Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №11340 щодо зміни умов угоди зі слідством у провадженнях щодо корупційних злочинів. Урядову ініціативу, яка містить корупційні ризики, підтримав 231 народний депутат, повідомив Ярослав Железняк.
Законопроєкт, який прийняли під егідою вимоги ЄС, дозволить під час укладення угоди зі слідством в корупційних злочинах зменшувати покарання за корупцію нижче визначеної межі та розширить можливість застосування звільнення від покарання з випробуванням навіть в особливо тяжких корупційних злочинах. В обох випадках викриття спільників не буде обов'язковою умовою.
Натомість викриття спільників пропонують замінити повним відшкодуванням шкоди та штрафом до 204 млн грн за особливо тяжкий злочин.
У висновку Антикорупційного комітету ВРУ щодо законопроєкту вказано, що «у проекті Закону виявлено окреме положення, що містить корупціогенний фактор». Зокрема підозрювані чи обвинувачені у корупційних кримінальних правопорушеннях, у тому числі організатори таких злочинів, можуть відкупитися від суворого покарання, не викриваючи жодних співучасників та не надаючи інформацію про інші відомі їм злочини.
«Окрема “вітання” спікеру Стефанчуку, який пропонував голосувати за законопроєкт взагалі без обговорення. Дійсно навіщо “холопам” чути, які пани відкуплятися за наш грабунок будуть. За цим голосування слідкували посольства всіх наших Західних союзників. Всіх», - прокоментував ухвалення законопроєкту керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Про необхідність перезапустити інститут угод, аби збільшити ефективність роботи антикорупційних органів керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко в інтерв'ю ZN.UA говорив ще рік тому.
Необхідність таких змін полягає в тому, що виконавці чи пособники в корупційних злочинах не можуть, згідно з чинним законодавством, отримати звільнення від покарання, чи покарання з умовою дострокового звільнення, менше ніж п’ять років тому не погожжуються на співпрацю.
У САП вже заявили, що не підтримують запропоновану урядом версію змін до законодавства та вважають, що викриття організаторів корупційного кримінального правопорушення має бути невід’ємною умовою укладання угод сі слідством.