Небезпечні ліки

Поділитися
В аптеки й лікарні Дніпропетровська поставляють фальсифіковані медпрепарати

Про те, що в наших аптеках і лікарнях величезна частка фальсифікованих ліків і лікарських препаратів, знають, напевно, всі - від бабусь в аптечній черзі до профільного міністра. Однак оцінити всю глибину проблеми, виявити все коріння злочинних схем, які роблять фальсифікаторів практично незнищенними, можна тільки на конкретних прикладах. Наведемо одну з найпоказовіших злочинних схем, яку використовують фальсифікатори. Головне слідче управління СБУ вийшло на новий потужний канал збуту фальсифікованого медичного спирту й спиртовмісних медичних препаратів у Дніпропетровську. Місцями постійної реалізації підробленої продукції під марками відомих вітчизняних фармацевтичних підприємств були Дніпропетровська обласна станція переливання крові, Дніпропетровська обласна лікарня ім. Мечникова, Дніпропетровське обласне патологоанатомічне бюро, а також низка аптек міста та області.

Фальсифікат виготовлявся з завезеного контрабандним шляхом спирту, зберігався, розливався й переупаковувався в складських приміщеннях ТОВ "Алпекс ЛТД" та інших господарських суб'єктів Дніпропетровщини. Реалізація фальсифікованих лікарських засобів аптекам і державним медичним установам здійснювалася також через ТОВ "Алпекс ЛТД", повідомила на наш запит прес-служба ГПУ.

Правоохоронні органи дійшли висновку, що в Дніпропетровській області діє організована група спільників, яка підпільно виробляє фальсифіковану лікарську продукцію і збуває її незаконними способами в державні установи й комерційні підприємства міста Дніпропетровська та області. При цьому фальсифікат виробляють в антисанітарних умовах - у гаражах, на занедбаних складах, у підвалах та інших приміщеннях, звичайно, не придатних для виробництва й зберігання лікарських засобів.

Збували фальсифікат за простою, але на диво ефективною схемою. Одне з підприємств злочинної групи закуповувало невелику партію лікарського засобу в офіційного виробника з копіями дозвільних документів. Далі під цю партію виробляли партію фальсифікату й уже під неї надавали документи офіційного виробника.

Зі свідомо підробленими документами від виробника (копіями сертифікатів, накладних, гарантійних листів) підприємства угруповання не тільки здійснювали оптову торгівлю фальсифікатом, а й подавали заявки на участь у тендерах державних установ. З огляду на дешеву робочу силу, мінімальні витрати на неякісну контрабандну сировину й витратні матеріали, вартість препаратів, представлених зловмисниками на тендерах, виявлялася в кілька разів нижчою за вартість аналогічних препаратів, вироблених офіційними вітчизняними компаніями. Як наслідок - тендер вигравав саме постачальник фальсифікату, і в лікарні, медичні центри й інші державні установи Дніпропетровщини надходили підробки.

Згодом махінатори в Дніпропетровську так осміліли, що перестали морочитися із закупівлями партій ліків в офіційних виробників і почали виготовляти дозвільні документи самі, підробляючи бланки, печатки й підписи фармацевтичних компаній і спиртзаводів України. Від дій шахраїв постраждали інтереси й репутація таких вітчизняних підприємств, як Ладижинський завод "Екстра", Вінницька область (дочірнє підприємство ДАК "Укрмедпром"); виробнича фармацевтична компанія "Біо-фарма ЛТД", Дніпропетровськ; "Панацея", м. Запоріжжя, і багато інших. При цьому про існування злочинної групи фальсифікаторів лікарських засобів учасники фармацевтичного ринку Дніпропетровської області дізнавалися з непрямих ознак (скарг на якість продукції, невідповідності кількості виробленої та реалізованої на ринку продукції під їхньою маркою), іноді навіть не знаючи про існування фірм, задіяних в афері. Наприклад, виявилося, що ТОВ "Алпекс ЛТД" з кінця 2013 р. і понині реалізовує продукцію виробництва компанії "Біо-фарма ЛТД", хоча на адресу цього підприємства виробник своєї продукції взагалі ніколи не поставляв.

Зловмисників мало обходило й те, що вироблені ними фальсифіковані препарати можуть завдати шкоди життю й здоров'ю людини, яка їх вживатиме, а також призвести до незворотних наслідків у процесі лікування, процедур і хірургічних операцій. Адже неналежна якість препаратів спричинена не тільки сумнівними характеристиками контрабандного спирту, а й умовами виробництва підроблених медичних препаратів, у яких виявляли сторонній осад, пісок, шкідливі для здоров'я людей хімічні сполуки й домішки. Непередбачуваними виявлялися й інші характеристики спиртовмісної продукції. Наприклад, концентрація спирту замість зазначених на етикетці 96% у деяких фальсифікованих зразках продукції становила всього 46%. Крім того, вся схема виробництва й збуту повністю оминає оподаткування, сплату акцизу й інших платежів у бюджет, що завдає значної шкоди економіці області та держави.

Безкарність надихала шахраїв на безпрецедентні афери. Так, підприємство "Біонік", що входить до злочинної групи фальсифікаторів, навіть організувало офіційну реєстрацію в Державному експертному центрі МОЗ абсолютно нового препарату - Етанол 70. При цьому виробником препарату в підроблених документах було вказано підприємство "Біо-Фарма" (яке не тільки ніколи не давало своєї згоди на виробництво такого препарату, а й навіть про нього не чуло). Однак у матеріалах провадження, порушеного головним управлінням СБУ, є документи й зразки вказаного вище препарату, вже виробленого підпільно.

Звичайно, залишатися абсолютно безкарною діяльність цієї групи не могла. У грудні 2013 р. Головне управління СБУ в підприємств ТОВ "Алпекс ЛТД", ТОВ "Біопродукт" і ТОВ "Біонік" під час обшуку вилучило фальсифікованої продукції на суму близько 4 млн грн. Відповідно до висновків Державної служби України з лікарських засобів, вилучені медичні препарати мають ознаки фальсифікації, повідомили в апараті голови СБУ. Тепер Головне слідче управління СБУ розслідує кримінальне провадження, відкрите за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 305 КК (контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів або прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів). За даними Єдиного державного реєстру (ДП "Єдиний інформаційний центр" ), власником компаній "Біонік" є громадянин Індії Батс Аніл Кумар, який має реєстрацію в Україні, а ТОВ "Алпекс ЛТД" - громадянка України Авілова Ганна Леонідівна.

Однак якщо ви думаєте, що на цьому все закінчилося і в діяльності нової групи виробників фальсифікату поставлено крапку, то дуже помиляєтеся. Виявляється, слідство, проведене СБУ, пильна увага Генеральної прокуратури й позбавлення Державною службою з лікарських засобів ліцензії на торгівлю медпрепаратами - ще не привід для шахраїв згортати свою діяльність. Тим більше якщо є гроші й адвокати зі зв'язками в місцевих судах. У нашому розпорядженні опинилася копія постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.14 р., яка зупиняє дію Рішення про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі лікарськими засобами ТОВ "Алпекс ЛТД", оскільки, на думку суду, це "може завдати істотної шкоди інтересам позивача у вигляді матеріального збитку, звільнення працівників товариства тощо".

Представників місцевої Феміди, виявляється, більше турбує матеріальне благополуччя аферистів, ніж такі дрібнички, як законність і здоров'я жителів регіону. Відповідно, аферисти продовжують реалізовувати фальсифікат...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі