Неконструктивно: спочатку робота парламенту в режимі «скаженого принтера», а потім роки відтермінування фіскалізації

ZN.UA Ексклюзив Відео Інфографіка
Поділитися
Неконструктивно: спочатку робота парламенту в режимі «скаженого принтера», а потім роки відтермінування фіскалізації © Vesti
Історія повторюється: ФОПи виходять під парламент проти РРО, податковий комітет — в оборонній позиції

Запитується, навіщо у вересні 2019 року новообраним народним депутатам треба було так напружуватися — цілодобово сидіти в сесійній залі та безупинно тиснути кнопки для голосування? Ні, ну, справді, НАВІЩО потрібно було перетворюватися на «скажений принтер» із виробництва нехай навіть дуже необхідних у державі законів, якщо ці закони після їхнього прийняття та підписання президентом і досі не набули чинності…

Адже це факт: ті самі горезвісні закони-2019 під номерами 128-IX, 129-IX від 20 вересня 2019 року дотепер так і не набули чинності в частині обов'язкового використання фізичними особами-підприємцями (платниками єдиного податку другої-четвертої груп) реєстраторів розрахункових операцій (РРО) або програмних РРО. Чому так?

Усе банально просто. Спочатку обов'язкове використання фіскальних пристроїв фізособами-підприємцями було відтерміновано народними депутатами на рік, або до 1 січня 2021-го. Тобто «скажений принтер» обіцяне надрукував, але духу все це відразу впровадити в депутатів тоді не вистачило.

Далі — простіше. Уже 2021 року відтермінування ще на рік пояснювалося карантином, хоча протидії підприємців теж не можна скидати з рахунків. Тоді обов'язковість касових апаратів у точках продажів було відтерміновано до 1 січня 2022 року.

Перманентне протистояння

Що далі? Лише місяць залишився до чергового переламного моменту. Адже ще рік, і розгуляється виборча кампанія, і тоді вже точно депутатам-фіскалізаторам розпочате 2019-го реалізувати не вдасться.

Невипадково не на жарт активізувалися ФОПи та їхні захисники. Рівно за місяць до дати «Ч», на 1 грудня, вони анонсували акцію мирного протесту під стінами парламенту. Як заявляють організатори, їхня мета — збереження спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності шляхом скасування обов'язкової фіскалізації та прийняття одного із законопроєктів №5866/5866-1.

Причому цього разу свої пропозиції з протидії фіскалізації-2022 готували не тільки ФОПи Сергія Доротича. Свої напрацювання для нерішучих законотворців пропонують також підприємницька платформа «Дій» і навіть Координаційна рада з питань сприяння розвитку малого підприємництва при офісі президента України.

Для когось із них шлях у майбутнє лежить через зміну/послаблення положень чинного законодавства, а для когось — через скасування прийнятих, але відтермінованих на роки норм. Подивимося, чи вистачить характеру в податкового комітету та його голови, щоб парирувати прогнозований вал антифіскальних пропозицій і навіть уже готові законопроєкти.

РРО не застосовувати

Найсерйозніші пропозиції виходять від руху #SaveФОП. Вони навіть змогли підготувати та ще в серпні поточного року зареєструвати у ВР два законопроєкти — №5866 і 5866-1. Примітно, що першим у списку ініціатором проєкту закону №5866 (про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів щодо створення умов для розвитку ФОПів і підвищення прозорості їх діяльності) значиться відомий народний депутат Микола Тищенко.

Законопроєктом №5866 передбачається відновлення права ФОПів — платників єдиного податку всіх нині наявних груп і незалежно від виду їхньої діяльності — не застосовувати реєстраторів розрахункових операцій, якщо вони продають товари (надають послуги), вартість яких не перевищує однієї мінімальної заробітної плати (з 1 грудня — 6500 грн). А навіть якщо ця вартість перевищує мінімальну зарплату, то й у цьому разі є можливість розрахунків через платіжні термінали або здавання отриманої виручки до банку. Але й при цьому є можливість уникнути використання РРО, проводячи розрахунки через платіжні термінали або інкасуючи виручку в банк.

Таким чином, прибирається навіть фіскалізація товарів групи ризику, що вже застосовується та діє на сьогодні (з 2017 року);

  1. технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту;
  2. лікарських засобів;
  3. ювелірних виробів із дорогоцінних металів і коштовного каміння.

Понад те, виключається навіть положення про товарний облік товарів групи ризику та водночас — відповідальність за неведення такого обліку. А з закону про РРО виключається законодавче визначення термінів «технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту» і «вироби медичного призначення».

Однак хто і як контролюватиме неперевищення цієї суми, якщо й при нинішніх законах неможливо проконтролювати реальний оборот. Наприклад, профільна асоціація побутової техніки та електроніки порахувала, що деякі впізнавані бренди з десятками офлайн-магазинів по всій країні, які мають 1,5 млрд грн обороту, але торгують від ФОПів, вичерпують ліміт фізособи-підприємця за один день. У середньому досліджені сайти, що продають ґаджети на другій групі ФОПів і не видають фіскального чеку, вибирають ліміт перебування за 11 днів.

Vesti

Книгу обліку повернути

Свої напрацювання готує і Підприємницька платформа «Дій». Вихідці з #SaveФОП наполягають на такому:

  • поверненні можливості обліку мікробізнесу через книгу обліку, зареєстровану в податковій;
  • звільненні першої, другої і четвертої груп ФОПів від розрахунків через касові апарати;
  • можливості торгувати на ринках без РРО технічно складними побутовими товарами (що підлягають гарантійному ремонту), лікарськими засобами, ювелірними виробами з дорогоцінних металів і коштовного каміння;
  • амністії товарних запасів — виключно шляхом інвентаризації. При цьому інвентаризаційний документ є первинним документом на включені до нього товари, крім підакцизних і харчових товарів. Передбачено пряму заборону вимагати будь-які інші документи, які підтверджують походження товарів, внесених до інвентаризаційного документа;
  • максимальний розмір єдиного податку для першої групи знижується з 10 до 5%;
  • максимальний розмір єдиного податку для третьої групи (сьогодні 3,5%) тепер встановлюватиметься місцевими радами в діапазоні 1,5–3/2,5–5%.

560 мінімалок

Свій законопроєкт поспішає просунути Координаційна рада з питань сприяння розвитку малого підприємництва при офісі президента України.

Документом, зокрема, передбачено:

  • ФОП-єдиноподатники першої та другої груп або третьої групи (які не є платниками ПДВ) можуть вести облік, використовуючи книгу обліку доходів установленої форми, шляхом щоденного відображення в ній отриманих доходів за підсумками робочого дня. При цьому книга обліку доходів і порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади та реєструються в контролюючому органі;
  • РРО/ПРРО не використовуються єдиноподатниками першої групи, які здійснюють лише роздрібний продаж товарів на ринках;
  • РРО/ПРРО не використовуються єдиноподатниками другої і третьої груп незалежно від виду діяльності, якщо: а) обсяг їхнього доходу протягом календарного року не перевищує 560 розмірів мінімальної заробітної плати; б) вони не здійснюють реалізації лікарських засобів, технічно складних побутових товарів (що підлягають гарантійному ремонту) згідно з переліком груп таких товарів, затвердженим Кабміном; в) вони не здійснюють реалізації ювелірних виробів.

Крім того, документом виключається положення про товарний облік технічно складних товарів (що підлягають гарантійному ремонту), лікарських засобів і ювелірних виробів. І суб'єкт підприємництва не несе відповідальності за неведення такого обліку.

Торік, напередодні голосування за відтермінування норм із фіскалізації, Союз споживачів України звертався до президента України з метою не допустити скасування норм, які мають сприяти становленню прозорості в торгівлі. «Під гаслами про захист інтересів малого та середнього бізнесу окремі «ділки» цілеспрямовано спотворюють саму ідею боротьби з тіньовою економікою та намір створити в Україні прозорий, цивілізований ринок. Тіньовий бізнес наляканий не тільки ідеєю ідентифікації продавця та обсягів реалізованої ним продукції шляхом фіскалізації. Найбільший опір викликає намір установити простежуваність ланцюга поставки продукції», — йшлося в зверненні.

Довгограюча детінізація

Як видно, навіть положення тексту законопроєкту, підготовленого Координаційною радою з питань сприяння розвитку малого підприємництва при офісі президента України, найбільш наближеною до влади гілкою із захисту підприємницького руху, можуть серйозно зіпсувати життя податковому комітету ВР, який два роки домагається впровадження результатів своїх революційних рішень.

Що вже казати про пропозиції #SaveФОП, які не тільки зводять нанівець зусилля депутатів із запровадження фіскалізації для всіх, а й можуть скасувати фіскалізацію груп товарного ризику (електроніка та ліки), яка вже успішно відбулася, а також повернути можливості обліку мікробізнесу через книгу обліку. І при цьому, нагадаємо, вони мають у парламенті впливового провідника своїх інтересів.

Якщо парламент піде шляхом розгляду запропонованих підприємцями законопроєктів або навіть поправок до чинного законодавства і Податкового кодексу, послаблення прийнятих раніше норм щодо застосування РРО або їхніх програмних альтернатив неминуче.

А це свого часу призведе до руйнування планів 52 тисяч конкретних фізичних осіб-підприємців, які, за даними Державної податкової служби, уже встановили касові апарати напередодні січневих фіскальних змін.

Вставка

За даними Опендатабота, з початку року кількість ПРРО збільшилася вдвічі — з 67,7 тис. до 143,6 тис.

Згідно з кількістю «кас у смартфонах» збільшився й відсоток електронних чеків у загальній кількості транзакцій. Ще в січні таких чеків було 5%, а вже через три квартали їхня частка зросла до 10%.

Це означатиме ще й відступ від лінії детінізації товарних ринків країни та продовження зловживань, які знищують добросовісний бізнес в Україні.

У ситуації, що склалася, коли кожний домагається свого та в кожної групи підприємців — своя правда, держава має опиратися на здоровий глузд і надалі робити кроки, спрямовані на створення рівних умов для всього бізнесу, не допускаючи розростання метастаз тіньової економіки. Як це в неї вийде, дуже скоро ми зможемо побачити.

Більше статей Сергія Следзя читайте за посиланням.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі