Чи дочекаються аграрії допомоги від уряду?

Поділитися
Минулого тижня губернатор Одеської області Микола Сердюк, виступаючи перед керівниками господарств, укотре дав зрозуміти, що розраховувати на допомогу уряду сьогодні не доводиться...

Минулого тижня губернатор Одеської області Микола Сердюк, виступаючи перед керівниками господарств, укотре дав зрозуміти, що розраховувати на допомогу уряду сьогодні не доводиться. «Її як немає, так і не буде. Ми її не чекали, не чекаємо і чекати не будемо», — неодноразово заявляв він. Тим часом весняно-польові роботи на Одещині фактично почалися. У ряді районів уже підживлюють озимину. А деякі господарства півдня області почали сіяти яровий ячмінь.

Сьогодні губернатор області орієнтує аграріїв на банківські кредити. На його думку, в нинішніх умовах — це єдиний вихід. Проте з кредитуванням проблем не менше.

Для проведення всього комплексу весняно-польових робіт Одещині цього року, за даними обласного управління агропромислового розвитку, потрібно близько 2 млрд. гривень. За рахунок власних коштів сільгоспвиробники зможуть покрити тільки половину цієї суми. Запитання — де взяти ще мільярд?

За два тижні губернатор зустрічався з банкірами. І ось результат. Сторони узгодили обсяги кредитування АПК в межах 300—350 млн. грн. Банки погодилися пролонгувати торішні кредити. При цьому було зазначено, що обсяги наданих і пролонгованих кредитів будуть тісно пов’язані з рефінансуванням банків. Як з’ясувалося цього тижня під час наради прем’єр-міністра України з головами обласних рад, Нацбанк погодився з вимогою уряду не надавати рефінансування банкам, які відмовляють аграріям у пролонгації кредитів.

Нині багато обіцянок, погоджень і домовленостей, а на ділі, як завжди, — «маємо те, що маємо».

У регіоні, за підсумками минулого року, аграріїв кредитували приблизно 33 банки. Лідери — ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» і АБ «Південний». І цього року вони перші включилися у процес кредитування села. Але загалом на 25 лютого із заявлених 222 млн. грн. пролонговано поки що 102 млн. грн. Надано кредитів на 19,1 млн. грн. Господарства отримали в середньому по 2—3 млн. грн. Торік у цей час кредитний портфель аграріїв був товстіший уп’ятеро.

І тут проблеми не лише в банках. Торік на здешевлення кредитів для агропромислового комплексу України держава виділила 1,65 млрд. гривень. Цього року заплановано всього 300 млн. Причому поки що неясно, який порядок надання цієї допомоги. Тобто ні господарства, ні банки не знають, на яких умовах здійснюватиметься здешевлення кредитів. Зрозуміло, що це істотно стримує процес фінансування АПК. Адже ставки за кредитами досягають 30%, і не кожне господарство може потягнути таку лямку.

Не дивно, що багато з них сподіваються лише на власні сили. Благо, торік в області зібрано небувалий урожай. І багато господарств зуміли його притримати до кращих часів. На 1 лютого ц.р. у засіках області було 759 тис. тонн задекларованого зерна. У тому числі продовольчого — 371 тис. тонн. А також понад 280 тис. тонн соняшнику та інших олійних культур.

Сьогодні спостерігається пожвавлення на продовольчому ринку. Ціни тут істотно зросли, що дає можливість господарствам поповнити оборотні кошти. Приміром, на соняшник — з 1100—1400 до 2000—2230 грн. за тонну, на кукурудзу — з 600—700 до 1105 грн., на ячмінь — до 1080 грн. А от ціни на пшеницю невисокі — у середньому 1000 грн. за тонну. На жаль, основна маса вирощеного в області зерна має п’ятий і шостий клас, на третій і четвертий припадає лише відсотків 20.

Аграрії можуть розраховувати й на підтримку місцевої казни. В області діють дві регіональні програми — «Зерно Одещини» та «Стабілізація розвитку тваринництва на період 2005—2010 років», які фінансуються коштом обласного бюджету. В обласному управлінні АПК сподіваються, що й цього року буде виділено кошти в розмірі 12 млн. грн. 2008-го року за рахунок обласної казни господарства закупили 73 сучасні комбайни. У 2007-му — 29 тракторів.

Щоправда, бюджет-09 дуже убогий. Тому депутати вирішили провести інвентаризацію всіх регіональних програм і накласти на кілька з них мораторій. Але є надія, що на черговій березневій сесії, на якій депутати мають розподілити кошти на їхню реалізацію, програми для АПК «виживуть». Принаймні губернатор запевнив, що його позиція стосовно виділення коштів для підтримки села збігається з позицією керівництва облради.

Сьогодні, за даними обласного управління АПК, під майбутній урожай закладено надійний фундамент. Засіяли майже 1 млн. гектарів озимих культур; 93% посівів нині в доброму й задовільному стані. Але для отримання гарного врожаю озимі необхідно підживити, захистити від бур’янів і захворювань. Словом, гроші на ці цілі потрібні були ще вчора.

Загалом по області вже закуплено міндобрив в обсязі 72% від потреб, гербіцидів — 62%. Але в ряді районів поки що є менше половини необхідного.

Що ж до посівної кампанії, то обсяг робіт цього року трохи менший, ніж минулого. А проблем більше — через брак оборотних коштів. У результаті в цілому по області господарства на сьогодні закупили дизпалива та бензину менше половини від потреб.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі