Повільне відродження. Банки відновлюють кредитування, але докризового буму не очікують

Поділитися
Після відносно нетривалої, але досить глибокої стагнації поступово повертається до життя сегмент кредитування фізичних осіб...

Після відносно нетривалої, але досить глибокої стагнації поступово повертається до життя сегмент кредитування фізичних осіб. Сьогодні на ринку представлені програми іпотечного та автокредитування, пропонуються споживчі позики готівкою на придбання товарів, карткові кредити й овердрафти за зарплатними проектами. Але хоча ця пропозиція досить різноманітна, вона поки що не набула масового характеру — діючі кредитні програми для населення є не більш ніж у 20 банків.

Тиск грошей

На сьогодні про масштабне поновлення кредитних програм годі й казати. Тим часом тенденція до поступового збільшення числа банків, які активно кредитують, проступає досить чітко. Головною причиною нинішньої активності банків є швидке збільшення депозитних портфелів банків, навіть після досить різкого зниження депозитних ставок. Банкіри просто змушені шукати застосування цим грошам. При цьому на ринку автокредитів та іпотеки активно працюють лише близько 20 банків, а бланкове кредитування здійснюють усього дві-три фінансові установи. Щомісяця до цього списку додається по два-три банки. Проте, на думку самих банкірів, повноцінної активності на кредитному ринку слід очікувати не раніше як через рік, а на рівні 2008 року обсяги кредитування відновляться не раніше кінця 2011 — початку 2012 року.

До розповсюдження масового кредитування населення в Україні можуть призвести лише суттєві успіхи в економіці, чому у свою чергу має сприяти активізація кредитування корпоративного сектору і сегмента малого та середнього бізнесу. Але й у цьому сегменті пожвавлення відбувається повільно і вкрай обережно. Банкіри дуже вибірково підходять до вибору нових позичальників, старанно оцінюючи їхнє фінансове становище та ризики проектів, під які запитується фінансування. Ставки за кредитами підприємств коливаються в рамках 24—25% річних, строки обмежуються трьома роками. При цьому кількість банків, які активно працюють з юридичними особами, ненабагато перевищує кількість фінустанов, які ризикнули кредитувати населення (сьогодні їх менше 40). Останні місяці найбільш активними у кредитуванні бізнесу є державні банки (Ощадбанк і Укрексімбанк), а також фінустанови з російським капіталом — Промінвестбанк, ВТБ Банк і Альфа-банк.

Нинішні умови складно назвати сприятливими для розвитку кредитування. Серед головних стримуючих чинників експерти називають високі відсоткові ставки, заборону на кредитування в іноземній валюті, а також повільне відновлення української економіки.

Існують також проблеми з ліквідністю та адекватністю капіталу деяких банків, макроекономічні ризики і витратність роздрібного кредитування порівняно з видачею великих корпоративних кредитів. Поновленню масового інтересу до роздрібних позик перешкоджає і більш обачна кредитна політика банків. Налякані фінансовою кризою, кредитні установи істотно посилили вимоги до позичальників, що в умовах загального зниження рівня доходів різко скоротило сегмент потенційних клієнтів. Крім того, після кредитного буму більша частина саме платоспроможного населення України виявилася обтяженою кредитними зобов’язаннями і відповідно попит на кредити з їхнього боку скоротився. При цьому сьогоднішні ставки за кредитами для населення — 20—25% річних у гривні — можуть бути привабливими для позичальників лише в разі високих інфляційних очікувань.

Сьогодні на вітчизняному фінансовому ринку представлені практично всі види роздрібних позик із числа тих, які були широко розповсюджені до настання кризи. Але тепер програми кредитування доступні досить вузькому колу потенційних позичальників.

Автокредити

Швидше за всіх відновлюється сегмент автокредитів. Оскільки цей продукт має достатню прибутковість і попит у населення, цілком логічно, що чимало банків виходять у сегмент автокредитування в першу чергу. Додатковою причиною для банкірів розвивати кредитування автомобілів є короткостроковий характер цих програм. У зв’язку з порівняно коротким строком експлуатації автомобіля клієнти, як правило, зацікавлені в якнайшвидшому погашенні такої позики. Автокредитування і є найменш ризикованим з існуючих варіантів (наприклад, порівняно з нецільовим готівковим кредитуванням). Даний напрям кредитування характеризується більш адекватними можливостями повернення проблемної кредитної заборгованості — і при вилученні заставного майна, і при його реалізації.

Про активізацію інтересу до автокредитування свідчить і зростання кількості банків — учасників цього ринку, і ентузіазм, з яким проводяться різноманітні акції в партнерстві з автодилерами. Причиною активізації продавців стало значне падіння обсягів продажів автомобілів 2009 року, що спонукало їх стимулювати попит, у тому числі шляхом пропозиції вигідних умов банківського кредитування. За останні півроку кількість банків, які займаються автокредитами, тільки з числа 50 лідерів збільшилася з 10 до 20 (із банків, які не входять у 50 лідерів за активами, автокредити на нові іномарки та вітчизняні авто видають не менше п’яти банків). Середні реальні ставки впали на півтора-два відсоткові пункти, а за строком кредитування один рік — і на три-чотири відсоткові пункти. Середні реальні ставки автокредитування іномарок сьогодні становлять 15,7% реальних річних за строком один рік і 19,8% реальних річних за строком три роки.

На сьогодні частка автомобілів, які продають у кредит, становить усього 5—10% від загального обсягу продажів (до кризи — 60—70%). Проте банкіри очікують збільшення цієї частки до 20—25% уже в другій половині цього року. Найбільший попит мають автокредити з мінімальними строками (два-три роки) на іномарки середнього цінового діапазону. Попри те що на ринку є пропозиції строком до семи років, основна маса виданих кредитів короткострокові.

Що ж до середніх реальних ставок за трирічним строком кредитування, то нинішній рівень — 20,6% реальних річних — порівнянний із показниками гривневого автокредитування напередодні кризи влітку 2008 року. Однак до того позаминулого літа протягом кількох років середня реальна ставка трирічних автокредитів у гривні твердо трималася рівня 17—18% річних.

Крім того, приблизно рівними вказаному нинішньому числу (20,6% реальних річних) були й середні ставки аналогічних доларових кредитів рік тому — в останній період валютного кредитування перед його забороною. Але знову ж таки, із докризовою реальною ставкою доларових трирічних автокредитів (на рівні 13—14% річних) нинішня гривнева середня ставка таких позик непорівнянна, вона більша в півтора разу.

Споживче кредитування знову ховає реальні ставки

Ще однією точкою зростання ринку роздрібних позик є споживче кредитування. Причому ряд фінансових структур відновлюють свої кредитні програми саме з цього сегмента. Короткострокові позики на товари популярні як серед банків, так і серед позичальників. Тому експерти прогнозують, що вже на кінець року фінансових структур, які надають споживчі позики, буде в кілька разів більше, ніж банків, які пропонують іпотечні або автокредити.

Наразі ж стан ринку споживчого кредитування більш ніж скромний. На ринку нецільових кредитів готівкою в гривні серед 50 банків-лідерів за активами працює сьогодні лише Індекс-банк і Морський транспортний банк. Товари в кредит представлені пропозиціями лише від трьох банків із числа 50 лідерів і кількох менших установ.

Традиційно банкіри приховують реальну вартість кредитів у цьому сегменті під виглядом різних комісій, платежів і страховок. При цьому інформація про «0%» за кредит пишеться на видному місці і в розділі договору «Платежі за кредитом». А інформація про комісію, як правило, скромно записана в розділі «Права та обов’язки позичальника». Крім того, іноді інформація про комісію та додаткові платежі може бути записана в додатковій угоді, яка підписується вже після договору про кредит та інших документів.

З нульовим авансом (при ставці 0,01% та щомісячній комісії 1,2%) кредитує товари Метабанк — стягуючи, однак, одразу 20% вартості кредиту на свою користь у вигляді одноразової комісії. З урахуванням цього реальна ставка становить 63,52% річних. Укрсиббанк видає кредити на товари ряду магазинів («Ашан», «Гарант», «Комп’ютерний всесвіт», «Мегамакс», «Орбіта», «Промелектроніка», «Стинол», «Таїр», «Технополіс», «Техноярмарок», «Фокстрот», Foxmart, Comfy) з авансами 0% (реальні ставки 88—92%), 15%, 20% і 25% строками один і два роки під ставки від 66,46 до 92,16% реальних річних. Метабанк кредитує товари з 15% авансом і 5% одноразовою комісією, з урахуванням якої реальна ставка становить 87,69% річних. Строк від півроку до року. Крім того, кредити з ненульовим авансом видає Дельта-банк.

Іпотека в стагнації

Ринок іпотечного кредитування, як і ринок нерухомості, поки що перебуває в стані стагнації. З урахуванням усіх ризиків банки сьогодні підвищують початковий внесок до 50—70%, що, звісно ж, різко знижує привабливість іпотечних кредитів для позичальників. Сьогодні сферою кредитування вторинного ринку житла займаються офіційно 13 банків із числа 50 лідерів. Середні реальні ставки (упавши в травні—червні на 1—1,5%) склали 24,64—24,82% реальних річних за строками п’ять-десять років. Первинний ринок житла під заставу квартири, яка купується, кредитують лише шість фінустанов. При цьому чотири банки пропонують кредити на купівлю квартир лише в конкретних споруджуваних об’єктах (один банк кредитує кілька будинків у Києві, три банки — в передмістях столиці). Тільки дві фінустанови не мають обмежень щодо об’єктів кредитування на первинному ринку нерухомості.

Усупереч економіці

За прогнозами фінансистів, пік кредитування цього року, як у корпоративному, так і в приватному секторі припаде на вересень—листопад. Однак навіть у разі стабільного погашення позичальниками раніше наданих позик кредитний портфель фізосіб, за підрахунками експертів, зросте за підсумками роботи в 2010 р. лише на 10—12%. Більш активно банкіри збираються кредитувати корпоративних клієнтів. Кредитний портфель юросіб банківської системи за поточний рік може зрости на 15—20%. Та все ж, попри всі сьогоднішні труднощі та перекоси відродження кредитування, у більшості випадків загальні тенденції вселяють обережний оптимізм. Позитивом є вже те, що пожвавлення банківської сфери почало відбуватися до реальної стабільності та видимих успіхів у вітчизняній економіці. Банки в черговий раз можуть стати тим локомотивом, який повільно, але послідовно почне витягувати країну з економічної ями.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі