Якщо у своїй роботі ви використовуєте Інтернет, то вже знаєте, що в Мережі з’являються дедалі нові загрози: віруси, спами, шпигунські програми та хакерські атаки. Ці «гості» здатні завдавати істотної шкоди. За інформацією фахівців, понад третину представників малого та середнього бізнесу не поспішають із заходами щодо захисту своєї інформації, недооцінюючи можливостей новітніх засобів боротьби зі шпигунськими програмами, не встановлюють сучасних антивірусних програм або своєчасно не оновлюють їх. Збитки від такої політики підрахувати важко — всі оберігають своє реноме.
Налітай — подешевшало, розібрали — не беруть
На щастя, нині на ринку існує безліч засобів захисту бізнесу від мережних загроз. І поки одні підприємці ще думають, як їм захиститися, інші, не мудруючи, перетворили завдання захисту бізнесу в Мережі на свій надійний і стабільний спосіб заробітку. Вони не прагнуть винайти велосипед, а йдуть уторованим шляхом, який добре зарекомендував себе, — відкривають інтернет-магазини, повний або частковий асортимент яких пропонує сучасні засоби захисту. Про переваги такого виду заробітку з допомогою Інтернету ми писали («ДТ» №15 від 25.04.2009 р.).
Зайдемо, наприклад, на сайт одного з численних інтернет-магазинів. У розділі «Захист інформації» тут пропонуються засоби захисту інформації за ціною від 280 до 1500 дол., ціна деяких зразків доходить до 7500 дол., та й це — не межа. Звісно, даються гарантії, доставка додому, є гнучка система знижок.
Якщо пропонований вибір
вам видасться замалим, то в Інтернеті можна знайти навіть гіпермаркети безпеки, які пропонують не тільки розширений асортимент засобів захисту, а й доставку, монтаж обладнання (надання таких послуг помітно розширює коло людей, які заробляють на безпеці Інтернету).
Ви нам тільки скажіть, ми допоможемо
Наші співвітчизники дуже активно та небезуспішно розробляють засоби захисту інформації (ЗЗІ), виробляють їх і впроваджують. Для того є підстави — збережена в пам’яті багатьох якісна радянська освіта дає шанс на рівних конкурувати із західними фахівцями. І не тільки в галузі хакерства, на ниві якого широко прославився неофіційно визнаний одним із найкращих хакерів світу українець Максим Ковальчук. Наші розробники ЗЗІ, хоча й не мають астрономічних сум надприбутків, зважаючи на попит на свою продукцію, теж не бідують.
Ні для кого не секрет, що мінімальна конфігурація безпеки комп’ютера має включати антивірусну програму й програму для боротьби зі шпигунським програмним забезпеченням. Деякі компанії пропонують єдиний засіб, який включає не тільки все перелічене, а ще й функцію боротьби з крадіжками ідентифікаційних даних, спамом і недружніми атаками чужих програм. Більшість антивірусних програм недешеві й приносять своїм розробникам чималі доходи.
Здавалося б, для сучасної людини не проблема захистити комп’ютер від небажаних вторгнень і забезпечити свою систему захисту бізнесу в Мережі. Якось автору цих рядків довелося побувати в маленькому колективі, який гордо називав себе редакцією журналу. На почесному місці сиділи не журналісти, не редактор і навіть не видавець. Найшанованішим (і найбільш високооплачуваним, до речі) був мережний адміністратор, до обов’язків якого входив, крім іншого, захист інформації в Мережі. І хоча видавець журналу не міг сказати нічого нового в журналістиці, але саме прагнення надійно захистити комп’ютерну інформацію, яка стосується його бізнесу, не раз рятувало його від підступів конкурентів і заслуговує на похвалу.
Проте в когось із бізнесменів через завантаженість не доходять руки опікуватися питаннями безпеки комп’ютерів, хтось просто забуває про це або ігнорує можливу загрозу. Якщо ніколи дбати про систему безпеки, то з допомогою того самого Інтернету можна знайти охочих надати послугу. Помічників називають по-різному. Зовнішній консультант співпрацює з аудитом усіх установлених систем і розробкою вимог до їхнього захисту. Постачальник мережного обладнання проконсультує, як вибрати найбільш правильне рішення і встановить належне обладнання. Можна звернутися до послуг зовнішніх підрядчиків.
Ну а якщо все-таки не хочеться зв’язуватися з цими фахівцями, то є непоганий варіант: місцевий оператор зв’язку зазвичай не проти, крім традиційних послуг, узяти на себе ще й проектування, впровадження та підтримку вашої безпеки. Зрозуміло, що за щомісячну додаткову плату.
Поінформований, отже, озброєний
Людині, яка займається бізнесом, слід проаналізувати систему безпеки комп’ютерної мережі, переконатися в тому, що вона відповідає сучасним вимогам. Навіть коли здається, що вам нічого не загрожує. Адже безпека — це важлива умова дієздатності бізнесу, а якщо вона грунтується на Інтернеті, то й обов’язкова. Важливо зрозуміти: користь від надійного захисту мережі полягає не тільки в успішному відбиванні ворожих атак. Безпечна мережа передбачає її якість, що може служити базою для впровадження нових технологій, які дозволяють бізнесу бути більш конкурентоспроможним.
Саме тому на питаннях безпеки в Інтернеті сьогодні заробляють не тільки розробники, програмісти, продавці й консультанти систем захисту інформації. У наш час зовсім не обов’язково мати в наявності «залізо», щоб робити свій бізнес на комп’ютерній безпеці. Дуже успішно продається... просто сама інформація, що стосується захисту інформації в Мережі.
Нині досить відкрити в Інтернеті свою сторінку, щедро подавши на ній такі, цікаві для багатьох питання, як способи несанкціонованого доступу до конфіденційної інформації, вартість хакерських послуг, способи захисту від зламування та від крадіжок паролів, поради із захисту паролів, забезпечення справжності електронних документів та інші животрепетні теми, розбавити все це рекламою, — і народ до вас потягнеться. А з ним — і гроші.
Актуальним залишається питання порушення авторського права — тут Інтернет кульгає, і навіть не на одну ногу. Підприємець, «зав’язаний» на мережу, має усвідомлювати, що, видавши в неосяжний світ новий товар чи думку, ідею, годі дивуватися з того, що в найкоротші терміни цей товар може втратити свою ексклюзивність, коли буде розтиражований конкурентами. Або, що ще гірше, з легкої руки якогось недоброзичливця дістане ціле море несхвальних коментарів, критики та гнівних відгуків, узагалі поставивши під загрозу чийсь бізнес. Звичайно, існує захист авторських прав, але неспеціалістові протистояти недобросовісній конкуренції в Інтернеті важко. Тому, коли вас як бізнесмена хвилює ця тема, краще звернутися до юристів-професіоналів.
При виявленні хакерської атаки жодні адвокатські зусилля вам уже не допоможуть. У такому разі фахівці наполегливо рекомендують звернутися до правоохоронних органів — МВС, СБУ з відповідною заявою. До речі, ст. 361 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за хакерські атаки.
І нарешті, на захисті бізнесу в Мережі підпрацьовує наш брат-журналіст. На ринку ЗМІ існує безліч журналів і газет бізнес-тематики, які висвітлюють інформаційну безпеку, а в Інтернеті рекламується передплата на такі бізнес-видання. Отже, корисної інформації вистачає, завдання підприємців — нею озброїтися.