отримати за
дублювання печаток, - штраф 1700 грн. або півроку арешту при повторному порушенні. Тож, маючи в кишені 350 дол., можна нотаріально завіряти будь-які документи й угоди від імені держави.

Колишня формальність

Нинішня система отримання печатки настільки спрощена, що само по собі її скасування не несе великих юридичних ризиків. Нині замовити виготовлення дубліката або оригіналу печатки для підприємства можна доручити навіть секретареві, стверджує керуючий партнер юридичної компанії «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Сергій Боярчуков. На його думку, корінь рейдерства треба шукати й рубати в іншому місці.

«Разом зі скасуванням печаток для поліпшення захисту документів обов’язково слід змінити й реєстраційне законодавство. В Україні є реєстр підприємств, який містить дані про керівників. Треба міняти систему: зобов’язати керівників підприємств щоразу перед укладанням правочину брати в реєстратора виписку з реєстру про те, що на момент укладання правочину саме він є керівником цього підприємства й уповноважений здійснювати операцію. Щоб це здійснити, не треба сидіти в чергах і боротися з бюрократією. Якщо цей процес зробити обов’язковим, печатка справді буде не потрібна», - пояснив юрист.

За словами пана Боярчукова, рейдерство будувалося саме на незаконному заволодінні печаткою. Можна скасувати печатку, але в такому разі необхідно гарантувати, що при укладанні будь-якого правочину першим ділом відбуватиметься підтвердження повноважень особи, яка підписує документ. Саме тому треба міняти систему роботи реєстраторів.

«У нас реєстратор - це державний чиновник, який сидить у районній адміністрації і веде державний реєстр. Західна ж практика - це приватний реєстратор, який веде реєстр, а держава тільки вносить до нього свої зміни. Але всі інші функції виконує приватний реєстратор - направляє до реєстру якісь відомості про керівництво компанії, про уповноважених осіб тощо», - підкреслив С.Боярчуков.

Чому в страху очі підприємців

Інша думка в голови правління Всеукраїнського об’єднання підприємців малого та середнього бізнесу «Фортеця» Оксани Продан. Вона стверджує, що з печатками відбувається те саме, що було торік зі свідоцтвами про реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності.

«По суті сьогодні постійно діючого документа про право власності на частку в тому чи іншому підприємстві немає. Є виписки з обмеженим строком легітимності, - заявила пані Продан. - Скасування печаток можна буде вважати другим зеленим світлом для рейдерів, після чого припиняться позови за право використання печаток, відпаде потреба в суді чи Мін’юсті доводити своє право на її зберігання».

За словами правозахисниці, у країнах Європи справді є практика необов’язкового застосування печатки. Але там залізно працює незаперечний захист права власності на адміністративному рівні й у судах.

«У них - відкриті реєстри власників нерухомості, які роблять власність публічною і, відповідно, захищеною. Там немає дефіциту реєстраторів, тому кожен із них дорожить своїм місцем. У них діє персональна відповідальність чиновника за дії або бездіяльність, про яку ми тільки мріємо», - зазначила Оксана Продан.

Вона вважає, що для припинення рейдерства треба створити постійно діючі прозорі процедури реєстрації права власності та відкритий реєстр власників, а також забезпечити захист права власності в українських судах.

Перерозподіл годівниць

Голова Антирейдерського союзу України Андрій Семидідько вважає, що скасування печаток - чергове сліпе перенесення зарубіжного досвіду на наш ґрунт без урахування реалій вітчизняного бізнесу.

«У нашій країні все перевертають із ніг на голову, і те, що в цивілізованих країнах є нормою життя, у нас намагатимуться використовувати в кримінальних схемах, - констатує пан Семидідько. - Відсутність додаткового запобіжника у вигляді печатки та додаткового підтвердження своїх повноважень тільки полегшить перехоплення управління підприємством. Але на нашій практиці питання про печатки порушувалося тільки тоді, коли злочини вже були скоєні і треба було проводити експертизу про підробку печатки».

Антирейдер вважає, що, скасовуючи печатку, уряд закриває одну «годівницю» і відкриває іншу, але ситнішу: з кожного підприємства, що реєструється, «уповноважені» фірми - виготовлювачі печаток гарантовано отримували близько 200 грн. за кожен екземпляр. Недавно також було скасовано свідоцтва про реєстрацію підприємства. Тепер для підтвердження своїх повноважень і легітимності залишається лише підпис керівника і довідка від ЄДРПОУ зі строком дії 30 днів, отримання якої в терміновому порядку коштує близько 50 грн. Брати її треба щоразу при проведенні угод.

Андрій Семидідько впевнений, що говорити про скасування печаток як про злий намір для полегшення рейдерських операцій не можна. Адже як таке рейдерство нині притихло. Тепер актуалізувалося банальне відбирання бізнесу через порушення кримінальної справи проти підприємця й схиляння його до продажу або передачі бізнесу нападникам.

Те, що законопроект ухвалять, можна не сумніватися, враховуючи парламентську практику останніх років, коли проекти уряду затверджувалися без особливого розгляду. Ставлення до законопроекту в усіх різне, але більшість експертів сходяться в одному: просто скасуванням печаток рейдерство не перемогти, як і не навести порядку в системі прав власності. Для цього потрібно забезпечити захист права в українських судах і реально зменшити адміністративний тиск держави на бізнес, про що недавно заявив президент на раді регіонів. Але, як відомо, в Україні заяви та політична воля до їх реалізації - поняття з різних підручників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі