Насолили і зарубали

Поділитися
Bерховна Рада 4 листопада відхилила законопроект, спрямований на вирішення наболілих проблем страхового ринку...

Bерховна Рада 4 листопада відхилила законопроект, спрямований на вирішення наболілих проблем страхового ринку. Деякі експерти схиляються до думки, що причиною критики цього законопроекту деякими нардепами стала аж ніяк не турбота про клієнтів страхових компаній.

Ще на початку червня в парламенті під №4254 було зареєстровано проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо недопущення поширення наслідків фінансової кризи на страховий ринок України». Ініціатором документа виступив народний депутат Віталій Хомутинник. Законопроект розроблявся за особистої участі об’єднань страховиків і Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України.

Законопроект для всіх

Один із досить важливих аспектів законопроекту — розширення повноважень Держфінпослуг із тим, щоб комісія нарешті змогла швидше й ефективніше реагувати на зміни, які відбуваються на страховому ринку. «Для чого це потрібно? Бувають випадки, коли протягом трьох місяців деякі компанії доводять до банкрутства, а Держфінпослуг навіть не розуміє, що там відбувається», — каже В.Хомутинник. Мало того, щоб підвищити прозорість ринку, автори проекту внесли в нього норму про обов’язкове розкриття інформації регулятором про фінансовий стан страховиків у розрізі компаній. Такий крок дуже допоміг би клієнтам у виборі страхових компаній.

У період кризи важлива норма про запровадження процедури передачі страхового портфеля від однієї компанії до іншої. У чинному законодавстві такого механізму не передбачено, що заважає вчасно передати відповідальність перед клієнтами з проблемної компанії в більш надійну.

Передбачалося також створення процедури рефінансування страховиків, чиї депозити «зависли» у проблемних банках, для того щоб компанії могли вчасно виконувати свої зобов’язання перед клієнтами. І, що досить важливо, документ установлював чіткіші й прозоріші стосунки між страховиками і банками-агентами. «Після ухвалення цього закону жоден банк не зміг би нав’язувати позичальникам «свого» страховика», — каже Віталій Хомутинник.

Хто проти

На жаль, коли після тривалих узгоджень законопроект №4254 нарешті було подано на розгляд депутатам Верховної Ради, вони не тільки не прийняли його в першому читанні, а й узагалі відхилили. Чому? Тому що зміни в страховому законодавстві, на думку представників фракції БЮТ, не такі вже важливі для населення країни. «Ми так говоримо, наче вся Україна охоплена страховою модою... Як правило, це стосується великих міст, а основна маса людей не довіряє цим компаніям. Тому казати про те, що це антикризовий закон і що його потрібно терміново ухвалювати, тим більше з тими моментами, які викликають великий опір, Блок Юлії Тимошенко не буде», — заявив нардеп Володимир Яворівський.

Бютівці слова свого дотримали — законопроект «зарубали», попри готовність його авторів доробити документ з урахуванням усіх зауважень, які пролунали на сесії ВР.

На зло чужим?

«Найприкріше, що незрозумілою є причина, через яку законопроект не був підтриманий депутатами, — журиться президент Ліги страхових організацій України Наталя Гудима. — Швидше за все, це відбулося через бажання одних нардепів зробити на зло іншим, оскільки явних зауважень до тексту і незгоди з документом у виступаючих не було».

За словами Наталі Гудими, такий закон, якби він був ухвалений, дуже допоміг би і ринку, і його клієнтам, особливо в кризовий час. «Там було зібрано багато норм, які вирішили б питання ринку, зняли соціальну напругу, — каже вона.

З Наталею Гудимою згоден президент Української федерації страхування Олександр Завада. «Якби цей законопроект був ухвалений, — каже він, — то криза на страховому ринку проходила б легше, менше було б незадоволених страхувальників, і ринок швидше відновився б після спаду».

Експерти губляться в здогадах, чому деякі депутати вважають недостойними їхньої уваги проблеми 320 тис. фізичних і 50 тис. юридичних осіб — нинішніх клієнтів страхових компаній (за даними Української федерації страхування). Однією з причин називають банальне бажання бютівців насолити колегам із Партії регіонів. Щоправда, більшість усе ж таки схиляються до думки, що деяким нардепам, котрі з таким запалом виступають проти ухвалення цього законопроекту, просто особисто невигідні будь-які зміни в законодавстві, спрямовані на створення прозорої роботи страхового ринку.

Коментар

Віталій Хомутинник,
народний депутат:

— Цей законопроект сьогодні потрібен не окремо взятим страховикам, державі чи потерпілим громадянам, він потрібен усім нам. Документ покликаний захистити страховиків і їхніх клієнтів від впливу кризи, а також зробити цей ринок прозорішим.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі