Парламентський комітет із питань будівництва, транспорту та зв’язку на своєму засіданні в середу висловив сумніви в доцільності приватизації національного оператора зв’язку ВАТ «Укртелеком» і доручив уряду додатково вивчити це питання. Нагадаємо: у планах Фонду державного майна України — продаж нинішнього року 42,86% акцій «Укртелекому». Сума угоди має скласти кілька сотень мільйонів доларів.
Наголошуючи на прибутковості «Укртелекому» (його рентабельність становить близько 20%), депутати поцікавилися, що вигідніше для держави: отримати одноразово велику суму і втратити контроль над компанією (за законом про особливості приватизації ВАТ «Укртелеком», «стратегічному інвестору» має бути передано в управління ще 25% його акцій) чи продовжувати отримувати від неї стабільні надходження в бюджет. Також депутати зазначили, що продаж «Укртелекому» в умовах передвиборної нестабільності економіки може виявитися менш вигідним, аніж після виборів. Про це, до речі, ще два-три роки тому заявляли багато експертів із приватизації — вони рекомендували не зволікати з продажем компанії до виборів.
Нагадаємо: думка про те, чи варто продавати «курку, що несе золоті яйця», була складовою політики так званої «команди Довгого», що керувала галуззю зв’язку з 2000 по 2003 р.р. Хоча її головним завданням було підвищення інвестиційної привабливості «Укртелекому» перед продажем — команда увійшла до смаку, й експлуатувала компанію «за повною програмою». Де вони тепер – добре відомо.
Крім того, на думку депутатів, деякі норми Закону «Про особливості приватизації ВАТ «Укртелеком» застаріли і явно суперечать одне одному. Так, перший заступник голови ФДМ України у зв’язках із Верховної Радою Олександр Бондар навів на засіданні комітету цікаві цифри. При продажу акцій навіть за номінальною вартістю держава отримає 2 млрд. грн. (42,86% від статутного фонду, що становить 4,681 млрд. грн.). Відповідно до закону 30% від цієї суми (у даному разі — 600 млн. грн.) мають бути спрямовані на збільшення статутного фонду компанії. Відповідно, він збільшиться до 5,28 млрд. грн. А частка інвестора автоматично зменшиться до 37%, що на 5% менше від тієї, за яку він платив гроші.
На засіданні з’ясувався також цікавий факт, що реальних покупців на «Укртелеком», власне, немає. Як повідомив в.о. голови правління компанії Григорій Дзекон, єдиними компаніями, котрі виявляють цікавість до цієї покупки і проводять відповідні консультації, є російські АФК «Система» і «Ростелеком». Втім, швидше за все Г.Дзекон мав на увазі «Связьинвест», одним із акціонерів якого є «Ростелеком». Адже, за словами О.Бондаря, «державна політика України не передбачає продаж об’єктів держвласності України у власність іншій державі, а тільки приватним корпораціям». Що стосується європейських компаній, то, на думку Г.Дзекона, їхній інтерес до купівлі «Укртелекому» охолоджується передусім відсутністю в Україні незалежного галузевого регулюючого органа (початок роботи Національної комісії регулювання зв’язку передбачено законодавством лише 2005 року).
Ну і, нарешті, комітет ВР «із питань у тому числі зв’язку» вирішив визнати незадовільну роботу державної комісії з приватизації ВАТ «Укртелеком» під керівництвом першого віце-прем’єра Миколи Азарова. «Приватизація оператора має проходити під контролем парламенту», — прозоро натякнули голова комітету Валерій Пустовойтенко і його заступник Юрій Луценко на своє бажання «покермувати» держкомісією з приватизації «Укртелекому».