ПАРАД ПРОДОВОЛЬЧОЇ ГРУПИ 2003-ГО ДОРОЖЧАЛО ВСЕ. ПІД ВПЛИВОМ КЛІМАТИЧНИХ ЧИННИКІВ, ЗМІНИ АКЦИЗІВ ЧИ ПРОСТО ЧЕРЕЗ АЖІОТАЖНИЙ ПОПИТ ПРОГНОЗ НА 2004-Й: ЦІНИ МАКСИМАЛЬНО СТРИМУВАТИМУТЬСЯ

Поділитися
Якщо хліб — фаворит Фаворитом параду цін став, природно, хліб. Весь 2003 рік пройшов під егідою суперечок про його подорожчання...

Якщо хліб — фаворит

Фаворитом параду цін став, природно, хліб. Весь 2003 рік пройшов під егідою суперечок про його подорожчання. Аргументи: хлібозаводи зупиняться, а споживач залишиться без хліба, якщо уряд не змириться з новим ціновим рівнем.

Торік на ринку хліба було зафіксовано кілька цінових стрибків. Найпомітнішими стали підвищення цін у червні й у жовтні—грудні. У жовтні хлібозаводи почали підвищувати відпускні ціни на масові сорти хліба в зв’язку з високою вартістю зерна (не менше 1200 грн./т). Та в листопаді Кабінет міністрів рекомендував державним обласним адміністраціям установити рентабельність на масові сорти хліба та хлібобулочні вироби на рівні 5% до липня 2004 року, вживши одночасно заходи для забезпечення соціального захисту малозабезпечених верств населення.

За даними Державної інспекції з контролю над цінами при Міністерстві економіки, протягом 2003 року ціни на основні сорти хліба у роздрібній торговельній мережі підвищилися на 19—24% залежно від сорту хліба й за станом на 30 грудня становили в середньому по Україні 1,5—2,09 грн./кг.

Зокрема, ціни на хліб із борошна першого гатунку зросли з 1,4 грн./кг до 1,68 грн./кг, на хліб із пшенично-житнього борошна протягом року підвищувалися несуттєво — на 2—3 копійки щомісяця. Проте в жовтні—грудні вони підскочили відразу на 15,4%, або на 0,2 грн./кг, тобто з 1,3 грн./кг до 1,5 грн./кг. Хліб із борошна вищого гатунку протягом січня—червня подорожчав із 1,69 грн./кг до 1,79 грн./кг. Основний підйом відзначався також в останньому кварталі минулого року, після якого ціни на хліб із борошна вищого гатунку досягли оцінки 2,09 грн./кг. Важко не погодитися з думкою фахівців Держінспекції, які пов’язують описані події з недостатнім рівнем пропозиції зернової сировини на внутрішньому ринку.

Попри всі складнощі, на ринку зерна очікується, що 2004 року ціни на хліб будуть максимально стабільними. У рік президентських виборів будь-який намір або натяк на їхнє зростання стримуватиметься з боку місцевої влади, яка жорстко контролює цей сегмент. Словом, у форматі-2004 хліб продемонструє, що він насправді політичний продукт. Чогось вартий і заклик Кабміну до виробників хліба, озвучений віце-прем’єром Іваном Кириленком, який має забезпечити стабільність цін на хліб масових сортів до 1 серпня.

…то борошно — рекордсмен

Ще більш динамічно підвищувалися ціни на борошно. Моніторинг роздрібного ринку показує, що борошно подорожчало більш ніж на 70%.

Протягом 2003 року ціни на борошно вищого гатунку в роздрібній торговельній мережі підвищилися на 71,4%, чи на 0,85 грн./кг, і за станом на 30 грудня становили 2,04 грн./кг у середньому по Україні. Зокрема, ціни на борошно особливо помітно зросли в першому півріччі, і за станом на 30 червня досягли оцінки 1,93 грн./кг. Піком підвищення цін на борошно в січні—червні минулого року став ажіотаж на ринку зернових продуктів у другій декаді червня, коли попит на борошно, крупи, макарони спровокував істотне зростання цін на ці продукти. Нагадаємо, що протягом першої половини червня роздрібні ціни на борошно, макаронні вироби, деякі види круп підвищилися приблизно на 30—60% порівняно з чинними на кінець травня: борошно подорожчало з 1,5 грн./кг до 2,5 грн./кг. Однак потім, протягом липня—вересня, ціни знизилися до 1,68 грн./кг, після чого знову почали зростати, і наприкінці 2003-го перевищили оцінку 2 грн./кг.

Експерти вважають, що ціни на борошно протягом січня—червня 2004 року матимуть тенденцію до підвищення. Щоправда, зростання це буде мінімальним через жорсткий контроль за зміною цін на зернові продукти з боку районних і обласних державних адміністрацій.

Борошно, аналогічно хлібу, знаходиться під ковпаком адміністративних ресурсів.

Крупи-панікери та макарони

Як відомо, продукти зернової переробки хлібом і борошном не обмежуються. Макарони, приміром, теж дорожчали. За рік ціни на них зросли на 23—25%. Нині середня ціна макаронних виробів дорівнює 2,8—3 грн./кг. Звичайно, не без того, що деякі їхні види продають і по 8 грн. за упаковку. Та це «еліта».

Серед круп лідером за ціновими сплесками називають гречку. На думку чиновників, саме через цю крупу розпочалася червнева продовольча криза. Хоча насправді гречка почала дорожчати ще в січні 2003 року. Тоді ціни на неї підвищилися з 2 грн./кг до майже 4-х. Червнева надбавка вивела її на рівень 6 грн./кг. Ціни на гречану крупу почали стабілізуватися після збирання врожаю, і до кінця грудня вже становили 2,57—3,13 грн./кг.

Прогноз на цей рік щодо гречки приблизно такий самий, як і по хлібу з борошном. Тотальний контроль підкріплюється достатньою пропозицією на ринку, тому жодних несподіванок бути не повинно.

Солодке життя — у межах доступного

Ціни на цукор мали тенденцію зростання в першому півріччі. Піком став горезвісний червневий стрибок. Тоді був зафіксований максимальний рівень оптових цін — 3200 грн./т. У роздріб ж в окремі червневі дні цукор продавався по 4 і навіть по 5 грн./кг.

Після двох тижнів нервування, на початку липня, ціни на солодкий пісок стабілізувалися на оцінці 3100—3200 грн./т. У другому півріччі ціни на цукор на ринках трохи впали. Заводи наситили ринок продукцією, виготовленою з імпортного сирцю. Останній ввозили в рамках пільгового режиму (схваленого парламентом) чи за давальницькою схемою.

У даний час цукор продовжує дешевшати. Лише за один тиждень (із 24 по 30 січня) середня ціна оптового ринку знизилася на 0,5% або на 10 грн./т і становила 2200 грн./т. При цьому мінімальні ціни оптового ринку збереглися на рівні 2160 грн./т, а максимальні знизилися з 2280 до 2250 грн./т. Щоправда, ці зміни не встигли відбитися на середній вартості цукру в роздрібній торговельній мережі. Вона, як і раніше, становить 2,43 грн./кг.

Похідні солодощі, приміром, цукерки та інші кондитерські вироби, також були схильні до зростання в ціні через подорожчання сировини: борошна і цукру. Та в цілому підвищення не перевищило оцінки 5—6%.

В особливому становищі мед. Його збір нинішнього сезону був нижчий за звичайний. Позначилася загибель бджіл під час зимівлі. Відповідно ціни наприкінці року досягли 17 грн./кг, підвищившись приблизно на 60% порівняно з кінцем 2002-го.

Жирний острівець тимчасової стабільності

Стабільність демонстрував масложировий сегмент. Може, через те, що з врожаєм соняшнику минулого сезону склалося непогано, дотепер мало хто звертав увагу на рослинну олію та майонез. Проте вже нині масложировики починають «гнати» на експортерів. Мовляв, на ринку може утворитися дефіцит і відповідно розпочатися зростання цін через активний вивіз соняшнику. Поки ж усе нормально: рослинну олію продають по 3,5—4,5 грн./л, майонез — по 6,97 грн./кг, а маргарин — по 4,69 грн./кг.

М’ясо-риба пішли вперед недалеко

Що ж до м’яса та м’ясних виробів, то в середньому продукція подорожчала на 4—10%, а яловичина наприкінці 2003-го, порівняно з 2002-м, навіть трохи подешевшала.

На ринку риби та морепродуктів зміни також були, але на них мало хто звертав увагу, оскільки сам по собі цей продовольчий сегмент, на жаль, основним не вважається. Крім того, ціни тут і так досить високі, істотно підвищувати їх безглуздо.

Молочні ціни вийшли з берегів

Навіть якщо не брати до уваги сезонні коливання, то молоко подорожчало на 13—15%, наприкінці року досягнувши оцінки 1,7 грн./л. Селяни, які здають молоко на переробку по 1 грн./л, зазначають, що така ціна дозволяє і їм отримувати прибуток.

Сир подорожчав приблизно в такій самій пропорції — на 15—16%, досягнувши наприкінці осені оцінки в 6,3 грн./кг. Сир твердий у середньому по Україні тепер коштує вже не 14,6, а 16,3 грн./кг. Словом, уся молочна група зросла на 10—16% залежно від продукту.

Яйця свого «золотого» піка ще не досягли

Золотими для багатьох споживачів стали яйця. Зокрема, у грудні 2003 року роздрібні ціни на яйця на ринках, де продається понад 50% цього продукту, підвищилися в 22 регіонах на 2,8—16,7% і досягли 3,55—4,95 грн./десяток. За даними Мінекономіки, максимальна ціна на яйця в грудні зафіксована на ринках Тернопільської області — 4,95 грн./десяток (нещодавно найдешевший у продовольчому відношенні регіон. — Ред.), мінімальна — на ринках Криму — 2,82 грн./десяток. Ще вищі ціни в магазинах. Прогноз аналітиків теж не радує: ціни підвищуватимуться і досягнуть піка лише перед Великоднем.

Коньяк і пиво теж не встояли

В алкогольній групі на 10% подорожчав коньяк. Причиною стала сировина, запаси якої торік значно знизилися. Цим майстерно скористалися виробники коньяку, щоб провести через Верховну Раду пільги з коньячних спиртів. Вони потихеньку «потягли» ціни вгору. І допомогло: пільги були надані 12 підприємствам у вигляді права пільгового імпорту коньячних спиртів до 1 січня 2004 року. Між ними розподілено імпортну квоту в обсязі 2500 тис. дал із сплатою символічного ввізного мита 0,01% митної вартості (замість чинної 7,5 євро/літр 100% спирту). Наприкінці 2003 року роздрібні ціни на коньяк досягли 18,5 грн./пляш. Не виключено, що зростання триватиме.

Пиво подорожчало за рік на 3%. Ціни підвищилися через введення нових акцизів. Нагадаємо, що з 1 січня 2003 року акциз на пиво зріс із 21 коп./л до 23 коп./л.

* * *

Дорожчала торік і горілка, і овочі... Усього не перелічиш. Практично хоч який продукт візьми, ціни рухалися в один і той самий бік, хоча причини були різними. Втім, споживача більше хвилюють не причини, а ціни сьогодні й завтра. А там уже кожний сам для себе вирішує питання: чи запасатися наперед, чи знову повірити запевнянням можновладців?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі