Ривок без корекції. З початку року вартість українських підприємств і далі зростає рекордними темпами

Поділитися
У січні український фондовий ринок продемонстрував рекордне зростання — індекс ПФТС, який відображає динаміку зростання цін на папери вітчизняних підприємств, підскочив на 17,5%!..

У січні український фондовий ринок продемонстрував рекордне зростання — індекс ПФТС, який відображає динаміку зростання цін на папери вітчизняних підприємств, підскочив на 17,5%! Основний стрибок ринок зробив у перший торговий тиждень після новорічних свят — за п’ять днів зростання становило понад 10%.Такий значний ривок став несподіванкою для фахівців, тим більше що ситуація на українському ринку значно відрізнялася від динаміки інших ринків, які розвиваються, зокрема російського, котрий увесь місяць переважно падав. Не дуже впевнено зростали і біржові індекси інших східноєвропейських країн.

Ринок знову розігріли іноземці

Звичайно, зростання вітчизняного фондового ринку можна пояснити політичною стабілізацією, непоганими макроекономічними показниками 2006 року, збільшенням прибутку українських компаній і тим, що вони стали прозорішими. Все це справді так, але реальність, на думку учасників ринку, швидше за все, набагато прозаїчніша. Основною причиною січневого зростання українського фондового ринку став вихід на нього кількох досить великих іноземних інвесторів, котрі просто викинули на ринок невитрачені залишки лімітів минулого року. Є в цьому і приємний момент — рекорд січня пояснюється насамперед дедалі більшим залученням України у світовий економічний процес.

Пожвавлення українського ринку експерти пояснюють припливом іноземного капіталу, який віддавав перевагу Україні, відреагувавши на майбутній вступ нашої країни до Світової організації торгівлі, запланований на середину нинішнього року. Свою роль відіграло і наближення президентських виборів у Росії. Виводити капітали з Росії публічно порадив американський інвестиційний банк Bear. Частина капіталів із московських фондових бірж перекочувала в ПФТС. Крім того, фонди, які інвестували в Україну 2006 року, показали непогану дохідність і на поточний рік збільшили ліміти інвестицій для нашої країни. Іноземні інвестори почали скуповувати недооцінені акції, розраховуючи заробити на їхньому зростанні після набуття членства в СОТ. Внутрішні інвестори також значно активізувалися. Оптимізму інвесторам додало збереження сприятливої кон’юнктури світових сировинних ринків і значні інвестиції власників машинобудівних, металургійних та енергетичних компаній в основні фонди.

На ринку виник досить відчутний дефіцит цінних паперів, котрий і спричинив зростання котирувань. Насамперед гроші, які потекли на ринок, інвестувалися в січні у найліквідніші цінні папери, більшість яких представлені також у депозитарних розписках. Значно зросли й обсяги торгів українськими депозитарними розписками на Франкфуртській фондовій біржі. Найпопулярнішими, за даними інвесткомпанії Concorde Capital, виявилися депозитарні розписки ВАТ «Азовсталь» (обсяг торгів становив 639,8 тис. дол.), ВАТ «Укрнафта» (415 тис. дол.), ВАТ «Укртелеком» (274,8 тис. дол.). Тим часом залишається активною позабіржова торгівля українськими паперами (у тому числі депозитарними розписками).

У ПФТС у цей час активно зростали котирування за акціями банків, за ними підтягувалися нафтові компанії та енергетика, але справжнім відкриттям місяця стала металургійна галузь. Торік, злякавшись зростання цін на енергоносії, інвестори практично не звертали уваги на металургійні компанії. Цього року інвестори почали надолужувати згаяне, скуповуючи насамперед акції недооцінених компаній. Насамперед це стосується Єнакіївського металургійного заводу, акції якого в січні встигли зрости в ціні на 173%. Втім, непогану динаміку показали й практично всі папери «блакитних фішок», у середньому котирування за ними збільшилися від початку року на 20%.

На лютий прогнозують затишшя

Після стрімкого зростання котирувань у січні експерти прогнозують у поточному місяці невеликий відкіт. Для корекції ринку достатньо вже самого факту рекордного зростання ринку. Найближчим часом організований ринок цінних паперів почне входити у спокійнішу фазу, а щодо паперів, які представлені в індексі ПФТС, триватиме «м’яка» корекція ринкових цін, після чого подорожчання здешевілих акцій буде не таким лавиноподібним, як у перші тижні січня.

Середнє зростання на ринку акцій у лютому вкладатиметься в коридор 3—5%. Подальше зростання ринку зможуть гарантувати ті сектори економіки, які динамічно розвиваються, — такі як банківський і страховий, сфера нерухомості і харчової переробки, — прогнозують експерти. У лютому учасники ринку отримають дані про січневе виробництво компаній і зможуть зробити попередні висновки щодо того, наскільки болісно далося взнаки підвищення цін на газ і які компанії найуразливіші в цьому плані. Очікується перерозподіл симпатій інвесторів у металургії та хімії.

Серйозні сплески на фондовому ринку можливі лише навесні — не раніше ніж у другій половині березня. Саме тоді слід очікувати чергового припливу капіталів і активізації на ринку нових гравців. До цього часу можуть з’явитися і нові можливості для вкладень. За повідомленнями глави ФДМУ Валентини Семенюк, невеликі пакети акцій, які потрапили до приватизаційного списку цього року — «Укртелекому» і Одеського припортового заводу, — можуть бути продані на українських фондових біржах. На фондовий ринок можуть викинути і пакети акцій підприємств енергетики. На торгових майданчиках їхні папери будуть більш ніж доречні. В індексі ПФТС акції генеруючих компаній становлять близько 30% (причому за другу половину 2006 р. у результаті активних торгів вони подорожчали в середньому вдвічі), їхня остаточна приватизація не лише із запасом може компенсувати затримку з розпродажем акцій «Укртелекому», котрий у ПФТС «важить» близько 14%, а й надати ринку нового підвищеного тренду.

Відповідно до нинішніх прогнозів заробітки на вкладеннях в акції, якими представлені ці сектори, дадуть у 2007 році змогу на 35—50% збільшити доходи учасників фінансового ринку. Ті у свою чергу зможуть істотно наростити виплати вкладникам — очікується, що лідерами за дохідністю стануть пайові інвестиційні фонди. Загальний обсяг фондового ринку, на думку фінансистів, протягом року має зрости у 2—2,5 разу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі