ПДВ УЖЕ ВІДШКОДОВУЮТЬ, АЛЕ ЗАБОРГОВАНІСТЬ ПЕРЕД ЕКСПОРТЕРАМИ НЕ ЗМЕНШУЄТЬСЯ

Поділитися
Конфлікт між компаніями, які спеціалізуються на торгівлі продовольством, і ДПА виник після того, я...

Конфлікт між компаніями, які спеціалізуються на торгівлі продовольством, і ДПА виник після того, як кілька місяців тому податківці заявили, що відмовляються відшкодовувати експортерам борги з ПДВ, оскільки експорт зерна на умовах FOB і CPT не можна вважати експортом.

Конфлікт зернотрейдерів із податківцями через повернення ПДВ, можливо, й не мав би такого резонансу, якби не сезон експорту врожаю. Інтерес до суперечки підігрівається безпосередньою зацікавленістю уряду в тому, щоб повернути Україні статус житниці Європи. Крім того, підвищена увага до з’ясування стосунків між зерновими експортерами та фіскальними органами виявляється ще й у тому, що МВФ назвав врегулювання проблеми відшкодування ПДВ однією з обов’язкових умов для поновлення програми кредитування EFF. Зараз зрозуміло, що з грошима МВФ не склалося. А ось стосовно житниці ще не все втрачено...

Українська зернова асоціація (УЗА), яка об’єднує 80% експортерів зерна, звернулася до Кабінету міністрів із проханням допомогти врегулювати конфлікт, оскільки 98% експорту зерна здійснюється на умовах FOB і CPT.

Перемир’я ще не настало

Сьогодні зернові компанії стверджують, що суперечку до кінця не вирішено. Хоча переломний момент, на їхню думку, все-таки настав. «ПДВ уже відшкодовують», — сказав виконавчий директор УЗА Володимир Клименко.

Почавши розкручувати тему ПДВ у червні, до серпня зернові компанії домоглися того, що податкова, не без «делікатного» втручання Кабміну, запропонувала експортерам підписати графіки погашення боргу й пообіцяла відмовитися від своєрідного трактування експорту.

Слід зазначити, що скандал навколо відшкодування ПДВ при експорті не дуже турбує представників податкової. Головне завдання цієї служби полягає в наповненні бюджету та в пошуку нових джерел для цього. Варіант із ПДВ дуже навіть підходящий. Особливо якщо взяти до уваги, що було вирішено не тільки не відшкодовувати, а й зажадати назад гроші, відшкодовані «помилково».

До речі, до втручання Кабміну про жодне погашення та відшкодування боргів не йшлося, оскільки ДПА вважала свою позицію єдино правильною. Нині ж податківці кажуть, що в липні виплатили 40 млн. гривень боргів з ПДВ. До того, тобто в червні, також було виплачено близько 40 млн. гривень. Таким чином, борг, на думку ДПА, можна ліквідувати найближчими місяцями. Мовляв, нехай зернові компанії не хвилюються, а купують зерно в агровиробників за високими цінами і вантажать потихеньку на зовнішні ринки.

Поспішати треба повільно

Торговці, знаючи про дзвіницю, з якої дивиться на проблеми податкова, переконані: спішити не варто. Спочатку необхідно до кінця прояснити ситуацію, остаточно розібратися, хто має рацію, а хто ні, а потім уже думати про експорт. «Терміни повернення боргу — три місяці: липень, серпень, вересень. Заборгованість зменшується, але це ще не свідчить про те, що всю її буде виплачено, — каже виконавчий директор УЗА Володимир Клименко. — Ми зробимо розрахунки, подивимося, скільки буде виплачено у вересні...»

Скепсис торговців пояснити нескладно. Конфлікт між ДПА й УЗА обговорюється багато днів, та гарантій стабільної роботи в новому сезоні немає. «Досі немає обіцяної постанови Кабміну, яка б тимчасово (до внесення Верховною Радою відповідних змін у закон про ПДВ) врегулювала горезвісне питання», — заявив Клименко. За його словами, постанова Кабміну має поставити крапку в конфлікті.

«У документі все розкладуть по поличках: дадуть визначення експорту, визначать характеристики компаній, які мають право на нульову ставку і повернення ПДВ, — каже пан Клименко. — Тобто все, як було раніше, без трактувань податкової адміністрації».

Ідея з урядовою постановою про тимчасове положення відшкодування ПДВ виникла у зв’язку з необхідністю гармонізувати відносини між учасниками скандалу. Вона, як передбачалося, дозволить не чекати рішення парламентаріїв (які найчастіше найважливіші питання вирішують невиправдано довго), а врегулювати непорозуміння й уникнути падіння експорту. Хоча насправді все набагато складніше, кажуть урядові чиновники, оскільки існують протиріччя та різночитання деяких законів, що стосуються ПДВ, через які, по суті, і виникла плутанина, що спричинила скандал. «Деяких проблемних питань не може врегулювати навіть суд. Існує колізія: різні закони по-різному трактують ситуацію. Необхідне тимчасове положення», — погоджується віце-прем’єр Леонід Козаченко.

І ось уже який тиждень Кабмін «із дня на день» обіцяє прийняти замирюючу постанову, щоб зерновики змогли займатися експортом, а не з’ясовували стосунки з силовими структурами.

Найкращий захист — це напад

Попри всі судові витрати та дискомфорт тотальних перевірок фіскалів, можна переконливо сказати, що розпочата зерноторговцями публічна кампанія проти ДПА виявилася ефективною. Від початку мало сподіваючись на здоровий глузд податкової та об’єктивність суддів, учасники ринку розробили план, суть якого в залученні до цієї проблеми громадськості якраз перед сезоном торгівлі продовольством зразка 2002 року. Трейдери привселюдно оголосили: якщо конфлікт не врегулюють, вони муситимуть знизити ціни на зерно на 20%, рівно на суму відшкодування ПДВ.

На Грушевського зберігали нейтралітет до останнього. Зрозуміти державних мужів нескладно: з одного боку, треба наповнювати бюджет, чим і займається податкова, з другого — дуже вже хочеться повернути статус житниці, чим займаються трейдери. І Кабмін мовчав. Та мовчання закінчилося тієї секунди, коли УЗА оголосили про зниження цін. При цьому Кабмін, не бажаючи сваритися з жодним із учасників конфлікту, констатував: мають рацію обидві сторони.

Щоб і вівці (експортери) були цілі, і вовки (податківці) ситі, чиновники й придумали геніальний хід: тимчасове положення про відшкодування податку на додану вартість.

Таким чином, стратегія торговців виправдала себе. Все просто. По-перше, Кабмін зацікавлений у розвитку експорту і просуванні України в п’ятірку найбільших торговців зерном. (Нагадаю, за підсумками останнього маркетингового року, Україна у світовій десятці під №6.) По-друге, уряду просто-таки необхідно забезпечити стабільність і такі правила гри на ринку, за яких агровиробники зможуть реалізувати вирощений урожай за пристойні гроші. Якщо так, виконавча влада не може бути байдужою і зобов’язана допомогти.

Біг по колу

Початок сезону торгівлі зерном не тільки змусив розкручувати клубок заплутаних взаємин між суб’єктами господарської діяльності та податковою, а й виявив нові проблеми. Перше: попри погашення заборгованості, її величина фактично не зменшується. Адже трейдери вже експортують врожай нинішнього року, тобто виникає новий ПДВ. «Заборгованість розсмоктується, але зараз створюється нова: починається експорт, і знову зростатиме сума боргів», — підтвердив директор УЗА.

Друге: часткове й запізніле вирішення проблеми призвело до того, що розрив між цінами первинної купівлі зерна в аграріїв і цінами міжнародних трейдерів у портах збільшився, що в принципі не дозволяє ринку зерна активізуватися на повну силу. Міжнародні компанії вже завантажують судна врожаєм 2002 року, але українські торговці не дуже активні в портах, бо через зниження цін на 20% сільгоспвиробники не хочуть продавати їм зерно.

Загалом сьогодні, коли сезон реалізації сільгосппродукції щойно розпочинається, шанси України ввійти до п’ятірки найбільших країн—експортерів зерна становлять 20%, що відповідають неповерненому ПДВ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі