Україна втратила частину ринків збуту зернових, але залишається світовим гравцем – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україна втратила частину ринків збуту зернових, але залишається світовим гравцем – експерт © Pixabay
Українські аграрії змогли продати 80% урожаю 2022 року.

Навіть в умовах війни впродовж 2022/2023 маркетингового року (триває з липня по червень наступного календарного року)  Україна змогла відправити на зовнішні ринки більше продовольства, ніж попереднього, але втратила частину своїх ринків збуту, пише експерт у галузі сільського господарства Лариса Гук у своєму матеріалі для ZN.UA «Врожай-2023: чи вистачить Україні хліба і що не так із цінами».

Так, Україні за час минулого маркетингового сезону вдалось експортувати 80% врожаю 2022 року, або ж 49 млн тон зерна, з яких пшениця — 16,8 млн тон.

При цьому часто українські аграрії прагнули продати збіжжя будь-якою ціною, на чому добряче заробили турецькі виробники, і що викликало бунт у європейських фермерів, впритул до заборони постачання продовольства з України до п’ятьох прикордонних країн ЄС.

«Ця заборона на пшеницю, кукурудзу, ріпак, соняшник діє до 15 вересня. І, до речі, не факт, що у вересні ситуація зміниться на краще. Й ця невизначеність із експортом до ЄС та постійні «трабли» з транзитом дуже непокоять виробників і торговців, бо «зерновий коридор» останнім часом то працює, то не працює», - зазначає авторка.

При цьому Гук зауважує, що через війну українським виробникам уже довелося місцями поступитися місцем на ринках іншим гравцям. Основні причини - падіння виробництва та проблеми з логістикою.

«Більшість трейдерів вирішила для себе, що «зерновий коридор» 2023/2024 МР не працюватиме, відтак масово переходить на відвантаження через порти Дунаю. … З огляду на зменшення врожаю, навіть якщо «зерновий коридор» не працюватиме, ці два інших шляхи — через Європу та Дунай — забезпечать Україні місце в клубі глобальних торговців зерном», - додає експертка.

Нагадаємо, 17 липня Росія заявила про припинення дії «зернової угоди», яка проіснувала майже рік. У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна може продовжити експорт зерна.

Зокрема посол України в Туреччині Василь Боднар зазначив, що Україна розглядає варіант перевезення зерна через територіальні води країн-членів НАТО Румунії і Болгарії, однак це несе безпекові ризики, оскільки РФ може обстрілювати інфраструктуру портів та кораблі, які перевозитимуть збіжжя. Після цього Росія четвертий день поспіль обстрілює порти Одеси та Чорноморська, яким завдала значних пошкоджень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі