Ліквідація за спрощеною схемою

Поділитися
Сьогоднішня фінансово-економічна ситуація в країні змушує багатьох підприємців замислитися про згортання свого бізнесу...

Сьогоднішня фінансово-економічна ситуація в країні змушує багатьох підприємців замислитися про згортання свого бізнесу. Такий шлях справді в багатьох випадках є найкращим виходом із ситуації. Проте ліквідація юридичної особи в Україні практично завжди більш трудомісткий і ризикований процес, ніж її створення. Юридичних фірм, які пропонують «швидке і комфортне вирішення всіх ваших проблем», досить багато, їхню рекламу нескладно знайти як в Інтернеті, так і в пресі. Проте перш ніж удаватися до їхніх послуг, слід чітко уявляти, за якими алгоритмами і схемами вас збираються ліквідувати.

Виснажливий процес

За час діяльності підприємства, як правило, накопичується солідний багаж кредиторських заборгованостей, проблем у податковому і бухгалтерському обліку. Іноді він уже просто не сумісний ні з подальшим успішним бізнесом, ні зі спокійною і швидкою його ліквідацією. Спро­би діяти самостійно, без залучення фахівців, часто закінчуються багаторічним виснажливим ходіннями по кабінетах чиновників, величезними грошовими витратами та нервовими зривами. Найважче при ліквідації підприємства домогтися зняття з обліку в податковій та соцфондах. Якщо «за життя» підприємство мало великі обороти, податківці навряд чи відпустять його з миром — вони вважають, що підприємець у будь-якому разі має «на прощання» заплатити. Попе­ред­ньо податківці, не надто глибоко копаючись у паперах, а провівши поверховий огляд і зробивши висновок про обороти компанії, заявляють власникові свої побажання про розмір санкцій, які хотіли б нарахувати. Якщо власник не погоджується, перевірка може стати більш глибокою і прискіпливою. Дуже може статися, що на «чистому», законослухняному підприємстві їм не вдасться знайти хоч якихось серйозних порушень. Однак податківцям нічого не варто затягти терміни перевірки на рік, а то й півтора.

Якщо підприємець цінує свій час і здоров’я, то єдиний вихід — удатися до послуг юристів. У принципі фахівці охоче допоможуть йому вибрати й оптимальний шлях ліквідації підприємства, але перед цим бізнесменові слід для себе вирішити низку принципових питань, оскільки головним критерієм при виборі схеми згортання бізнесу є причини, які спонукали власників закрити фірму. Саме від них залежить вибір форми і схеми процесу ліквідації. Сьогодні юридичні фірми пропонують кілька варіантів ліквідації юридичних осіб. Розглянемо кожен із них докладніше.

За рішенням власника

Цей шлях ліквідації підприємства є найбільш «чистим» і оптимальним за відсутності кредиторської заборгованості або за наявності достатніх для її погашення активів. При ліквідації за рішенням власника обов’язковими є перевірки податкової та всіх позабюджетних фондів, причому з позитивним результатом. Часто, з огляду на те, що фірма перевіряється востаннє, контролери користуються шансом «зробити план» з донарахувань, при цьому не завжди будучи об’єктивними. В такій ситуації податкова інспекція не зніме підприємст­во з обліку до погашення заборгованості з донарахувань і штрафів або до скасування податкових рішень у результаті оскарження. Процес ліквідації може затягтися на роки, а донарахування, за певних обставин, можуть бути підставою для порушення кримінальних справ проти посадових осіб. Юридичні фірми, як правило, істотно прискорюють процес перевірок, проте процедури все одно забирають від трьох до шести місяців. Крім того, це один із найдорожчих шляхів ліквідації.

Схеми добровільного банкрутства

У разі, коли майна, яке належить підприємству, недостатньо для погашення заборгованості, ліквідатор зобов’язаний звернутися до суду із заявою про визнання ліквідованого підприємства банкрутом. Кредиторська заборгованість, не погашена через недостатність майна боржника, вважається погашеною після завершення ліквідаційної процедури. При цьому способі ліквідації чинне законодавство не передбачає обов’язкового проведення податкової перевірки. Таким чином, проведення перевірки на підприємстві залежатиме від співвідношення таких чинників: бажання контролерів улаштовувати перевірку; грамотності юристів, котрі супроводжують процедуру ліквідації, і визначених судом термінів ліквідаційної процедури.

Дуже цікавою є схема «банкрутства відсутнього боржника». За законом посадові особи боржника можуть і не знати (або не зобов’язані знати) про ліквідацію підконтрольного їм підприємства. Вони не беруть участі у провадженні в справі про банкрутство, отже, відсутні і приводи для порушення проти них кримінальної справи за фактом фіктивного банкрутства. Головне — при відкритті провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника у податкових органів немає підстави для позапланової перевірки. Немає також зобов’язання ліквідатора публікувати оголошення про визнання боржника банкрутом. Ще одна особливість, при­таманна банкрутству вза­галі: у разі відсутності бюджетної заборгованості податкова служба не є стороною у справі про банкрутство, отже, і не має повноважень оскаржувати ухвали і постанови суду.

«Альтернативна ліквідація»

Багато юридичних фірм пропонують послуги під назвою «альтернативна ліквідація». Як правило, ідеться про зміну засновників, директора і головного бухгалтера. Суть методу полягає в тому, що права та обов’язки засновників ліквідовуваного підприємства переходять до нових засновників. Цей варіант ліквідації має істотні плюси — невеликі терміни і вартість. Проте насправді ці дії не є ліквідацією як такою — організація залишається в Єдиному реєстрі, на обліку в тій самій податковій інспекції, що й раніше, і може в будь-який момент потрапити під перевірку — з усіма проблемами, які випливають із цього для колишнього керівництва.

Використовувати для ліквідації юридичної особи зазначений спосіб варто тільки в тому разі, якщо організація є справді «безпроблемною» — тобто не має кредиторської заборгованості та заборгованості перед бюджетом, усю бухгалтерську та податкову звітність, передбачену чинним законодавством, складено і здано в повному обсязі і вчасно (або, якщо не вчасно, мають бути сплачені всі необхідні в таких випадках штрафи і пені). У всіх інших випадках такий спосіб «ліквідації» проблемної організації не вирішить проблему, а скоріш за все у найближчому майбутньому додасть нових.

Реорганізація підприємств — злиття, приєднання, відчуження

Ці схеми також можна віднести до «альтернативних». У цьо­му разі ліквідоване підприємство припиняє своє існування з моменту злиття, приєднання до іншої юридичної особи або відчуження. Права і обов’язки переходять правонаступникові. Перевагою цього виду є те, що така форма ліквідації допомагає уникнути деяких податкових наслідків. Вона вигідна тим підприємствам, які мають борги перед кредиторами і не мають можливості їх списати, або в підприємства є великі залишки з основних фондів чи запасів. Органи перевірки більш поблажливо ставляться до підприємств, які мають правонаступників.

Іноді власники, котрі бажають позбутися підприємства, обирають варіант його відчуження. Найбільш затребуваними є підприємства, які проіснували вже більше року і ті, які не вели діяльності взагалі або протягом останніх трьох років. Є попит на підприємства, період діяльності яких цілком охоплений перевірками. Недоліки цього методу: до нового підприємства переходять усі права та обов’язки ліквідованого підприємства, у тому числі приховані проблеми і «хвости», проте юридичної відповідальності з колишніх власників це не знімає. Заборгованість перед бюджетом не переходить правонаступникові, а має бути сплачена ліквідованим підприємством.

Таким чином, жоден з варіантів так званої альтернативної ліквідації не гарантує на 100% відсутності проблем у майбутньо­му. Проте ці схеми непогано працюють і навіть є бажаними, якщо підприємство давно не працює або працює без проблем, але в ньому більше немає потреби. Також альтернативні схеми є оптимальними, якщо підприємство є внутрішньосхемною компанією і власники контролюють усі його фінансові потоки. У будь-якому разі вимагайте від виконавців чіткої схеми, не соромтеся уточнювати та перепитувати — сам алгоритм ви повинні розуміти достеменно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі