Вже традиційними на Львівщині стали регулярні Дні зайнятості, в рамках яких відбуваються ярмарки кар’єри для молоді. Ось і цього разу на захід зібралися представники майже півсотні підприємств з області і навіть із сусіднього Закарпаття. Виявилося, що серед дефіцитних сьогодні інженерно-технічні професії. Гостра потреба також у спеціалістах з машинобудування, комп’ютерної та радіотехніки.
Ринок праці в області за останній рік дещо стабілізувався. Порівняно з минулим роком кількість вакансій збільшилася майже вдвічі. Якщо на 1 листопада 2009 року в обласному центрі зайнятості актуальними були 1200 робочих місць, то в 2010 році — 2100. Загалом за 10 місяців цього року було влаштовано на роботу понад 31 тисячу осіб.
Важливий показник — рівень оплати праці. Цього року понад 50% вакансій мали рівень заробітної плати, який наближався до середнього. Втім, не всі бажаючі змогли знайти тут роботу. Нині на одне робоче місце на Львівщині претендують 11 осіб. Тому служба зайнятості захищає насамперед інтереси працедавців, дбаючи про збереження трудових колективів, зазначив на зустрічі з журналістами директор Львівського обласного центру зайнятості Михайло Хміль.
— Нині основним соціальним партнером пропонується понад двадцять різноманітних послуг, які сприяють розвитку виробництва, економії коштів, отриманню прибутку без значних затрат на підготовку та підбір кваліфікованого персоналу, — повідомив Михайло Хміль. — Це зокрема інформування про стан і основні тенденції на ринку праці, ознайомлення із професійно-кваліфікаційним складом осіб, які шукають роботу за посередництвом служби зайнятості, організація професійної підготовки та перепідготовки безробітних на замовлення підприємств, стимулювання до створення нових робочих місць з наданням дотаційних коштів тощо. А ще для поєднання інтересів тих, хто пропонує роботу і шукає її, використовуються профдіагностичні методи щодо здатності претендента на вакансію виконувати ту чи іншу роботу.
Для пошуку кваліфікованих перспективних кадрів практикують різні методи. Один із найсучасніших, на думку Володимира Курдупеля, керівника навчального центру ТзОВ ТВК «Львівхолод», — Інтернет. Оскільки підприємство є власником торговельної мережі «Рукавичка», то кадровикам доводиться займатися також і підбором кадрів для торгівлі. Єдине, чого бракує людям, які претендують на різні посади (а це переважно молодь), — розуміння, що сама лише освіта не дає права обійняти високу посаду, вважає Володимир Курдупель. Будь-який випускник навчального закладу повинен бодай мінімально пройти кар’єрними щаблями.
Одностайними були представники бізнесу й щодо участі держави у створенні нових робочих місць: якісь особливі точкові заходи в цій важливій справі бажаного результату не дадуть.
Коментарі учасників
Ігор Малець, генеральний директор ТзОВ ВАТ «Львівські автобусні заводи»:
— У зв’язку з тим, що наше підприємство стрімко розвивається, воно потребує працівників всіх професій, у тому числі з вищою освітою. Хоч як дивно, але найскладніше в обласному центрі з робітничими кадрами. Молодь не хоче йти на завод. Тому доводиться поновлювати практику довезення робітників з районних центрів області.
Андрій Рязанцев, голова правління ПАТ «Плюс Банк»:
— Серед вимог до майбутніх претендентів на першому місці, безумовно, — загальна підготовка. Не всі з них мають стати фронтменами, але без ґрунтовного рівня знань доброго спеціаліста не виростити. Важливе також знання іноземних мов, обізнаність з комп’ютерною технікою, офісними програмами. Відштовхнути нас від людини може відсутність у неї бажання досягти кінцевої мети. Дуже багато людей розчаровуються, довідавшись, що доведеться працювати за 1,5—2 тис. гривень на місяць. Вважають, що за такі гроші можуть особливо не напружуватися. Тому вибираємо тих, хто зорієнтований на перспективу професійного розвитку. А ще люди повинні зрозуміти: вся Західна Європа живе там, де є робота, а не навпаки. Людина шукає місце роботи і, відповідно, шукає неподалік житло. А в нас у банку працюють люди, чий дім за 500—600 км. від Львова.