Схоже, європейські політики переймають досвід заокеанських колег із мистецтва обвалу національної валюти шляхом «необережних висловлювань».
— Я можу припустити, що Європейський центробанк (ЄЦБ) розгляне питання про те, чи знаходяться відсоткові ставки на належному рівні, — заявив 25 лютого німецький канцлер Герхард Шредер і... обвалив курс євро стосовно долара майже на 4%. Порівняно з зафіксованим 20 лютого рекордно високим курсом (1,297 USD/EUR), 27 лютого він знизився до позначки 1,24 USD/EUR.
Більшість аналітиків вельми скептично оцінюють можливість зниження найближчим часом відсоткових ставок європейським фінансовим керівництвом. Востаннє ЄЦБ знижував ставку в червні 2003-го, і нині вона залишається на рівні 2%, що, проте, удвічі вище від ставки Федеральної резервної системи США, яка знаходиться на мінімальному рівні в 1%.
Принаймні на сьогодні політика відсоткових ставок ЄЦБ дозволяє привертати увагу інвесторів до економіки Євросоюзу, яка переживає не найкращі дні. Звісно, зниження ставки ЄЦБ здатне зупинити зростання євро й допомогти європейським експортерам уникнути зростаючих збитків, але наслідки відпливу інвесторів можуть мати важко передбачувані наслідки для Європи. До того ж президент ЄЦБ Жан-Клод Тріше неодноразово заявляв: позиція ЕЦБ не має потреби в переоцінці й не залежить від політичного впливу навіть найвищого керівництва Євросоюзу.
Тиждень після обвалу на міжнародному валютному ринку пройшов у тривожних чеканнях можливого рішення ЄЦБ із зміни ставки та звіту про стан ринку праці в США. Усі сподівалися побачити високе зростання показників американського ринку праці, що дозволило б Федеральному резерву підвищити свою ставку, зробивши привабливішим долар.
На тлі згаданих очікувань долар зміцнювався стосовно євро аж до четверга 4 березня, показавши значення 1,219 USD/EUR. Проте вже 5 березня, коли всі остаточно зрозуміли, що ЄЦБ не збирається змінювати свою політику й після опублікування звіту з дивовижно низькими показниками зростання в США, долар «відкотився» на 2,5 цента. Остаточний результат минулого тижня — 1,2393 USD/EUR.
Подальше співвідношення двох головних світових валют аналітики оцінюють однозначно: долар продовжить своє плавне сповзання. Спірні лише темпи зниження курсу американської валюти. Приміром, авторитетне агентство Bloomberg висловлює припущення: євро коштуватиме 1,3 долара під кінець року. А експерти компанії Lehman Brothers передбачають можливість досягнення цього показника вже до літа поточного року.
У цілому події, що відбуваються на світових валютних ринках, можна оцінити як найглобальніший і найамбіційніший експеримент за всю історію світових грошових відносин. Гроші втратили свою ціну в глобальному масштабі. Центральні банки всього світу в неймовірних кількостях друкують свої національні купюри та скуповують на них долари й американські держпапери, що допомагає тримати відсоткову ставку в США на рекордно низькому рівні. Роблять вони це не від хорошого життя — у противному разі їм загрожує лавиноподібне зростання курсу національних валют, а економікам їхніх країн — затяжна депресія. Особливо відзначилися в друкуванні власних грошей центробанки Японії і низки азіатських країн, але на сьогодні такі процеси відбуваються в фінансових системах практично всіх країн, навіть у Росії. Намагаючись стримати швидке зміцнення рубля, центробанк Росії лише в січні викупив понад 10 млрд. американських доларів.
У цій ситуації нашій країні вдається досить вдало балансувати, уникаючи негативних наслідків глобального знецінювання світових валют. На сьогодні Україна залишилася чи не єдиною країною, у якої національна валюта падає разом із доларом, сприяючи зростанню доходів наших експортерів і зростанню ВВП країни. При цьому НБУ ще й примудряється, без негативних наслідків для економіки, збільшувати монетарну базу й (донедавна) стримувати зростання інфляції.
Останніми місяцями політика Національного банку була спрямована на гальмування інфляції в Україні. Попри те, що, за даними Держкомстату, за лютий ціни піднялися лише на 0,4%, НБУ почав зміцнювати офіційний курс гривні. 4 березня він підвищив курс національної валюти до 5,3296 UAH/USD. Причому зміцнював курс гривні НБУ цілком «неринковими» методами, не звертаючи жодної уваги на те, що в середовищі банкірів переважає глобальний попит на долари, та продаючи їм американську валюту на 50 пунктів дорожче від офіційного курсу.
Проте відразу після жіночого свята нерви значних власників валюти, схоже, не витримали — 9 березня на міжбанку нарешті було зафіксовано переважання пропозиції американської валюти. На поточний місяць банківські дилери пророкують досягнення балансу між попитом і пропозицією валюти.
Таким чином, глобальних змін на валютному ринку найближчим часом не передбачається ані в світовому масштабі, де спостерігається корекція курсів після «переляку за ставки центробанків», ані в Україні, де ситуація знаходиться під жорстким контролем НБУ. А готівковий ринок валют останнім часом навдивовижу узгоджений із міжбанківським, правда, із яскравішим відтінком «песимізму» стосовно долара США. Пересічним же українцям залишається лише знову довіряти національній валюті. На найближчу перспективу — це найкраща стратегія.
До речі. Мільярдер №2 у світі Уоррен Баффетт минулого тижня заявив, що зробив ставку проти американської валюти на суму 12 мільярдів доларів. 2003 року такі ігри на зниження американської валюти принесли йому понад півмільярда доларів чистого прибутку.