«02» викликати марно. Готель «Русь», торговельні центри «Метроград» і «Метрополіс» захоплені невідомими

Поділитися
До нашого лексикону несподівано швидко й міцно ввійшло слово «рейдерство». Донедавна цей термін, ...

До нашого лексикону несподівано швидко й міцно ввійшло слово «рейдерство». Донедавна цей термін, запозичений з англійської мови, застосовувався лише до військових кораблів, які самостійно полювали на транспортні засоби супротивника. Тепер же спливло на поверхню і його інше значення, яке в Україні асоціюється сьогодні зі словами «грабіжник», «загарбник», «руйнівник». Саме явище, хоча й виникло на Заході, перекочувало до нас із Росії. Звідси, мабуть, і специфіка цього явища в Україні.

Економічні рейдери займаються тим, що намагаються купити компанії проти волі їхніх власників чи співвласників: «білі рейдери» — використовуючи лазівки чинного законодавства, «чорні рейдери» — шляхом підкупу, шантажу та фальсифікацій. Рейдерство у «східнослов’янської інтерпретації» не має нічого спільного з цивілізованими засобами. У нас переважно просто захоплюють підприємства, застосовуючи іноді відверто кримінальні методи. Хоча офіційно загарбники прикриваються формулюваннями щодо «відновлення справедливості» чи «захисту порушених прав», насправді це завжди банальний перерозподіл приватної власності.

«Будь-яке підприємство, яке приносить прибуток своїм власникам, є потенційним об’єктом для поглинання», — люблять жартувати рейдери. І справді, сьогодні в Україні немає жодної компанії, яка могла б почуватися в цілковитій безпеці, а його власники — бути впевненими, що якось уранці не опиняться біля розбитого корита. Скандальні історії з захопленнями підприємств, які відбулися впродовж останніх двох-трьох років, досить переконливо це продемонстрували. Проте восени нинішнього року число «недружніх поглинань» зросло надто різко. Проблема явно стала загальнонаціональною.

Це вкотре було наочно продемонстровано 29 листопада 2006 року в Києві на прес-конференції, присвяченій проблемі вітчизняного рейдерства, яка пройшла в агентстві УНІАН. Голова Київського юридичного товариства Олег Березюк, який відкрив прес-конференцію, заявив: «Юристи переконані, що в усіх рейдерських атаках винні недосконалі закони та бездіяльність влади. Проте найгірше, коли міліція, покликана охороняти наших громадян і запобігати протиправним діям, стає на бік одного з учасників конфлікту». Як найбільш яскравий приклад цього явища юрист навів силове захоплення, яке сталося нещодавно, популярного серед гостей столиці готелю «Русь» і відразу трьох підприємств: ТОВ «Місто Слави», ТОВ «Курені» і ТОВ «Русь Інтернешнл», що розташовувалися в його приміщеннях.

У власності перших двох товариств перебувають відомі в Києві торговельні центри «Метроград» і «Метрополіс». Олег Березюк звернув особливу увагу на те, що підставою для захоплення послужили постанови Кичигівського районного суду Харківської області та Жовтневого районного суду міста Луганська. «Я з усією відповідальністю можу заявити, що ці постанови писала одна людина. Обидва документи містять ідентичні стилістичні й навіть орфографічні помилки. Крім того, ми збираємося з’ясувати, з якої причини справи київських підприємств із порушенням законодавства вирішувалися в районних судах інших областей», — сказав київський юрист.

Подробиці подій, які розгорнулися в готелі «Русь», нам удалося з’ясувати в очевидців. За словами представника ТОВ «Русь Інтернешнл» Ігоря Федоренка, у п’ятницю, 24 листопада о 10-й годині ранку велика група невідомих осіб у цивільному зібралася на третьому поверсі готелю «Русь», де розташовується офіс «Русь Інтернешнл», і заблокувала прохід до кабінету директора. Трохи згодом на четвертий поверх готелю в супроводі працівників міліції Печерського РУ ГУ МВС України в м. Києві прибув державний виконавець ДВС Печерського району м.Києва Арутюнян. Він повідомив, показавши згадані вище судові постанови, що йому необхідно здійснити виконавчі дії щодо підприємств «Курені» і «Місто Слави».

Разом із державним виконавцем і працівниками міліції на 4-й поверх готелю «Русь», де розміщуються офіси ТОВ «Курені» та ТОВ «Місто Слави», прорвалося кілька десятків невідомих осіб спортивної статури. Оголосивши офісні приміщення зоною виконавчих дій, зазначені особи за мовчазної підтримки співробітників міліції вигнали, із застосуванням сили, всіх працівників із кабінетів, після чого виламали двері, відкрили сейфи, захопили документи підприємств і навіть особисте майно співробітників. Міліція при цьому робила вигляд, що не помічає протиправних дій. Зате до всіх, хто намагався опиратися таким діям, застосовувалися загрози. Шокованим співробітникам повідомили, що керівництво підприємств змінилося, а «нові керівники прийшли брати владу у свої руки». При цьому жодних документів, які підтверджують зміну керівництва, зазначені особи не показували, а вимоги підтвердити свої повноваження ігнорували або відповідали на них погрозами.

Близько 11 годин, завершивши виконавчі дії, пан Арутюнян залишив будинок готелю. Проте працівники міліції відмовилися залишити приміщення, які вони зайняли нібито для забезпечення громадського порядку під час здійснення виконавчих дій. Крім того, доступ до приміщень ТОВ «Курені», ТОВ «Місто Слави» і ТОВ «Русь Інтернешнл» (щодо останнього взагалі ніяких виконавчих дій не проводилося!) був перекритий працівниками охоронних фірм «Безпека-Сервіс» та «Еколан» (загалом близько 40 осіб) які, із застосуванням грубої фізичної сили, не пропускали на третій і четвертий поверхи будинку готелю «Русь» працівників підприємств, які були захоплені.

Співробітники ТОВ «Місто Слави» неодноразово намагалися викликати міліцію (набираючи «02») для припинення свавілля охоронних фірм і невідомих осіб, але захисники правопорядку відмовлялися приїжджати. Мовляв, у будинку готелю «Русь», на четвертому поверсі вже перебувають працівники Печерського РУ ГУ МВС України у м. Києві.

Тільки після численних наполегливих викликів до будинку готелю «Русь» усе-таки прибув наряд міліції. Проте навіть його не допустили на «гарячі» поверхи «Русі», а лише дозволили поспілкуватися з майором міліції, який повідомив, що він та його люди перебувають у будинку «для охорони громадського порядку».

«У результаті готель «Русь» і підприємства — власники відомих торговельних центрів «Метроград» і «Метрополіс» на сьогодні захоплені невідомими особами, а працівників захоплених підприємств практично викидають на вулицю», — заявив Мстислав Скоробогатов, приватному підприємству якого належить 50% у статутному капіталі ТОВ «Курені» і ТОВ «Місто Слави», а також, опосередковано частка в ТОВ «Русь Інтернешнл». — Особливо незрозуміла ситуація навколо ТОВ «Русь Інтернешнл» і самого готелю «Русь». Якщо щодо підприємств «Курені» і «Місто Слави» існують, нехай і сумнівні, постанови судів, які досить легко можна оскаржити, то захоплення приміщень ТОВ «Русь Інтернешнл» — цілковите беззаконня. Складається враження, що їх захопили немов мимохідь, «під шумок».

Ось так, після 15 років будівництва ринкової економіки, у країні, яка претендує на членство в Євросоюзі, оригінально вирішують питання власності. Причому помічниками у вчиненні нецивілізованих дій виступають працівники міліції, а також приватні охоронні структури.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі