ВР нецікаве вирішення проблеми із затягуванням розгляду справ про топкорупцію – голова САП

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За словами Клименка, в Україні нема дієвого держаного майданчика для реального вдосконалення антикорупційних інструментів, включно з екстрадицією Бахматюка, Оніщенко, Шевченко і Ко. 

В українських судах роками лежать без розгляду гучні справи, зокрема й корупційні, такі як кейси «Краяну», ОАСК, Злочевського, Альперіна, «ПриватБанка», «бурштинова справа» тощо. Ще трохи, й відомі на всю країну фігуранти цих справ остаточно повірять у безкарність. Чому так і що з цим робити в інтерв’ю ZN.UA розповів глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко, з яким поговорила Інна Ведернікова.

«Так, це проблема. Є справи, де за більш як 3,5 року не відбулося навіть підготовчого засідання суду. Є дуже різні випадки зриву засідань ВАКС, які ми також проаналізували. У нас було багато нарад із процесуальними керівниками цих справ, плюс там змінювалися прокурори, бо тих, хто підтримував обвинувачення, нині мобілізували. Але сподіваємося, що справи буде активізовано. До речі, справи стосовно заводу «Краян» (підготовче триває понад 2,5 року) і бурштину (понад 3,5 року) слухає та сама колегія ВАКС», - зазначив Клименко.

На питання чи це натяк на якість колегії Верховного антикорсуду і чи є з очільником ВАКС комунікація з цього приводу, глава САП зазначив, що в антикорупційній прокуратурі не ставлять під сумнів доброчесність колегії.

«Наскільки мені відомо, ВАКС постійно виходить із певними ініціативами до парламенту, щоб удосконалити законодавство та унеможливити затягування судових розглядів. Суду потрібні дієві інструменти», - додав Клименко.

За його словами, САП  та ВАКС мають низку напрацювань, аби вирішити проблему. Однак, як зазначив Клименко, зараз все виглядає так що ці питання неактуальні для парламенту. Зокрема, у профільному комітеті, яким керує «слуга народу» Сергій Іонушас, другий рік лежить законопроєкт №5661, який частково вирішує цю проблему.

При цьому є ще одна проблема – у кожній затягнутій справі маємо фігуранта, який переховується за кордоном. Однак тут уже не правоохоронний комітет, а міжнародні партнери мають дивну позицію.

«Є дві причини відмов у екстрадиції. По-перше, неналежні умови утримання ув’язнених в Україні. Європейські суди посилаються на те, що це порушення Європейської конвенції з прав людини. По-друге, з початком війни додалося те, що держава не може гарантувати безпеку на своїй території. Ніхто не застрахований від того, що в якийсь момент будь-куди може прилетіти ракета», - зазначив Клименко.

За його словами, можна гарантувати від імені держави, що екстрадованих осіб утримуватимуть у належних умовах, і запрошувати інспекторів, які це перевірятимуть. Стосовно війни можна гарантувати, що фігурантів цих справ утримуватимуть у західних областях України. Зокрема, глава САП нагадав про Закарпатську область, де за всю повномасштабну війну не було обстрілів.

«Ми на будь-яких майданчиках завжди говоримо про це з представниками інших країн. Наші найбільші проблеми — екстрадиція і повернення активів. Повернення активів можливе після того, як у нас є кінцеве рішення суду. А екстрадиція злочинців для нас — гарантія невідворотності покарання. Інакше ти можеш вчинити корупційно тяжкий злочин в Україні, поїхати, й тебе ніколи не екстрадують. Тут потрібна жорстка позиція держави, й у нас є для цього залізний аргумент: одна з умов вступу до ЄС і НАТО — ефективна боротьба з корупцією. Без реально дієвого механізму екстрадиції ми займаємося імітацією», - додав глава САП.

На питання, на кого антикорупційному блоку спиратися в своїй боротьбі, Клименко зазначив, що єдиним і незмінним партнером у САП та НАБУ було і є громадянське суспільство, певні громадські організації, а також міжнародні партнери, які бачать наші проблеми й ведуть переговори зі своїми урядами.

При цьому в державі внутрішнього майданчика, на якому б дієво обговорювали антикорупційні інструменти та вдосконалення законодавчих процедур, Клименко не бачить.

«Потужності антикорупційного комітету без підтримки профільного для вирішення проблем, на жаль, бракує, хоча антикорупційний комітет сприяє нам у межах своїх повноважень. У будь-якому разі, якщо і є ще якийсь майданчик, нас туди не запрошують, оскільки САП не є окремою інституцією. Навіть обговорення законопроєктів проходить повз нас, адже ми — просто структурний підрозділ. Якщо й запрошують, то Офіс генерального прокурора або НАБУ», - додав очільник САП.

На думку аналітиків з Центру протидії корупції, вироки за топсправами у Вищому антикорупційному Суді затягуються через законодавчі прогалини, тому саме на ВАКС лягає відповідальність за подолання процесуальних «мишоловок», які використовує та не збирається змінювати влада.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі