Банки у 2005 році. Упевнене зростання на тлі охолодження економіки

Поділитися
Торік розпочалося перекроювання банківської системи України. Змінюються не тільки банківські технології і набори послуг, а й сама філософія співпраці фінансистів із суспільством...

Торік розпочалося перекроювання банківської системи України. Змінюються не тільки банківські технології і набори послуг, а й сама філософія співпраці фінансистів із суспільством. Багато хто з нас напевно ще не встиг оцінити масштабів того, що відбувається. Фінансова система вже не така, якою була рік тому. Головним відчуттям року став смак дешевших іноземних грошей. Купівля іноземцями двох найбільших вітчизняних банків — лише видима частина айсберга. 2005 рік змусив вітчизняних банкірів відчути, що ми стаємо частиною глобальної економіки з усіма її плюсами і мінусами.

Рік Півня видався для українських банків клопітним, неспокійним, але... забезпечив більшості з них стабільне зростання. Та й як не рости українським фінансовим установам, якщо на руках у населення поза банківською системою досі перебувають 20—30 млрд. доларів (торік легалізовано приблизно 5 млрд.)? Як не зростати показникам, якщо банки, ледь звернувши увагу на споживче кредитування, збільшили портфель кредитів фізичним особам у 2,1 разу? До речі, саме торік наші банки остаточно погодилися з тим, що роздріб — один із найдохідніших сегментів ринку. Практично всі банки буквально кинулися назустріч населенню, намагаючись застовпити за собою якомога більшу частину цього ринку. Що відразу позначилося на результаті.

За попередніми даними Національного банку, у 2005 р. сумарний прибуток комбанків зріс, порівняно з 2004 р., на 90,7% — до 2,4 млрд. грн. Чисті активи торік збільшилися на 59,2% — до 214 млрд. грн., загальні активи на 57,6% — до 223 млрд. грн.

Заспокоївшись після бурхливих президентських виборів і фінансової кризи, яка не відбулася, українці вже навесні повернули свої гроші в банки і знову почали активно поповнювати їхні депозитні портфелі. З початку 2005 р. вклади населення зросли на 75,9%, у тому числі гривневі — на 90,6%. Депозити юросіб (гривневі і валютні) збільшилися на 43,8%.

В умовах різкого спаду інвестицій позитивну ситуацію в економіці допомогла зберегти саме банківська система. За попередніми оцінками, зростання активів банківської системи відносно ВВП становило у 2005 році близько 28%, кредитів відносно ВВП — близько 50%.

Втім, песимісти фінансового сектора уточнюють, що базою для обчислення таких райдужних показників зростання став кінець 2004 р. — період, коли система балансувала на межі кризи, а люди масово розривали депозитні договори. Показники банківської системи тоді після піднесення знизилися до рівня серпня 2004 р. Песимістично налаштовані банкіри переконані, що реальні показники зростання у 2005 році не перевищили 15—22%, а для нормального розвитку зростання всіх показників має бути як мінімум удвічі вищим.

Розчаруванням року для банків стала невдала спроба знизити ціну ресурсів. Депозитні ставки стрімко падали, але наприкінці року практично повернулися на свої попередні позиції. У січні на гривневому депозиті можна було заробити 20% річних, навесні — 18%, улітку — 14%, восени і взимку — знову 18%.

Негативні інфляційні очікування, зниження активності вкладників напередодні виборів до парламенту і посилення перекосу між термінами активів і пасивів не дозволять банкам істотно знизити депозитні ставки і нинішнього року. Втім, банкіри такої надії не втрачають. Короткострокові депозити переважають над довгостроковими зовсім не через невпевненість вкладників у завтрашньому дні, а через невпевненість банкірів у завтрашній ціні грошей. Уже в грудні, навіть в умовах традиційної передсвяткової боротьби за клієнтів, банкіри робили спроби понизити ставки залучення грошей і зуміли відвоювати 0,5—1%. Річні вклади нині коштують 16—18% річних у гривні і 9—11% – у валюті.

Прогнози експертів на поточний рік досить оптимістичні. Фахівці не сумніваються, що, незважаючи на певне уповільнення зростання економіки і появу не зовсім сприятливих чинників, банківська система України продовжуватиме зростати. На думку експертів, темпи зростання активів знизяться, порівняно з минулим роком, і становитимуть 40—45%, поліпшиться рівень капіталізації банків, а відсоткові ставки за кредитами і депозитами знижуватимуться й далі, але не більш ніж на 1,5—2,5%. Велике значення матиме прихід в Україну ряду іноземних банків. Вони посилюватимуть капіталізацію поглинених банків з метою здійснення масштабних кредитно-інвестиційних проектів і збільшення частки ринку роздрібного кредитування. Капіталізації і підвищенню темпів зростання окремих банків сприятимуть процеси злиття й укрупнення в банківському бізнесі. Крім того, стимулом до активного нарощування капіталізації стануть для банків нові ліцензійні вимоги НБУ до величини капіталів банків, які наберуть чинності до кінця 2006 року.

Багато що залежатиме від рівня агресивності іноземців при захопленні ринку. Вітчизняним банкам у нинішньому році буде важко конкурувати зі своїми побратимами, які завдяки іноземним акціонерам отримають можливість демпінгувати стосовно вартості ресурсів. Перед тими українськими банками, які не мають іноземних акціонерів або не є «доньками» іноземних банків, гостро стоятиме проблема дорожнечі ресурсів.

За прогнозами експертів, протягом 2006 року банки будуть змушені поступово зменшувати відсотковий спред. Отже, відсоткові прибутки кредитних установ знизяться. Тому пріоритет банків у прибутках зміститься на одержання комісійних і торгових прибутків. Поступово зростатиме частка прибутків, отриманих від обслуговування роздрібних клієнтів, населення і підприємств малого та середнього бізнесу. Проте основна боротьба банків розгорнеться в сегменті споживчого кредитування, оскільки тепер це – одна з найбільш дохідних для банків операцій у роботі з населенням.

Зміна української банківської системи відбуватиметься в умовах надзвичайно жорстокої конкурентної боротьби, вижити в якій вдасться далеко не всім... Частка іноземців у капіталі українських банків уже перевищила 25% і в нинішньому році, швидше за все, збільшиться до 50%. Банкіри впевнені, що саме цей рік стане вирішальним у питанні переділу ринку між великими гравцями. Клієнти банків при цьому матимуть можливість не тільки стежити за грандіозними змаганнями конкурентів, а й отримати максимальну вигоду у вигляді дешевших кредитів та якісніших послуг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі