Зручна для контрольних органів та багатьох підприємців форма подачі звітності перед державними структурами, яку роками так наполегливо нав'язували бізнесу, раптом забуксувала з ініціативи Міністерства доходів і зборів.
І це після того як підприємцям довелося пережити зміну комерційного оператора, що реалізовував програми підготовки і подачі звітності за гроші. Після того, як лише влітку минулого року ситуацію розрядила податкова служба, запропонувавши альтернативу -безкоштовну програму передачі звітності. Нагадаємо також, що порядок переходу на електронну звітність був добровільно-примусовий: "Востаннє приймаємо у вас звіт на папері, наступного разу здавайте через Інтернет". Хоча можливість здачі звітності на папері дозволено в Податковому кодексі. Проте не минуло й року, як підприємцям знову піднесли черговий сюрприз…
Кілька тижнів тому ДПС несподівано заявила, що, починаючи з 5 червня 2013 року, у зв'язку з утворенням Міністерства доходів і зборів України шляхом реорганізації Державної митної служби України та Державної податкової служби України вона припиняє підтримку програми для відправки звітності в електронному вигляді "ДПС Захист звітності" звичним шляхом - через сервер ДПС. Щоправда, вже 7 липня ц.р. податківці заявили про продовження підтримки зазначеного програмного забезпечення до 1 серпня 2013 р. Але справи це принципово не змінює. Адже всім зрозуміло, що тепер для накладення електронного цифрового підпису на електронну звітність та подання її до контрольних органів підприємцям запропоновано "використовувати більш зручне безкоштовне програмне забезпечення або електронні сервіси компаній, які сприяють поліпшенню процесу подання звітності, впровадженню електронних сервісів та розвитку електронного документообігу". А ще ДПС повідомила, що "ключі електронного цифрового підпису, раніше отримані в Акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів (АЦСК ІДД), можуть використовуватись в інших системах електронної звітності та електронного документообігу". І жодних пояснень, чому в серпні, в самий пік відпускної кампанії, припиняє дію вже відпрацьована схема. І де братимуться ключі після завершення терміну дії існуючих.
Тепер підприємцям запропоновано два варіанти відправки звітності.
Варіант перший. Програмне забезпечення для звітності iFin Zvit. Мова про онлайн-сервіс, який надає клієнтам АЦСК ІДД можливість безкоштовно підписувати та подавати до контрольних органів таку електронну звітність:
- до органів Міндоходів - будь-які звіти, що імпортовані з інших програм або систем;
- до Пенсійного фонду - відомості про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримують допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
- до Державної служби статистики України - баланс, фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва, спрощений фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва та звіт про фінансові результати.
Зазначені вище звіти для Пенсійного фонду України та Державної служби статистики України можна безкоштовно відсилати з допомогою онлайн-сервісу iFin Zvit.
А ось можливість створення звітів уже платна!
Варіант другий. Програмне забезпечення для формування та подання звітності "Звіт Оператор" для безкоштовного формування та подання платниками податків податкової звітності до органів Міндоходів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку.
Але ж бізнес хоче займатися основною діяльністю, замість того щоб весь час перебувати у стані стресу, підлаштовуючись під чергові зміни звітності. Днями телефонує знайомий підприємець і бідкається, що його комп'ютер ніяк не хоче інсталювати пропоноване ДПС програмне забезпечення. "Бери, кажу, свій комп і йди до податкової". Як з'ясувалося, цей спосіб "доставки звітності" виявився вдалим. Проте дуже вже складним, у прямому сенсі.
Проте проблема, яку вкотре створили підприємцям, набагато серйозніша, ніж видається на перший погляд.
Перш ніж почати співпрацювати з новими операторами, підприємці хотіли б знати, хто вони. Чи можна їм довіряти? Погодьтеся, до державної структури довіри більше, ніж до якогось ФОП. Тим паче якщо звітність призначена саме для неї. Підприємці не впевнені, що посередник не захоче скористатися конфіденційними даними, що пересилаються до податкової, Пенсійного фонду чи центру зайнятості. До речі, досі жоден із посередників не робив заяв про конфіденційність послуг. Але навіть якби й зробив, що з того?
Ще одне застереження. Ті, хто досі безкоштовно пересилав звітність через шлюз податкової, а відтепер також безкоштовно (як запевняють у ДПС) користуватиметься послугами приватної структури, не впевнені, що з часом ці послуги не стануть платними. Річ не лише в коштах. Врешті, звітність потрібна державній структурі, отже вона й повинна подбати про шляхи доставки цих даних, а не перекладати свої клопоти і ризики пересилання на підприємців.
На додачу, для запровадження реформи її ініціатори черговий раз вибрали найбільш невдалий літній час. Не потрібно бути провидцем, щоб передбачити, що нинішнього року бухгалтери підприємств точно не підуть у відпустки в серпні. Адже зрозуміло, що звітів у паперовому вигляді, навіть із файлами їх цифрових аналогів на флешці, податкова не прийматиме. Хоча це й не законно.
А тепер щодо сертифікованих центрів, які забезпечують електронними ключами.
АЦСК Masterkey. Ключі і програма для криптування - платні. Правда, програма дозволяє як створювати звіти, так і
підписувати й відсилати звіти, сформовані в інших програмах ("M.E.Doc" і "ОПЗ"). У вартість входить обслуговування, оновлення програми та консультації по телефону. Орієнтована на середні і великі підприємства та організації, де велика кількість звітності.
УСЦ. Ключі платні. Для криптування використовується програма "M.E.Doc". Щодо обслуговування: дали ключі, дали демо-версію програми - далі мастіть собі голову самі.
АЦСК ІДД Міндоходів. Безкоштовні ключі і програмне забезпечення. Програма орієнтована для здачі звітності в податкову інспекцію. Найбільше підходить для малих підприємців, у яких звітність у податкову поквартальна або помісячна. Звіт у Пенсійний фонд приймають у них на папері і дискетах чи флешках. До недоліків слід зарахувати той факт, що центри, в яких можна отримати ключі, є тільки в обласних центрах та великих містах (Львів, Броди, Дрогобич, Самбір і Червоноград), і людина, приміром, із Золочева муситиме їхати до Львова чи Бродів (залежно від того, куди ближче й швидше добиратися) і там вистоювати черги, щоб отримати ключі. А це день або й два.
Але основна проблема здачі звітності засобами Інтернету пов'язана як із технічним забезпеченням податкової, так і зі знанням комп'ютера і роботи в Інтернеті самих підприємців. Наразі, за словами підприємців, сервер податкової служби регулярно зависає. Постає запитання, що буде з ним, коли на нього ще почне надходити щоденна звітність з усіх касових апаратів.
Крім того, Інтернет є не в кожному будинку або селі. А оnline-сервіси вимагають хорошої швидкості підключення до Інтернету, яка доступна тільки в містах і великих містечках. До того ж програмне забезпечення потребує новіших комп'ютерів, а це додаткова стаття витрат на техніку, ліцензований Windows, антивірусні програми, Інтернет. Інакше підприємцям доведеться звертатись в інтернет-клуби чи організації, які надаватимуть такі послуги. Тому для людини, котра стоїть на базарі чи займається діяльністю, далекою від знання комп'ютера, не просто самостійно скласти і здати звіт. Що вже казати про постійні революційні новації.
Тепер самозайняті фізичні особи, щоб здати звіт, муситимуть просити допомоги в друзів, знайомих або йти в інтернет-клуби. Здавати звіт, чекати відповіді, правити і знову здавати звіт… доки він не буде оформлений як слід. На це потрібні час, знання та навички. А особливо якщо зважити, що в українських звітах не кожен бухгалтер з першого разу розбереться. Що казати про простого шевця чи продавця, який оформився підприємцем, щоб заробити на прожиття та отримати такий-сякий стаж і тим самим позбавив виконавчу владу відповідальності за забезпечення записаного в Конституції права на працю.