Як відомо, максимальна величина доходу, що потрапляє під обкладання єдиним соціальним внеском (ЄСВ), залишилася такою самою, якою і була раніше для внесків до соцстрахівських фондів, - 15 прожиткових мінімумів у розрахунку на працездатну особу (п. 4 ч. 1 ст. 1 закону про ЄСВ від 08.07.2010 р.).
З урахуванням конкретних цифр, встановлених у держбюджеті-2011, цей поріг для (не)нарахування ЄСВ становить: з 1 січня - 14115 грн.; з 1 квітня - 14400 грн.; з 1 жовтня - 14775 грн.; а з
1 грудня - 15060 грн.
Таким чином, усі депутати та інші олігархи оподатковуються у стандартному режимі лише з перших 14-15 тис. грн. на місяць (просто ця цифра постійно змінюється). З решти - тільки податок на доходи фізосіб, тобто немає платежів (зборів/утримань) ані до ПФУ, ані до безробітного/нещасного/непрацездатного соцстрахів. Заробив за місяць чесною працею мільйон - з 14-15 тис. сплатив так само, як платять усі, а з решти 985-986 тис.- тільки 15%, та й годі!
Чомусь вважається, що коли всі утримання/збори олігархи платитимуть нарівні з іншими, то їм і пенсію доведеться нараховувати теж виходячи з повного доходу, скасувавши верхню межу.
Цікаво, а з якого це дива?! Все - в руках законодавця! У нас, зрештою, ще криза чи вже не криза? Тож нехай платять, як усі, а пенсії мають із обмеженням!
А Верховна Рада не хоче? Шкода олігархів? Чи себе? Так і від бідних єдиноподатників, які до таких сум просто не доповзають, тоді ручки свої нехай забере. Щоб не розхитувати крихкої соціальної гармонії. Захочуть підприємці на єдиному податку заробляти собі на пенсії - знайдуть доріжку куди треба і самі, коли вже їм, маленьким, навіщось знадобиться таке величезне щастя...
Та й чому взагалі дохід підприємця всіма настільки прирівнюється до зарплати, що заслуговує на честь стати базою для нарахувань до ПФУ?!
А чому в такому разі ніхто не обкладає аналогічними поборами дивіденди (тих самих олігархів)? Ну чим дохід підприємця без юрособи гірший? Адже в нього теж немає ніяких соціальних гарантій, він теж діє на свій страх і ризик і теж може стрімко пролетіти, витративши свої гроші та не окупивши їх!
То до чого ж тут зарплата і Пенсійний фонд? Який вони до цього мають стосунок?
Тим часом протягом одного (вересневого-2010) тижня я двічі - у присутності телекамер центральних каналів - запитував у віце-прем’єрів про подальшу долю ненарахування понад 13 тис. грн. (тоді йшлося приблизно про цю суму) усіляких страхових внесків, включаючи пенсійний.
Зміст відповіді Б.Колеснікова зводився до того, що воно буде тривати, бо інакше, мовляв, багатим і пенсії доведеться платити виходячи з їхніх супердоходів (часу телевізійники давали мало, тому я не встиг заперечити щодо можливих при розрахунку пенсій знижуючих коефіцієнтів).
С.Тігіпко ж запевняв, що такого обмеження більше не буде, а якщо десь воно й проскочило, то його обов’язково позбудуться.
Як з’ясувалося, віце-прем’єр з Євро-2012 (тоді!) був більше в курсі, ніж віце економічний (тоді ж).
Втім, ми дещо відійшли від основної мети рубрики - розповідей про методи податкового маневрування. Хоча розповідати нічого вже не треба: все й так зрозуміло. Незважаючи на гучні заяви про перехід на прогресивне оподаткування (для сум понад 9410 грн. податок на дохід фізосіб становить не 15, а 17%, тобто «вершки» оподатковуються зайвими 2%), ця прогресивність із лихвою компенсується тим, що на суми понад 14-15 тис. не нараховуються близькосорокавідсоткові страхвнески.
Тобто бомж, як і раніше, фактично оподатковується більше, ніж олігарх, що й породжує зарплату в конвертах. Коли роботодавець оформляє працівника на мінімальну зарплату, а решту виплачують неофіційно, ділячись з таким працівником економією, отриманою за рахунок несплати ЄСВ внаслідок акумуляції доходів в однієї фізособи, де вони всі й потрапляють в «офшорний» вершок над 14-15 тисячами.
ЄСВ при цьому сплачується з офіційних мінімальних сум, а максимальний внесок сплачує (з перших 14-15 тис.) лише той, на кого оформлені справжні зарплати всього колективу.
Заразом і позбавитися від працівника нічого не варто: не хочеш іти - будеш отримувати стільки, за скільки розписуєшся...