Стара пісня про бюрократичне головне

Поділитися
Такий от "удар під дих" зі старої "бази бюрократичних податкових знань". Жива ще, не беруть її ніякі реформи. У неї ж варто помістити і черговий проект створення "фінансової поліції", в який кожне силове відомство в потрібних собі пропорціях підмішує "дух" і "букву" закону.

Треба визнати, що після ухвалення Податкового кодексу та відповідного реформування податкової служби на якийсь час висох потік "роз'яснювальних листів" із перекрученим тлумаченням податкових законів. Увесь цей час для боротьби з "тіньовою економікою" успішно освоювався потенціал "електронної звітності", а "База податкових знань" відпочивала від тенденційних буквоїдських відповідей.

Була навіть надія, що з її появою у відкритому доступі кануть у лету нескінченні податкові семінари про порядок заповнення клітинок у податковій декларації та їхні недешеві комерційні побратими з "оптимізації" оподаткування. Якщо проблема є, то виставляємо на загальний огляд і закриваємо для всіх. Або всі однаковою мірою цим користуємося, поки не настане розуміння, що треба ж із цим щось робити.

Та де там. У переддень 2013 р. після чергового спустошливого свята народної демократії (у простонародді - парламентських виборів) черговий вигук "у бюджеті немає грошей" розставив усе на свої місця. І ось уже переплату з податку на прибуток неможливо зарахувати як сплату авансових платежів щодо того ж виду податку. А по містах і селах гастролює черговий податковий семінар із твердженням, що без підпису лікаря, який дозволив виїзд на лінію, дорожній листок вважається недійсним. Зовсім небагато минуло часу після ухвалення "єдиного і зведеного" Податкового кодексу, а нікому вже й на думку не спадає, що це зовсім різні правовідносини: облік транспортної роботи і турбота про безпеку дорожнього руху. Начебто розвіз товар (що підтверджують відмітки й товарно-транспортні накладні), але без відмітки лікаря, що був при здоровому глузді й тверезій пам'яті, нічого тобі не зараховується. Але ж колись цілком серйозно розводилися про "доктрину ділової мети" та інші західні податкові традиції...

Якщо говорити про авансові внески з податку на прибуток, то "доктрина ділової мети" сторін тут іще очевидніша. Історія питання не тільки і не стільки в тому, що з підприємств вимагали податки авансом. Така практика існувала, але далеко не скрізь і не завжди. Зате коли стало відомо, що наступного року доведеться платити щомісячні авансові внески з податку на прибуток на підставі фінансових результатів цього року, більшість кинулася цю проблему "оптимізувати" і вправністю рук створювати збитки в останньому, четвертому, кварталі. Загальний прибуток за підсумками року зменшувався, а частина раніше сплаченої суми податку природним чином стала "переплатою". Це були "жарти" однієї сторони. У відповідь на це друга (податкова) сторона мала поступово приходити з податковими перевірками, "виводити на чисту воду" і донараховувати санкції. Але це тривалий і складний процес, а в бюджеті порожньо тут і зараз. І тоді вправністю рук запроваджується окремий номерний рахунок для авансових внесків з податку на прибуток, а завислі кошти залишаються на старому рахунку. Їх, звісно, ніхто не забороняє переносити "за окремою заявою" на адресу казначейства, але який же бюрократ вам це швидко зробить, тим більше при вказівці згори "гальмувати процес".

Такий от "удар під дих" зі старої "бази бюрократичних податкових знань". Жива ще, не беруть її ніякі реформи. У неї ж варто помістити і черговий проект створення "фінансової поліції", в який кожне силове відомство в потрібних собі пропорціях підмішує "дух" і "букву" закону.

Так, є економічні злочини, їх багато і вони різноманітні. За традицією пострадянського періоду за своєю змістовою частиною вони були поділені на кілька основних напрямів: "відмивання коштів, добутих злочинним шляхом", "розкрадання коштів", "майнові злочини" і "несплата податків". Передбачалося, що кожне адміністративне відомство візьме на себе властиву йому ношу заради єдиної спільної справи. Але так уже сталося, що не всі напрями виявилися однаково "ефективними" й "дохідними". І тоді змістову частину економічних злочинів почали "адаптувати" кожен під себе: адже якщо є злочинне розкрадання, виходить, є незаконний дохід, а з нього не сплачено податку, та й узагалі до "відмивання коштів" недалеко. Звідси споконвічна думка про створення єдиної універсальної структури під девізом "Ти переді мною завжди у боргу!". Не в цьому винен, то тут згрішив. Звичайне переведення в готівку не дотягує до "відмивання коштів, добутих злочинним шляхом"? Ну не відпускати ж тебе і не передавати розслідування на годівлю спорідненої структури... Краще розрахунок відразу - тут і на місці. Пам'ятається, Аль Капоне так і не вдалося викрити в розкраданні коштів, зате його з радістю посадили за несплату податків. Була б заможна людина, а стаття знайдеться. Під єдиним "чуйним" керівництвом.

Тобто не сперечаємося, формальні підстави для адміністративної реформи наглядових силових структур у нашій державі є. Оскільки зараз усі ці відомства опікуються близькими питаннями, причому вихоплюють найбільш "хлібні" з них. Однак з погляду простого платника податків усю цю метушню цілком можна назвати радикальним внутрішнім з'ясовуванням стосунків, коли "пани б'ються, а в холопів чуби тріщать"... Не більше того.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі