Україна розглядає варіант перевезення зерна через територіальні води країн-членів НАТО Румунії і Болгарії. Це дозволить зменшити ризики ракетних атак зі сторони Росії, розповів у етері телемарафону посол України в Туреччині Василь Боднар.
Росія відмовилася продовжувати «зернову угоду». За словами посла, це означає, що агресор може обстрілювати інфраструктуру портів та кораблі, які перевозитимуть збіжжя.
«Росіяни погрожують ударами по портам. Це ризик, який має вплив на страхування та шипінгові компанії. Імовірно, окупанти реалізують не все, про що говорять, але загроза залишається», - наголосив Боднар.
Дипломат зауважив, що Україна створила фонд гарантування цих ризиків і має можливість залучати різні компанії та судна для транспортування зерна.
«Ми можемо навіть не використовувати погоджений у рамках «зернової угоди» маршрут, а перевозити зерно через територіальні води Румунії та Болгарії. Це можливий варіант для мінімізації ризиків», - додав Боднар.
Водночас для реалізації такого сценарію необхідна підтримка і відповідальність міжнародних партнерів. Посол наголосив, що спільний тиск на Росію може запобігти можливим атакам на кораблі.
Наразі українська влада розробляє варіанти дій, щоб зберегти роль глобального гаранта продовольчої безпеки, захистити морські виходи на світовий ринок і забезпечити робочі місця для українців у портах та аграрній сфері.